W ostatni weekend maja Gdynia-Orłowo będzie przeżywać oblężenie orientalistów. Po raz 10. odbędzie się Rajd „Z Kompasem”, a organizatorzy zapraszają na trasy piesze od 15 do 50 kilometrów i rowerowe od półmaratonu do stu kilometrów.

Przygoda, rywalizacja, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu – to lubimy! Wiemy, że wielu z Was podziela nasze zainteresowania, dlatego postanowiliśmy zorganizować Rajd na orientację – imprezę, w której liczyć się będzie sprawność fizyczna oraz umiejętności związane z orientacją w terenie, posługiwaniem się mapą czy kompasem.

Organizatorzy zapraszają na bieganie i jazdę z kompasem i mapnikiem nie tylko weteranów, którzy potrafią nawigując zmywać naczynia i prasować koszule od garnituru. Na których dystansach można zmierzyć się z mapą po raz pierwszy w życiu, dla których wyrażenie „punkt stowarzyszony” może oznaczać dosłownie wszystko i nic. Czego się spodziewać? Oto wykaz tras ze strony organizatora (wybaczcie im żarcik o blondynkach!):


TRASY PIESZE

Różowa

Nowość! Trasa dzienna 15 km. Bez punktów stowarzyszonych. Punkty zdobywane w dowolnej kolejności. Pasjonująca zabawa dla wszystkich Blondynek (i nie tylko!). Dzienna alternatywa dla mocno już przeciążonej Trasy Smerfowej. Na Trasę Różową zapraszamy wszystkich początkujących w rajdach na orientację lub o średnim stopniu doświadczenia.

Smerfowa

¼ maratonu (około 10 km) – limit czasu: 6 godzin; PK zaliczane w dowolnej kolejności; Trasa polecana dla wszystkich Smerfów ze swoimi Rodzicami lub Opiekunami.

Smerfujemy dzielnie do lasu niczym Smerf Osiłek, ale po kilku punktach zaliczonych w lesie jesteśmy głodni niczym Łasuch i jak Maruda zaczynamy mówić „nie cierpię chodzić z kompasem…”. Na szczęście Papa Smerf zaprowadzi nas po przygodzie w lesie do ogniska, gdzie jest bardzo smerfnie i możemy się najeść do syta… i odebrać smerfne nagrody dla dzielnych Smerfów. A po wspaniałej imprezie zaśniemy w domku szybko niczym Smerf Śpioch i będziemy mieli piękne smerfowe sny.

Na tę trasę zapraszamy również małe grupy szkolne z opiekunami- będzie to dla Was wspaniała okazja do integracji na świeżym powietrzu, zapraszamy osoby początkujące w orienteeringu i wszystkie osoby, które kochają Smerfy :). Na tej trasie co najmniej jedna osoba musi być w wieku do 12 lat.

Zielona

½ maratonu (około 21 km), średnio trudna trasa nocna- limit czasu: 8 godzin- start interwałowy co dwie minuty od godz. 20:00, trasa z punktami stowarzyszonymi, odpowiednia dla osób, które już startowały w rajdach na orientację i miały w ręku mapę :), rywalizacja na tej trasie z pewnością będzie bardzo ciekawa. Punkty kontrolne zaliczane w dowolnej kolejności.

 Trasa bierze udział w następujących pucharach:

Orient Liga- Pomorska Liga Imprez na Orientację

Puchar Województwa Pomorskiego w Długodystansowych Imprezach na Orientację

Czarna

½ maratonu (około 21 km)- trudna; trasa nocna – limit czasu: 8 godzin, start interwałowy co dwie minuty od godz. 20:00- dla osób z doświadczeniem w podobnych imprezach, na trasie czyhają liczne punkty stowarzyszone. Fantastyczne punkty kontrolne zlokalizowane w miejscach, do których dotarcie związane jest niekiedy ze sporym wysiłkiem. Trasa dla ludzi, dla których niestraszne są bagna, wąwozy, ogromne sumy podejść, bezdroża. Punkty kontrolne zaliczane w dowolnej kolejności.

Na trasie ZIELONEJ i CZARNEJ zwycięża Zawodnik lub Zespół, który zdobył najmniejszą liczbę punktów karnych. W przypadku identycznej liczby punktów karnych o kolejności Uczestników lub Zespołów decyduje czas pokonania trasy.

PUNKTY KARNE NA TRASIE ZIELONEJ I CZARNEJ
brak potwierdzenia punktu kontrolnego 90 PK
potwierdzenie punktu stowarzyszonego do punktu kontrolnego 25 PK
zmiana potwierdzenia punktu kontrolnego 10 PK
każda pełna minuta po limicie czasu 5 PK

 Trasa bierze udział w następujących pucharach:

Orient Liga- Pomorska Liga Imprez na Orientację 

Puchar Województwa Pomorskiego w Długodystansowych Imprezach na Orientację

Czerwona

1 i ¼ maratonu (około 50 km); limit czasu: do zamknięcia mety; Punkty kontrolne zaliczane w dowolnej kolejności (najpierw pętla A, następnie pętla B).- każdy, kto pokona tę trasę, staje się bohaterem, jej trudność tkwi w długości, punkty kontrolne położone w miejscach charakterystycznych, których znalezienie nie powinno przysporzyć nikomu kłopotów.

Trasa bierze udział w następujących pucharach na orientację:

Puchar Polski w Pieszych Maratonach na Orientację (edycja majowa)

Liga Pro

Orient Liga- Pomorska Liga Imprez na Orientację


TRASY ROWEROWE

Kubusiowa

½ maratonu (około 21 km)- limit czasu: 6 godzin; punkty kontrolne zaliczane w dowolnej kolejności- ekstra trasa dla najmłodszych kierowców dwukołowców- niekoniecznie leniwych wyjadaczy słodkiego miodku.

Kto wie? Może w lesie spotkacie groźne Hefalumpy? Albo inne groźne stwory? Emocje gwarantowane!

Świetne rozwiązanie na udany weekend w siodełku dla całej rodzinki. A po powrocie z trasy pora na małe co nieco. Na tej trasie co najmniej jedna osoba musi być w wieku do 14 lat.

Żółta

Trasa o długości jednego maratonu (około 42 km)- limit czasu: do zamknięcia mety; trasa dzienna. Wspaniała przygoda w siodełku, po której z pewnością należy się biesiada przy ognisku i bufet. Punkty kontrolne zdobywane są w dowolnej kolejności (najpierw pętla A, następnie pętla B), to Wy decydujecie, czy najpierw startujecie w lewo, czy w prawo.

 Trasa bierze udział w następujących pucharach:

Orient Liga- Pomorska Liga Imprez na Orientację

Fioletowa

100 kilometrów; limit czasu: do zamknięcia mety – dla wytrawnych rowerzystów, prawdziwych hardkorowców, którzy wiedzą, co to jest błoto, ból mięśni, podjazd pod górkę po pokonaniu stu kilometrów! Punkty kontrolne zdobywane  w dowolnej kolejności. (najpierw pętla A, następnie pętla B)

Trasa bierze udział  w Pucharze Polski w Maratonach Rowerowych na Orientację


Co jeszcze warto wiedzieć?

Harmonogram zawodów:

SOBOTA, 28.05

10:00 – przejęcie bazy Rajdu
11:00- 12:45 – sprawy organizacyjne Trasy Smerfowej, Kubusiowej, Różowej, Czerwonej, Żółtej i Fioletowej (wydawanie pakietów startowych, zapisy w Bazie itp.)
13:00– wspólny start Trasy Smerfowej, Kubusiowej, Różowej, Czerwonej, Żółtej i Fioletowej- PRZY WEJŚCIU NA MOLO ORŁOWSKIE!
19:00 – zakończenie rywalizacji na Trasie Smerfowej, Kubusiowej i Różowej
17:00-19:00 – przekazywanie wstępnych wyników dla Trasy Smerfowej, Kubusiowej i Różowej, zgłaszanie uwag do Organizatora
19:00 – ogłoszenie wstępnych wyników dla Trasy Smerfowej, Kubusiowej i Różowej; dekoracja zwycięzców, rozdanie nagród
20:00 – początek startu interwałowego Trasy Zielonej i Czarnej
18:00-04:00 – ognisko dla wszystkich tras (stopczas no-limit)

NIEDZIELA 29.05

06:00 – zakończenie rywalizacji na wszystkich trasach
Do 6:00 – przekazywanie wstępnych wyników, zgłaszanie uwag do Organizatora
06:30 – ogłoszenie wstępnych wyników X Kaszubskiego Rajdu na Orientację, dekoracja zwycięzców, rozdanie nagród
07:00 – opuszczenie bazy Rajdu

Baza Rajdu

Gimnazjum Nr 5, ul. Orłowska 27/33, Gdynia- Orłowo

Co w ramach wpisowego?

  • miejsce na nocleg w warunkach turystycznych dla Uczestników w BAZIE RAJDU (Gimnazjum Nr 5, ul. Orłowska 27/33)- przywozimy własne maty, materace, śpiwory oraz zmienne obuwie
  • dostęp do sanitariatów (prysznice, gorąca woda itd.)
  • opieka ratownika medycznego
  • dostęp do rajdowego bufetu (gorący żurek, śledziki „po kaszubsku”, herbatka z cytrynką, kawa a także ognisko z kiełbaskami)

Pakiety startowe:

  • numery startowe (imienne dla osób, które do 05-go maja 2016 zapiszą się na Rajd oraz opłacą swój udział w nim)
  • kolorowe mapy: na Trasie Smerfowej, Różowej Zielonej i Czarnej Uczestnicy otrzymają kolorowe mapy topograficzne w skali 1:25 000, pozostałe trasy korzystają z kolorowych map toporaficznych w skali 1:50 000 (Trasa Kubusiowa, Czerwona, Żółta i Fioletowa)- mapy zabezpieczone w worku strunowym;
  • karta startowa zabezpieczona workiem strunowym;
  • pamiątkowy Certyfikat Uczestnictwa w Jubileuszowym Rajdzie „Z kompasem” dla każdego uczestnika.

Ile to kosztuje i jak się zapisać?

WYSOKOŚĆ OPŁATY WPISOWEJ
TERMIN 15-21 KWIETNIA 22 KWIETNIA- 05 MAJA 06 MAJA- 19 MAJA 20-28 MAJA
OPŁATA ZA RAJD 40 zł 50 zł 60 zł 70 zł
OSOBY OD 7 DO 17 LAT 25 zł 30 zł 30 zł 40 zł
OSOBY DO 6 ROKU ŻYCIA 10 zł 15 zł 15 zł 20 zł

Uwaga – istnieje możliwość zapisania się na miejscu w biurze rajdu, albo przez stronę internetową organizatora.
Organizatorzy kilkukrotnie wspominają na swojej stronie o kiełbaskach z ogniska, śledzikach po kaszubsku, kawie i herbacie z cytrynką do woli. Po biegowej łamigłówce będzie więc można zażyć trochę przaśnej atmosfery.

Odwiedź też stronę wydarzenia na Fb.

O Autorze

Dziennikarz sportowy, przez lata redaktor naczelna magazynbieganie.pl, biegaczka, zawodniczka rajdów przygodowych. Ultramaratonka, która ma na swoim koncie udział w prestiżowych imprezach, m. in. Marathon des Sables, Transalpine Run, CCC, Transgrancanaria czy Marathon 7500. Jedyna Polka, która ukończyła słynną angielską rundę Bob Graham Round. Promotorka biegania ultra w Polsce i współautorka książki "Szczęśliwi biegają ULTRA".

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany