Romanka i Rysianka są wybitnymi szczytami, wznoszącymi się na ponad 1300 metrów n.p.m. i ok. 700 metrów nad leżące u ich podnóża wsie. Oddzielone są głęboko wciętą Przełęczą Pawlusia (1176 m n.p.m.). Dlatego też ta wycieczka usatysfakcjonuje pożeraczy przewyższeń (łącznie 944 metry pod górę).

Download file: activity_1979890341.gpx

Jedną z opcji jest wbieg czarnym szlakiem z Żabnicy Skałki na Halę Boraczą i dalej żółtym szlakiem przez Redykalny Wierch, Halę Bieguńską i Lipowską na Rysiankę. Na dystansie 7,7 km zyskuje się 630 metrów przewyższenia. A stąd, żółtym szlakiem przez przełęcz i Martoszkę biegnie się stromo pod górę na szczyt Romanki (3 km i 170 m pod górę). Niebieski szlak do stacji turystycznej Słowianka wiedzie granicą rezerwatu. Utworzono go by chronić ostatnie fragmenty puszczy karpackiej. Po niecałych 4 km stromego, technicznego zbiegu (na 2,5 km spada się o 530 metry w dół) dociera się do schroniska “Słowianka”, skąd czarny szlak wiedzie z powrotem do Żabnicy Skałki. Cała pętla zajmuje ok. 6 godzin marszem. Biegiem – zależy od Twojego tempa! Całość ma ok. 19 km i jest wymagająca. Raczej w charakterze wycieczki biegowo-pieszej.

Relive 'Afternoon Sep 15th’

Garmin Connect

O trasach:

Łatwiejsze, trudniejsze, dłuższe, krótsze – wśród drzew i z widokami. Mamy dla Was niemal 20 tracków tras biegowych z Beskidu Żywieckiego. Obiegał je drugi zawodnik tegorocznego Chudego Wawrzyńca na dystansie 50+ km – Rafał Bałaś. Oto pierwsza z nich. Resztę znajdziecie w dziale: trasy biegowe.

Trasy zostały wytyczone tak by zaczynały się i kończyły w jednym punkcie, gdzie można zostawić samochód. Mają różną długość i trudność. Prowadzą po najciekawszych ścieżkach regionu, zahaczają o dodatkowe atrakcje, dla tych, którym zależy na czymś więcej niż solidnym treningu w górskiej scenerii. W Beskid Żywiecki łatwo dotrzeć z wielu miejsc w Polsce, dzięki dobrym połączeniom (trasie Katowickiej, obwodnicy Bielska-Białej i trasie na Zwardoń), co czyni te góry wyjątkowo dobrymi na weekendowy wypad i dobry trening podbiegów i zbiegów. Przy każdej z tras znajdziecie krótki opis, mapę i profil oraz link do Garmin Connect Rafała Bałasia. Częstujcie się! Życzymy udanego treningu!

O Autorze

Dziennikarz sportowy, przez lata redaktor naczelna magazynbieganie.pl, biegaczka, zawodniczka rajdów przygodowych. Ultramaratonka, która ma na swoim koncie udział w prestiżowych imprezach, m. in. Marathon des Sables, Transalpine Run, CCC, Transgrancanaria czy Marathon 7500. Jedyna Polka, która ukończyła słynną angielską rundę Bob Graham Round. Promotorka biegania ultra w Polsce i współautorka książki "Szczęśliwi biegają ULTRA".

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany