Na stronach biegów ultra pojawiają się właśnie korekty liczby punktów ITRA, które można będzie dostać za nie w przyszłym sezonie. To wynik nowych algorytmów obliczających nie tylko punkty, ale i Performance Index. „Ofiarami” nowych regulacji będzie wiele popularnych biegów w Polsce, m.in. Bieg Rzeźnika Hardcore, Bieg 7 Dolin. Wyjaśniamy o co w nich chodzi.

ITRA od 2019 roku zmieni system naliczania punktacji.

– Od dawna pracujemy nad rozwojem punktacji Preformance Index. Staramy się także lepiej przedstawić podział dla klasyfikacji biorących pod uwagę dystans, stąd wzięły się oznaczenia  od XS do XXL na kontach w panelach zawodników na stronie Stowarzyszenia – wyjaśnia w rozmowie z napieraj.pl Loïc Lescouff z ITRA.

– W toku wielu rozmów, ustaleń i symulacji dokonywanych przez nasz dział statystyczny dodaliśmy także do sposobu liczenia punktacji zmienne uwzględniające pogodę, trudność techniczną tras, nawierzchnię, długości podbiegów i zbiegów – dodaje Loïc Lescouff.

Według informacji opublikowanych przez ITRA podział na klasyfikacje oparty był do tej pory tylko o kryterium dystansu. Nie odzwierciedlało to jednak w pełni specyfiki biegów trailowych i wyniki dla rankingów w kategoriach (np. S, M, XL) nie pokazywały faktycznych możliwości biegaczy. Dlaczego? Wyniki w danej klasyfikacji były bowiem średnią punktów dla biegów rozgrywanych na zbliżonych dystansach, ale często o różnym poziomie trudności, na które wpływ ma przewyższenie.

Teraz klasyfikacje opierać będą się na obu zmiennych co daje nam faktyczny obraz wysiłku jaki wkładamy w pokonanie określonego biegu. „Nowa” klasyfikacja oparła się na istniejących już punktach ITRA (nazywanymi czasem mylnie punktami UTMB), które przyznawane są imprezom biegowym w skali od 0-6 = XS-XXL czyli tzw. skali trudności biegu. Sposób przeliczania punktów nie uległ żadnym zmianom (wzór nadal jest ten sam; km+przewyższenia/100= x; (minus liczba punktów odejmowanych za liczbę punktów odżywczych, minus za ilość okrążeń – jeśli bieg jest rozgrywany na pętli), zmieniły się jednak zakresy na podstawie, których przyznaje się ostateczną liczbę punktów po ewaluacji tras biegom.

Dobrym przykładem są Gorce Ultra Trail. Pierwszy polski bieg ultra, który ma przydzielone punkty ITRA aż do 2020 roku. Do tej pory, za najdłuższy dystans (102 km) można było dostać 5 pkt. W przyszłym sezonie za GUT 102 km będą 4 pkt. 

Z punktu widzenia zawodników walczących o pozycję w rankingu ważny jest Performance Index. Wyliczany jest na podstawie 5 najlepszych występów danej osoby w ciągu ostatnich 3 lat. Bierze on pod uwagę nie tylko czas, ale i przewyższenia. Do tego wszystkiego ITRA dodaje jeszcze tzw. „współczynnik korekty” , który obejmuje między innymi trudność techniczną danego wyścigu.

Wprowadzono także ewaluację tras, tak by w sposób możliwie obiektywny określić jej trudność trasy. ITRA przelicza więc odległość i przewyższenia na punkty zwane «effort-km».

Dla każdego biegacza, z każdej trasy porównywany jest jego czas z wirtualnym rekordem świata i przypisujemy im liczbę punktów, odwrotnie proporcjonalnie do ich czasu na podstawie 1000 punktów dla wirtualnego rekordu świata x 0,9.

Jeśli nadal brzmi to jak bełkot arytmetycznego diabła, przygotowaliśmy ściągawkę na podstawie materiałów ITRA:

 

Punkty ITRA

O Autorze

Jestem autorem tysięcy artykułów w czołowych polskich dziennikach, tygodnikach, miesięcznikach i serwisach online. Pracowałem m.in. dla gazety “Polska The Times” i “Dziennika Polska Europa Świat”. Dzięki nim mogłem relacjonować lekkoatletykę podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie, spotykać się z zawodnikami i trenerami podczas mityngów w Polsce i za granicą oraz analizować zmagania podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata. Sporo nauczyłem się także pracując w miesięczniku „Bieganie”. Współpracowałem i współpracuję z www.magazynbieganie.pl, „Esquire„, Gazeta Wyborcza, gazeta.pl, Forum Trenera.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany