Optymistycznie i z mnogością opcji – tak w skrócie można podsumować plany organizatorów krajowych rajdów na rok 2014. Tendencje sprinterskie i miejskie zostają umocnione, ale – szczęśliwie – doczekamy się w tym roku również dwóch dużych, długich rajdów czwórkowych w sezonie letnim. W sumie wiemy o prawie 20 rajdach, ale że inicjatywy AR pojawiają się często znienacka, można się spodziewać, że to nie wszystko, co nas czeka na krajowym poletku.

 

 

 

 

mapa_2014

 

Zimowa inauguracja na Jurze

Do pierwszej imprezy rajdowej tego roku już naprawdę niedługo – Rajd Czterech Żywiołów Edycja Zimowa odbędzie się w dniach 17-19.01 w południowej i centralnej Jurze. Organizatorzy podają, że śniegu z rosyjskiego Sochi na etapy narciarskie jeszcze nie dowieźli, ale liczymy że coś sypnie. Trasy dwie – 160 km i 80km w zespołach dwójkowych plus piesza 50’ka. Syta zaprawa i mocne wejście w sezon.

 

Zimowa 360 na dalekiej północy

Początek lutego to czas masochistycznych napawań mrozem. Tegoroczna lokalizacja Rajdu Zimowego 360 Stopni sugeruje, że szukając ku temu stosownej miejscówki, organizatorzy zrobili co mogli – Puszcza Borecka i Mazury Garbate to rzut beretem od suwalskiego bieguna zimna. Organizator – Team 360 – z zimą jest otrzaskany, więc gwarantuje moc atrakcji i ciekawe trasy – a tych w tym roku aż trzy, w terminie 4-9 lutego.

– Długa, ok. 350km – dla czwórek w szerokim repertuarze biegówki, rower, bieg, łyżwy, psie zaprzęgi.

– Krótka, ok 110km – dla dwójek, rower, bieg, biegówki.

– UKF, ok. 40 km – czyli jednodniowa rekreacja na butach i biegówkach.

konie

Dziarskie Hucuły w Beskidzie Niskim, a na północy możemy się spodziewać psich zaprzęgów. foto Piotr Dymus


Ekipa Teamu 360 zapowiada również rajdową rekreacją na maj – w dniach 16-18.05 odbędzie się ZaDyMnO, na którym planowane jest odpalenie trasy rajdowej.

Mikrorajdy w środku tygodnia

Gdyby się temu bliżej przyjrzeć, to te imprezy pod ortodoksyjną definicję AR nie podpadają, ale piszemy o nich, bo to doskonała okazja do zajawienia się na dłuższe imprezy, przetestowane partnerki/partnera, etc. Mikrorajdy – format kilkugodzinnych imprez rajdowych organizowanych w środku tygodnia na Górnym Śląsku i w Krakowie. Dwie dyscypliny – rower i bieg. Wszystko na orientację. Pierwsza edycja 23 stycznia w Krakowie, więcej info TUTAJ. Wpisowe symboliczne – 5 zł. Można solo, można też w duetach. Za organizację odpowiada ekipa Nonstop Adventure. Druga edycja w lutym na Górnym Śląsku, marzec znowu w Krakowie.

 

Górny Śląsk wszerz i wzdłuż – miejskie imprezy

Marcin Franke wespół ze Stowarzyszeniem Podróżniczym GARUDA odpalają po raz kolejny sezon pełen eksploracji śląskich miast i miasteczek. Po frekwencyjnych sukcesach krótkich, miejskich imprez w roku 2013, w tym roku również możemy spodziewać się przynajmniej trzech imprez. W tej chwili wiemy o dwóch:

– Zimowy Extrem – 22 lutego w Dąbrowie Górniczej odbędzie się jednodniowe ściganie na dystansie ok. 60 km. Pieszo i na rowerze. Tradycyjnie, z mnogością rozmaitych zadań specjalnych, wkomponowanych w lokalny kontekst. Strona zawodów TUTAJ.

IV Miejski Rajd Przygodowy w Katowicach odbędzie się 12 kwietnia w stolicy Górnego Śląska. Zasady, repertuar, dystanse podobne jak powyżej.

Na czerwiec planowana jest również kolejna edycja Silesia Adventure Race.

rajd

Tego się nie spodziewaliśmy, ale Rajdy Miejskie to niespodzianka za niespodzianką. Frisbi kosztowało nas prawie 10 minut karnych. Foto strona organizatora

 

W Gliwicach zaś współpraca Teamu 360 i Urzędu Miasta zdaje się działać perfekcyjnie – po raz kolejny odbędzie się tam Rajd Miejski 360 Stopni w dniach 10-11.05. Ściganie w gliwickim standardzie – sobotnie popołudnie to bieg po mieście (ok 25km) z szeregiem zadań specjalnych. Niedziela zaś to rower, rolki, kajak – w sumie ok. 75 kilometrów. Można już się zgłaszać TUTAJ. Polecamy, choćby i po to, by poczuć ścisk i masowość – cechy w polskich rajdach niespotykane.

 

Małopolska, Mazowieckie i Wielkopolska – trzy imprezy Kuby Wolskiego

Marzec, Lipiec i Październik – marsz imprez ekipy Hill Sprint, kierowanej przez Kubę Wolskiego, rozpocznie się w północnej Wielkopolsce imprezą o niezwykle ciekawej miejscówce. Sławianowo zlokalizowane jest w stosunkowo bliskiej odległości od umocnień Bornego Sulinowa, gdzie należy spodziewać się sporej ilości ciekawych ZS-ów. Impreza odbędzie się w dniach 28-30.03 i zaprasza na dwie trasy. Długą, ok. 180 km i krótką 50km.

W lipcu zaś beskidzkie i pienińskie okolice Szczawnicy eksplorować będą uczestnicy potężnego, długiego, górskiego rajdu czwórkowego. Na to czekaliśmy od dawna – do kalendarza wreszcie powraca letnia impreza w kategorii Masters – ponad 300 kilometrów, nieliche przewyższenia, kajaki górskie i ambitne zadania specjalne. W dniach 24-27.07 w Szczawnicy znajdą się propozycje dla wszystkich pasjonatów rajdowania – oprócz najdłuższej trasy będzie też SPEED liczący 150km i krótkie, sprinterskie 40 km.

Ostatnia rajdowa impreza w sezonie spod znaku ekipy Hill Sprint odbędzie się w dniach 10-12.10.2014 w Nowym Dworze Mazowieckim. Tak, to doskonale znane już 3 Rzeki Adventure Race – najbardziej „kajakowa” impreza w Polsce. Wymagająca, zimna i bogata w eksplorację podwarszawskich umocnień wojskowych. W 2014 być może jeszcze głębiej wejdziemy w Twierdzę Modlin. Repertuar dla wszystkich – 160 km, krótka 50km.

3rzeki

Specyficzna, ale niezapomniana atrakcja 3 Rzek – dobre 7 godzin w kajaku, większość w nocy. Foto Piotr Dymus

Wertepy – czyli witamy wiosnę w mokrej Wielkopolsce

Jedna ze starszych imprez w kalendarzu, która trzyma się w nim bardzo mocno. Kolejna edycja Wertepów zostanie odpalona przez Klub Sportowy HADES w dniach 25-27.04 i – zgodnie z tradycją poprzednich edycji – można się spodziewać, że będzie bardzo mokro i bardzo zimno. Trasy prawdopodobnie w weekendowym standardzie – ok. 160 km długa i ok. 80 krótsza. Za trudność nawigacyjną i aktualne mapy odpowiada Remik Nowak.

 

werte

Kwiecień plecień, czyli zima na wiosnę – ot, tradycja Wertepowa. Foto Remik Nowak


 

Bimba, Konwalia i Nocny Marek – wielkopolski urodzaj

Ekipa Rajdu Konwalii pod szefostwem Marka Galli proponuje aż cztery imprezy w sezonie 2014, w tym aż trzy rajdowe. Świetne mapy, dużo urozmaiceń, organizacja na szóstkę – to znaki rozpoznawcze imprez wielkopolskiej ekipy. Dlatego warto, zwłaszcza, że to imprezy o rewelacyjnym współczynniku ceny do jakości.

Poznańska Bimba – 24 maja w Poznaniu – rajd miejski, podobne do drugiego dnia Gliwic, czyli 80 km po mieście i dużo ZS-ów –

Rajd Konwalii – 1-2 sierpnia w Mochach – klasyczna impreza rajdowa, z dwiema trasami rajdowymi (130km i 60km), oraz wariantami pieszymi i rowerowymi. Mochy są na bogato osaczone bardzo dobrymi mapami do orientacji plus mają stosunkowo dużo fajnych akwenów do kajakowania. Osobiście – moja ulubiona impreza 2013 roku.

konwalia

Piesza orientacja po… szkole! Takie atrakcje tylko w Mochach. To był prolog, który przejdzie do historii. Foto Robert Zabel/zabel.pl


Nocny Marek – 25-26 października – Puszcza Bydgoska – tutaj trasy piesze 50km (Puchar Polski) i 25km i chcemy też zrobić krótki nocny AR na ok. 80-90 km i limitem 15h z rowerem, kajakiem i biegiem.

 

Trójmieska odyseja na trzy sposoby

Piąta edycja Navigatorii po raz kolejny zaprasza uczestników do ścigania w nadmorskich okolicach Trójmiasta, z bazą w Sopocie, w dniach 10-11.05. Tym razem Rafał Adametz i spółka przygotują trzy trasy:

– SPEED o długości 80 km – w formacie nonstop, z szeroką paletą dyscyplin – rower, kajak ,pływanie, bno, rolki. Start w zespołach dwuosobowych.

– AnO – krótka, sprinterska rozgrywka w pełnym formacie rajdowym – trasa liczy ok. 20 km w tym bieganie, rower, kajak. Start w duetach lub indywidualnie.

– Family Adventure – pierwszy etap powyższych tras. 5 km prolog do pokonania biegiem lub marszem, po centrum Sopotu. Klasyfikacja w kategoriach wiekowych.

Więcej informacji: http://www.navigatoriaar.pl/

navi

Navigatoria zaprasza na bliską eksplorację Sopockiego kurortu i okolic. Jedyna szansa w sezonie, by kajakować na otwartym morzu. Foto strona organizatora

 

Gorące i długie Żywioły

Ekipa Stowarzyszenia VAJRA po raz kolejny odpali w dniach 13-15.06 Rajd Czterech Żywiołów. Południowa część Jury Krakowsko – Częstochowskiej tym razem stanie się areną premierowej trasy – długiej, czwórkowej o dystansie 250 kilometrów. Teren niełatwy, ale bardzo ciekawy. Oprócz 250’ki do dyspozycji jeszcze dwie trasy: 120km i 60km plus piesza 50’ka. Z rzeczy pewnych – gorąc i cudne, jurajskie krajobrazy. Więcej info TUTAJ.

Siedlecki Październik

Lenie w Terenie – sympatyczna, skromna, ale jakościowo jedna z najlepszych imprez w sezonie. Za trasy i klimatyczną atmosferą odpowiada Paweł Janiak – rajdowiec o proweniencji radioorientacyjnej – w sumie jedyna impreza pozwalająca pobawić się tym ustrojstwem w sytej ilości. Kolejna edycja rajdu Leni w Terenie odbędzie się w październiku w Siedlcach i okolicach. Oprócz Leni, w Siedlcach róg obfitości imprez rozmaitych – triatlony, maratony pływackie, piesze i rowerowe orientacje, biegi uliczne, przełajowe – Paweł Janiak dba o sąsiadów.

 

Górska końcówka sezonu – Funex Orient

Listopadowa edycja imprezy Funex Orient w Krakowie okazała się niemałym sukcesem – ciekawe, zróżnicowane trasy plus rewelacyjne etapy na mapach do BnO. Kolejna edycja Funex Orient – imprezy Tomka Pryjmy – odbędzie się w dniach 28-30 listopada w Zawoji. Można się spodziewać nielichych przewyższeń i jesienno – zimowej aury. Dwie trasy rajdowe – 180km i 80km plus krótsze piesze.

 

 

W porządku chronologicznym powyższe imprezy wyglądają tak:

17-19.01 – Rajd Czterech Żywiołów, edycja zimowa.

23.01 – Mikrorajd#1 – Kraków.

4-9.02 – Rajd Zimowy 360 Stopni.

22.02 – Zimowy Extrem – Dąbrowa Górnicza.

luty – Mikrorajd#2 – Górny Śląsk.

28-30.03 – Sławianowo, Wielkopolska. Rajd organizowany przez Hill Sprint.

marzec – Mikrorajd#3 – Kraków.

12.04 – IV Miejski Rajd Przygodowy w Katowicach.

25-27.04 – Wertepy.

10-11.05 – Rajd Miejski 360 Stopni w Gliwicach.

10-11.05 – Navigatoria Adventure Race. Sopot.

16-18.05 – ZaDyMnO.

24.05 – Poznańska Bimba.

13-15.06 – Rajd Czterech Żywiołów.

24-27.07 – Szczawnica, Małopolska. Rajd organizowany przez Hill Sprint.

1-2.08 – Rajd Konwalii w Mochach.

10-12.10 – 3 Rzeki Adventure Race.

25-26.10 – Nocny Marek.

28-30.11 – Funex Orient.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany