Jeziora, bagna, nieprzebyte lasy, grodziska, cmentarze i bunkry –  a pomiędzy nimi wiele kilometrów do pokonania. Już 10 czerwca po raz kolejny wystartują Mazurskie Tropy, impreza na orientację z trasami biegowymi i rowerowymi. Jeszcze można się zapisać.

Jeśli lubicie się poorientować (albo pogubić – jak kto woli!), z dala od utartych ścieżek, szukacie przygód i lubicie poprzedzierać się przez krzaki i pobrodzić w wodzie – ta impreza jest dla Was. Imprezy na orientację zawsze stwarzają okazję by odwiedzić miejsca, w które sami nigdy byście się nie zapuścili. To również świetna łamigłówka do rozwiązania, a kilometry mijają szybciej, czasem niepostrzeżenie.

Rajdy na orientację łączą w sobie wiele elementów – nie chodzi tu tylko o tzw. mocną łydkę, ale także liczy się spryt i spostrzegawczość. Poruszanie się pomiędzy punktami jest dowolne (tzw. „scorelauf”), co oznacza, że uczestnicy sami wybierają kolejność zdobywania punktów i trasę przejazdu lub przejścia między nimi.

O co w tym chodzi?

Mazurskie Tropy to terenowe zawody na orientację z trasami rowerowymi i pieszymi (lub biegowymi). W terenie rozmieszczone są punkty kontrolne, oznaczone również na mapie i zabawa polega na tym by odnaleźć je w określonym czasie, przy pomocy mapy i kompasu.
Mapy rozdawane są uczestnikom przed startem. Obecność na punkcie potwierdza się na karcie startowej przy pomocy specjalnego zębatego perforatora, wiszącego przy biało-czerwonym lampionie w zaznaczonych na mapie lokalizacjach.

Mazurskie Tropy, lampion na punkcie. Fot. Materiały organizatora

Mazurskie Tropy, lampion na punkcie. Fot. Materiały organizatora

Jakie są trasy?

TR 130 trasa rowerowa o długości około 130 km, limit czasu 12 h,
TR 50 trasa rowerowa o długości około 50 km, limit czasu 7 h,
TP 50 trasa piesza o długości około 50 km, limit czasu 13 h,
TP 25 trasa piesza o długości około 25 km, limit czasu 9 h.
TPR trasa piesza rekreacyjna o długości około 8 – 10 km, limit czasu 5 h (bez klasyfikacji).

Długości tras są liczone wzdłuż przejezdnych/przebieżnych elementów liniowych istniejących na mapie.

Na każdej z tras nie jest konieczne odnalezienie wszystkich punktów kontrolnych – można zebrać ich tyle, na ile starczy chęci, czasu i sił. By zostać sklasyfikowanym wystarczy zaliczyć tylko 1 punkt kontrolny, aczkolwiek – im więcej, tym lepsza zabawa!

Trasa rekreacyjne jest prosta nawigacyjnie, a zaznaczone na mapie obiekty kontrolne zlokalizowane są w łatwych do odnalezienia miejscach. Jest to doskonała okazja do poznania interesujących miejsc w gminie Orzysz. Polecana jest całym rodzinom, które chcą rozpocząć swoją przygodę z turystyką krajoznawczą i rajdami na orientację.

Kto może wystartować?

Każdy – bez względu na wiek i kondycję. Zarówno ci, którzy pragną sprawdzić wydolność swojego organizmu, pobić swój kolejny rekord na danym dystansie, jak również ci, którzy po prostu chcą aktywnie i ciekawie spędzić czas na łonie przyrody. Można startować solo, w parach lub większych grupach.

Teren tegorocznych Mazurskich Tropów. Będzie różnorodnie. Fot. Materiały organizatora

Teren tegorocznych Mazurskich Tropów. Będzie różnorodnie. Fot. Materiały organizatora

Co warto ze sobą mieć?

Na trasie pieszej: telefon komórkowy z numerem telefonu podanym w zgłoszeniu, kompas, długopis, zegarek oraz odzież chroniącą przed zimnem i deszczem.

Na trasie rowerowej: telefon komórkowy z numerem telefonu podanym w zgłoszeniu, sprawny rower (wyposażony w oświetlenie na przód i tył), sztywny kask, podstawowy zestaw naprawczy (zapasową dętka lub łatki, pompkę), mapnik rowerowy, kompas, długopis, zegarek oraz odzież chroniącą przed zimnem i deszczem.

Puchar Polski:

Trasa piesza (TP 50) Mazurskich Tropów zaliczana jest do klasyfikacji Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację na dystansie 50 km. W ramach niniejszego rajdu rozgrywane są Mistrzostwa Polski w Pieszych Maratonach na Orientację 2017 na dystansie 50 km (MP 50 km)

Trasa rowerowa (TR 130) Mazurskich Tropów zaliczana jest do klasyfikacji Pucharu Polski w Maratonach Rowerowych na Orientację.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?
 • W przypadku braku na danym PK lampionu z perforatorem należy wpisać na karcie startowej “BPK”, zebrać konfetti leżące na ziemi pod PK. Zaleca się także wykonać zdjęcie miejsca, w którym w ocenie zawodnika powinien znajdować się lampion oraz kontakt telefoniczny z Organizatorem.
 • Każdy z zawodników powinien odwiedzić PK osobiście.
 • Rajd odbędzie się na mapach dostarczonych przez Organizatora w skali 1:50.000. Nie można używać innych map niż te dostarczone przez Organizatora (w tym w szczególności map w postaci cyfrowej w urządzeniach nawigacji satelitarnej). Uczestnik, który będzie używał niedozwolonych map zostanie zdyskwalifikowany.
Teren tegorocznych Mazurskich Tropów. Będzie różnorodnie. Fot. Materiały organizatora

Na trasie rowerowej. Mazurskie Tropy. Fot. Materiały organizatora

Jak zgłosić swój udział?

Poprzez formularz dostępny na stronie internetowej lub w sekretariacie Rajdu. Trzeba też podpisać oświadczenie o udziale w Rajdzie na własną odpowiedzialność, dokonać opłaty startowej – przelewem na konto Organizatora lub w gotówce w bazie Rajdu. Zgłoszenie będzie ważne w momencie wpłynięcia opłaty startowej na konto wskazane w niniejszym regulaminie.

Ile to kosztuje?
 • trasa piesza TP25 i trasa rowerowa TR50
  od 1.06.2016 r. – 65 zł
 • trasa piesza TP50 i trasa rowerowa TR130
  od 1.06.2016 – 80 zł.
 • trasa rekreacyjna TPR
  od 1.06.2016 r. – 40 zł.

Co, gdzie, kiedy?

Piątek 9 czerwca 2017 r.
od 17.00 – przyjmowanie uczestników w bazie Rajdu
00 – 23.59 – praca sekretariatu

Sobota 10 czerwca 2017 r.
00 – 6.00 – cisza nocna
od 6.30 – praca sekretariatu rajdu
7.40 – odprawa techniczna trasy pieszej TP 50
8.00 – start trasy pieszej TP 50
8.10 – odprawa techniczna trasy rowerowej TR 130
8.30 – start trasy rowerowej TR 130
10.10 – odprawa trasy rowerowej TR 50
10.30 – start trasy rowerowej TR 50
10.40 – odprawa trasy pieszej TP 25
11.00 – start trasy pieszej TP 25
11.10 – odprawa trasy pieszej rekreacyjnej TPR
11.30 – start trasy pieszej rekreacyjnej TPR
16.30 – limit trasy pieszej rekreacyjnej TPR
17.30 – limit trasy rowerowej TR 50
20.00 – limit trasy pieszej TP 25
20.30 – limit trasy rowerowej TR 130
21.00 – limit trasy pieszej TP 50
22.00 – zakończenie imprezy.

Niedziela 11 czerwca 2017 r.
Opuszczenie bazy Rajdu do godz. 10.00

Teren Mazurskich Tropów. Fot. Materiały organizatora

Teren Mazurskich Tropów. Fot. Materiały organizatora

Co w ramach wpisowego?
 • dwa noclegi w bazie Rajdu (warunki turystyczne * nocleg na podłodze),
 • karta startowa oraz numer startowy,
 • mapa z zaznaczonymi PK,
 • dostęp do pryszniców i toalet w bazie Rajdu,
 • bufet na PK wskazanych przez Organizatora na wybranych trasach,
 • ciepły posiłek po zakończeniu Rajdu,
 • wrzątek do celów spożywczych,
 • nagrody za miejsca 1-3 w poszczególnych kategoriach na trasach TP25 i 50 oraz TR 50 i TR130
 • dyplom dla uczestników trasy rekreacyjnej

Więcej informacji na stronie imprezy: mazurskietropy.pl

O Autorze

Od 2002 roku piszemy o rajdach przygodowych - naszym mateczniku. O imprezach, sprzęcie, ludziach z rajdowego świata. Od kilku lat skupiamy się w większym stopniu na biegach ultra, starając się inspirować, informować i wciągać czytelników do tego niezwykłego świata malowanego potem, błotem, podszytego pasją i radością z biegania znacznie dalej niż maraton.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany