Będzie zwiedzanie kaszubskich wiosek, Szymbarku, Wieżycy, podziwianie punktów widokowych, panoramy Kartuz, pięciu rezerwatów przyrody, w tym Jaru Rzeki Raduni, będzie Trójmiejski Park Krajobrazowy i przepiękna panorama Sopotu i Zatoki Gdańskiej. To wszystko 17 września podczas Ultramaratonu Kaszubska Poniewierka, który debiutuje w tym roku.

Napisał: Łukasz Zwoliński

Pomysł na Poniewierkę powstał w 2015 roku, kiedy grupa przyjaciół postanowiła wspólnie przebiec 100 km w towarzyskiej formule. Początkowo była to zwykła wycieczka połączona z dobrą zabawą. Jednak tuż po biegu wszyscy byli totalnie zachwyceni. Trasa podobała im się tak bardzo, że padł pomysł aby się nią pochwalić i umożliwić wszystkim chętnym pokonanie jej w formie rywalizacji sportowej. Założyli więc stowarzyszenie “Aktywni w Trójmieście” i przystąpili do realizacji projektu “Ultramaraton Kaszubska Poniewierka”.

Zdjęcie z pierwszej, towarzyskiej edycji Kaszubskiej Poniewierki Fot. Wojciech Zwierzyński

Zdjęcie z pierwszej, towarzyskiej edycji Kaszubskiej Poniewierki Fot. Wojciech Zwierzyński

Trasa powstała z oznaczenia na mapie najciekawszych miejsc w regionie, a następnie połączeniach ich jedną drogą, możliwie – bez asfaltu. Na śmiałków, którzy zdecydują się trochę „sponiewierać” czekają same atrakcje!

Trasa biegu jest dość mocno urozmaicona i pofałdowana. W większości prowadzi po drogach polnych i leśnych. Są miejsca gdzie biegnie się wzdłuż porośniętych zbożem pól, by już po chwili wbiec w wąskie leśne ścieżki. Po drodze mija się liczne rzeczki i strumyki, częstym widokiem w tle są jeziora. Na całym dystansie suma zbiegów i podbiegów łącznie przekracza cztery i pół tysiąca metrów, co sprawia, że posiada on górski charakter i na pewno będzie wymagający.

Dla osób preferujących start na krótszym dystansie będzie bieg towarzyszący na trzydzieści kilometrów – Kaszubska Poniewierka 30, który pokrywa się z dystansem ultra i stanowi jego końcówkę.

W tle jezioro Brodno Wielkie - widok z trasy biegu Fot. Ł. Zwoliński

W tle jezioro Brodno Wielkie – widok z trasy biegu Fot. Ł. Zwoliński

Poza trasą ważnym elementem Kaszubskiej Poniewierki jest promocja regionu. Organizatorzy pragną uświadomić ludziom atrakcyjność Kaszub, pokazać ich kulturę, rzemiosło oraz gościnność. W oddaniu charakteru i atmosfery tego miejsca mają im pomóc lokalne społeczności, które przygotują dla biegaczy specjalne niespodzianki.

Rezerwat Jar Raduni fot. W. Zwierzyński

Rezerwat Jar Raduni fot. W. Zwierzyński


Garść informacji

Dystans główny 100 km

Przewyższenia: +2250 m/-2370 m
Limit czasu: 17 godzin
START: 17.09.2016 g. 3:00
Miejsce: Wieżyca-Koszałkowo

Dystans dodatkowy 30 km

Przewyższenia: +580 m/-630 m
Limit czasu: 5 godzin 30 minut.
START: 17.09.2016 g. 10:00
Miejsce: Gdańsk, Decathlon Kartuska
Trasa: ostatnie 30 km dystansu głównego

Widok z trasy na gospodarstwo na Kaszubach Fot. Mariusz Adamczuk

Widok z trasy na gospodarstwo na Kaszubach Fot. Mariusz Adamczuk

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany