Wiele osób zastanawia się, gdzie można zdobyć tytuł mistrza Polski. Postanowiliśmy więc dokładnie to sprawdzić. Mamy listę oficjalnych zawodów ultra o randze mistrzostw kraju, sankcjonowanych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Tylko, czy to aby jest koniec?

Polskie biegi górskie, w tym ultra, rozwijają się na tyle dynamicznie, że i liczba imprez rośnie w lawinowym tempie. Co za tym i mistrzów mamy wielu. A, że apetyty rosną w miarę jedzenia to i mistrzów Polski robi się coraz więcej. Tylko jak to opanować? Postanowiliśmy sprawdzić jakie zawody uznawane są przez nasze lekkoatletyczne władze za krajowy czempionat. Tu wielkie podziękowania należą się koordynatorowi PZLA ds. biegów górskich, Andrzejowi Puchaczowi, który taką listę pomógł nam przygotować. Gdy rzucicie na nią okiem, okaże się, że oficjalnie nie ma tam zawodów skyrunningowych.

Skyrunning to inna organizacja

Organizacją imprez „w chmurach” zajmuje się Skyrunning Polska, który jest oficjalnym partnerem Międzynarodowej Federacji ds. Biegów Wysokogórskich (International Skyrunning Federation – ISF). Ta organizacja z kolei sankcjonuje MP w formule Sky Classic, Sky Ultra, Vertical Kilometer. Lista ta częściowo pokrywa się z zawodami, które PZLA nagradza klasami sportowymi (mistrzowska międzynarodowa, mistrzowska, I, II, i III).

Poniżej przedstawiamy więc tabele z biegami górskimi premiowanymi tytułami mistrza kraju, choć sankcjonowanymi przez różne organizacje.

O Autorze

Jestem autorem tysięcy artykułów w czołowych polskich dziennikach, tygodnikach, miesięcznikach i serwisach online. Pracowałem m.in. dla gazety “Polska The Times” i “Dziennika Polska Europa Świat”. Dzięki nim mogłem relacjonować lekkoatletykę podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie, spotykać się z zawodnikami i trenerami podczas mityngów w Polsce i za granicą oraz analizować zmagania podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata. Sporo nauczyłem się także pracując w miesięczniku „Bieganie”. Współpracowałem i współpracuję z www.magazynbieganie.pl, „Esquire„, Gazeta Wyborcza, gazeta.pl, Forum Trenera.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany