Silesia Race to taki rajd, który krąży sobie po różnych miejscach. W tym roku zacumował w Węgierskiej Górce. Będzie więc coś nowego (trasa) i starego (organizatorzy) oraz pożyczonego (kajaki). Jak założycie coś niebieskiego, to możecie wziąć ślub z Silesia Race 🙂
Co?
Gdzie?
Węgierska Górka
Kiedy?
28 września 2019r.
Ile?
Sportowa gra miejska: 10 – 15 km, kategorie: rodzinna i „dorosła”
Trasa piesza: 25 i 50 km – Puchar Polski w Pieszych Maratonach na Orientację
Trasa rowerowa: 50 km
Rajd przygodowy: OPEN – 60 km i PROFI – 125 km …
Silesia Race tuła się po Polsce od lat. Zawody odwiedziły już Tworóg, Kuźnię Raciborską, Miasteczko Śląskie, Tarnowskie Góry i Łazy. Teraz impreza pojawi się w Węgierskiej Górce. Nikt ich nie che, czy o co chodzi?
Od samego początku Silesia Race, miałem pomysł, aby co roku zmieniać teren. Wiesz, ja to porównuje do zabawy w „szukanego”. Można się bawić ciągle w tym samym miejscu, ale jak za piątym razem ktoś ci się schowa za tym samym drzewem, klatką, śmietnikiem, etc… to to już nie jest tak samo zabawne jak za pierwszym razem. Fajnie po prostu robić zawody zawsze w innym miejscu, bo zawsze coś innego można pokazać zawodnikom. To chyba taka najszczersza odpowiedź na to pytanie, tu naprawdę nie ma żadnego drugiego dna – tłumaczy Marcin Franke.
Ekipa Silesia Race sama stawia przed sobą poważne wyzwania, bo przecież przenoszenie sporych zawodów z miejsca na miejsce, poznawanie nowych ludzi, zdobywanie nowych pozwoleń do najłatwiejszych w Polsce nie należy?
Najtrudniejsze jest przekonanie gminy, aby nam dała szkołę, pozwoliła zorganizować zawody na swym terenie, itd… Zawsze zaczynamy „od nowa”. Na serio to jest orka na betonie. Fajne jest to, ze ludzie to doceniają: w zimowej edycji Silesia Race (9 lutego br.) mieliśmy 464 zawodników i jak na porę roku i zawody spod znaku mapy i kompasu to baaardzo dużo 🙂
Chłopaki nową trasę jeszcze objeżdżają, szukają ciekawych miejsc, niespodzianek terenowych. Zdjęcia z pierwszych objazdów tras są na ich facebookowej stronie.
Żeby zrobić trasy na całe zawody (od sportowej gry miejskiej 10 km po rajd 125 km) ja spędzam w terenie od 10 dni w górę…. Takich od rana do wieczora. Serio. Wiesz, jadę z mapą, a tu tej drogi nie ma, a tu jest coś nowego, a tam w oddali widać coś fajnego, itd… Do tego trasa piesza 50 km, różni się od rowerowej 50 km. Piesi przejdą wszędzie, bez sensu zrobić trasę, do pchania roweru. Do tego muszę przepłynąć również odcinek kajakowy – wyjaśnia Marcin.
Kogo będziemy mogli spotkać na trasie?
Z racji organizowania przez nas kilku imprez rocznie: rajd miejski w Katowicach, cykle biegów na orientację „Katowice Wieczorową Porą” i „Parki i lasy Katowic”, mamy grono zagorzałych fanów (a przynajmniej tak mi się wydaje/mam taką nadzieję:) ). Ale oczywiscie, zawsze jest „kilka” nazwisk, które pojawiają się po raz pierwszy. To bardzo cieszy.
Zawody na orientację, czyli że co?
Czyli, że nie ma jednej ustalonej trasy, po której wszyscy biegną, jadą na rowerze, a nawet płyną kajakiem… Na starcie zawodnicy otrzymują mapę z zaznaczonymi punktami kontrolnymi, które muszą odnaleźć w terenie. Droga pomiędzy punktami jest dowolna. Jeżeli dobrze czujesz się z kompasem w ręku, nawigacja na azymut nie sprawia ci trudności – biegniesz przez lasy, łąki… Trochę gorzej z nawigacją – poruszasz się ścieżkami, wzdłuż linii wysokiego napięcia, korzystając z oczywistych punktów odniesienia. Bez względu na Twoje umiejętności nawigacyjne, zabawa prima sortgwarantowana :)!
Na co mogę się zapisać?
Organizatorzy przygotowali kilka możliwości startu w imprezie, oto one:
– Sportowa Gra Miejska. Dystans w przedziale 10 – 15 km. Kategorie: rodzinna (w zespole startuje przynajmniej jedno dziecko w wieku przedszkolnym/szkoły podstawowej) oraz „dorosła”. Start możliwy w zespole od jednej do stu osób:). Na tej trasie, poza punktami do odnalezienia, na uczestników czekają również zadania specjalne: zagadki logiczne, zadania sprawnościowe.
– Trasy piesze 25 lub 50 km. Na obydwu trasach klasyfikacja prowadzona jest solo, ale oczywiście można poruszać się parami, czy też większa liczbą osób. Trasa 50 km zaliczana do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację.
– Trasa rowerowa 50 km. Podobnie jak wyżej, klasyfikacja solo, ale można poruszać się w grupie przyjaciół.
– Rajdy przygodowe 60 i 125 km. Rajdy przygodowe to połączenie trasy pieszej, rowerowej i innych dyscyplin, w zależności od warunków środowiskowych (na Silesia Race będą to kajaki). Jak to dokładnie wygląda, można zobaczyć na filmie poniżej. Krótsza wersja rajdu w Węgierskiej Górce będzie składała się z etapów pieszych (pojedyncze etapy nie dłuższe niż 7 km) i rowerowych, plus zadania specjalne. Zespoły mogą liczyć od dwóch do sześciu osób, możliwe jest korzystanie z pomocy urządzeń do nawigacji typu GPS. Trasa dłuższa, poza etapami pieszymi i rowerowymi, będzie składała się z etapu kajakowego.
Trasa długa rajdu przygodowego startuje o północy z piątku na sobotę, pozostałe trasy w sobotę rano.
Co w pakiecie startowym?
Dwa noclegi w warunkach turystycznych, ciepły posiłek i bufet po zawodach, losowanie nagród o każdej pełnej godzinie + losowanie wycieczki do Pragi, Wiednia lub Budapesztu wśród wszystkich uczestników imprezy. Ponadto 30 % kupon rabatowy uprawniający do zakupu sprzętu marki Fjord Nansen (namioty, śpiwory, odzież, akcesoria turystyczne), złota polska jesień w Beskidach, niezapomniana przygoda i wiele więcej… 🙂
Zostaw odpowiedź