Nic tak dobrze nie wpływa na trening jak jasno postawiony cel – zawody, do których się przygotowujemy. Warto zatem przyjrzeć się nadchodzącym miesiącom i zobaczyć gdzie będzie można w tym roku porajdować. Zapraszamy na przegląd kalendarza polskich rajdów przygodowych 2012.

 

 

Obecny rok rajdowy, podobnie jak rok maratonów pieszych zaczyna się z grubej rury: Zimowym Rajdem 360º. Prawie 400 km dla czwórek mieszanych (mimo, że lwia większość rowerem) plus prawie 150 km dla dwójek czyni z tego rajdu najpoważniejszą propozycje na nadchodzący sezon. Start już za kilka dni, więc jeśli ktoś przegapił, to ostatnia chwila na zbieranie szpeju i telefon do Igora.

 

Drugim wartym wymienienia punktem programu w tym roku jest zapowiadany cykl rajdów: ON-SIGHT Adventure CUP. W tej chwili pewne są dwie edycje: na początku lipca (Lubniewice) i pod koniec września (Złotów). Niestety wiosenny rajd nie dojdzie do skutku z powodów niezależnych od organizatora, ale jest szansa na trzecią edycję późną jesienią. Trasy będą tylko dla dwójek, ale ok. 250 km na trasach masters powinno zadowolić ambitniejszych, a ok. 70 km na trasach amator zachęcić początkujących.

 

Szczęśliwie sporo innych zeszłorocznych imprez również nie znika z kalendarza:

Mamy informacje, że pierwszym rasowym rajdem wiosennym będą kwietniowe Wertepy. Niestety jeszcze nic nie wiadomo o zespołach (dwójki czy czwórki), nie znamy przewidywanych długości tras ani lokalizacji. Szczegóły mają paść niebawem. Czekamy z niecierpliwością.

Tradycyjny majowo-czerwcowy maraton rajdów zaczyna w tym roku DYMnO. Jak zwykle na Mazowszu, jak zwykle dwójki i niebanalna nawigacja. Impreza słynie z najciekawszych nawigacyjnie kajaków. Czy tak tez będzie w tym roku ? Dystans ok 120 km.

Już tydzień później będzie można udać się do Trójmiasta na chwaloną przez wielu Navigatorię. Jedyna rajd w Polsce gdzie można było popływać kajakami po morzu. Zobaczymy czy w tym roku też. Do wyboru dwie trasy dwuosobowe ok. 200 lub ok. 70 km.

Po weekendzie odpoczynku, w pierwszych dniach czerwca kierujemy się na Jurę na kolejną już edycję Jura Skałka Adventure. Nie znamy jeszcze szczegółów, ale można spodziewać sie kilku tras po jurajskich skałkach. W zeszłym roku ten rajd był bardzo mocno obstawiony, ciekawe jak będzie tym razem.

Ci którzy mają więcej czasu i chcą zaoszczędzić na dojazdach 😉 mogą zostać na Jurze i dwa tygodnie później wystartować w Rajdzie Czterech Żywiołów w Kluczach koło Pustyni Błędowskiej. Te debiutująca w zeszłym roku impreza tym razem proponuje dwie klasyczne trasy rajdowe ok 80 km i ok. 150 km.

Wrzesień w tym roku nie będzie tak oblegany jak drzewiej bywało. Prócz wspomnianej wcześniej II edycji ON-SIGHT Adventure CUP będzie można tylko porajdować w czasie Ekstremalnego Weekendu w Iwkowej, na kolejnym już XI Ekstremalnym Rajdzie Orła.

Ostatni zapowiadany na ten rok rajd odbędzie się pod koniec listopada w ramach Funex Orient. Niestety w tech chwili brak jeszcze szczegółowych informacji co do formuły, natomiast ciekawie zapowiada się lokalizacja: słabo rajdowo zeksplorowany teren Gór Świętokrzyskich.

 

Mapa umiejscowienia klasycznych polskich rajdów przygodowych 2012

Mapa rajdów przygodowych 2012

 

W tym roku nie zabraknie również czegoś dla miłośników Urban Race w formule rajdów lub minirajdów:

Już pod koniec marca będzie można wystartować w II Miejskim Rajdzie Przygodowym Katowice 2012. Już tydzień później podobnych atrakcji będzie można doświadczyć na Tylko dla Warszawiaków 2012, które w tym roku z podwarszawskich lasów przenosi sie na Mokotów. Za to w maju, jak zwykle zapraszają Gliwice na Rajd Miejski 360º na najdłuższą miejską przygodę w Polsce w formule dwudniowego rajdu etapowego.

 

Wracając w krzaki warto jeszcze przywołać kilka minirajdów czy imprez łączących kilka dyscyplin:

Ze względu na oryginalność,w pierwszym rzędzie trzeba wymienić III Rajd Konwalii, będziemy mieli tu bowiem do czynienia z imprezą pieszo–kajakową. Różne trasy, najdłuższa 100 km. Warto spróbować.
Poza tym trasy pieszo-rowerowe zapowiadane są tradycyjnie na obu Harpaganach, Bikeoriencie, Grassorze i Nocnej Masakrze.

 

Wszystkie imprezy znajdziecie w naszym kalendarzu.
No to proszę Państwa, pozostaje nam tylko napierać !

 

p.s. Przyznam, że będę szczęśliwy jeśli okaże się, że ten przegląd jest niepełny i rajdów w tym roku będzie jeszcze więcej. Jeśli coś wiecie – dajcie znać.

O Autorze

Nawigator napieraj.pl. Startował w pierwszym rajdzie zorganizowanym na polskiej ziemi. Poza AR trenuje głównie orientację: w biegach, na rowerze i na nartach. Pasjonuje się wspinaczką w skałach i górach, chodzeniem po jaskiniach, startuje również w maratonach rowerowych i rogainingach.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany