Ponad dwa miesiące temu trafił w moje ręce najnowszy plecak Inov-8 z serii Race Pro. Przez trzy tygodnie był poddawany rozmaitym testom zarówno w czasie biegu, jak i marszu. W sumie na moich plecach przetrwał kilkadziesiąt godzin. Jakie są jego wady i zalety? Czy jest to plecak do biegania godny polecenia? Odpowiedź znajdziecie w tekście poniżej.
Race Pro 10 w dwóch wersjach kolorystycznych
Budowa
Jak sama nazwa mówi, plecak Race Pro 10 jest plecakiem o pojemności 10 litrów. Składa się z dużej, dość pojemnej kieszeni oraz dwóch mniejszych, z których jedna znajduje się wewnątrz plecaka, a druga na zewnątrz. Wszystkie kieszenie zapinane są na wodoodporne suwaki, co w połączeniu z impregnowanym pokryciem całej jego powierzchni dość dobrze chroni przed wodą jego zawartość. Z przodu plecaka producent umieścił dość dużą kieszeń zapinaną na klamrę, wykonaną z siateczki, którą można wykorzystać w bardzo różne sposoby – pomieści bluzę, czy dwa bidony. Nie do końca wiem, po co została zaprojektowana, ale na pewno nie mieści się do niej kask rowerowy, ma natomiast jedną dużą zaletę – można z niej korzystać nie zdejmując plecaka z pleców.
Kolejna sprawa to pas biodrowy, który składa się z trzech zasuwanych kieszeni. Dwie małe znajdują się w okolicy bioder i bardzo dobrze sprawdzają się jeśli chodzi o przechowywanie różnych drobnych przedmiotów takich jak telefon, klucze, żel, czy batonik energetyczny, do których chcemy mieć bezpośredni dostęp w czasie biegu. Jedna z tych kieszeni wykonana jest niestety z siateczki, co oznacza, że jej zawartość nie będzie chroniona przed ewentualną wilgocią. Ostatnia z trzech kieszeni na pasie biodrowym to pojemna kieszeń na 2-litrowy bukłak poziomy Inov-8 H2Orizontal, który sprzedawany jest w zestawie razem z plecakiem.
2-litrowy bukłak poziomy Inov-8 H2Orizontal bladder
Podobnie jak w starszych modelach Race Pro, również ten posiada pas piersiowy. Dodatkowym udogodnieniem są specjalne mocowania na pasach naramiennych służące do wyprowadzenia rurki od bukłaka, którą można umieścić w każdym pożądanym położeniu. Poza wyposażeniem obowiązkowym, plecak został zaopatrzony w mały gwizdek przymocowany do lewego pasa naramiennego oraz w specjalne uchwyty, którą mają pomóc w doczepieniu dodatkowego bidonu, czy kieszonki do pasów.
Jedna z bocznych kieszeni na pasie biodrowym
Race Pro 10 w przeciwieństwie do serii Race Elite z angielskiej stajni Inov-8 posiada zaszytą warstwę usztywniającą plecy plecaka. Jest ona zbudowana ze specjalnej pianki uformowanej w ciekawe kształty (co widać przez okrywającą ją siateczkę), które mogłyby sugerować jakieś masujące zdolności podczas noszenia plecaka. Nic takiego niestety nie zauważyłem, ale nie odczuwałem również jakichkolwiek niedogodności z tym związanych.
Tył plecaka
Funkcjonalność
Podczas użytkowania plecaka udało mi się wyrobić zdanie na temat jego funkcjonalności i wygody użytkowania. Przede wszystkim bardzo wygodne jest poziome ułożenie bukłaka na pasie biodrowym. Nie ma problemów z nierównomiernym rozkładem mas na plecach, czy przemieszczaniem się wody w czasie biegu. Dodatkowym atutem jest bardzo wygodny dostęp do bukłaka w przypadku, gdy zaistnieje potrzeba uzupełnienia jego zawartości. W takim przypadku nie musimy otwierać całego plecaka i wyciągać bukłaka, a wystarczy jedynie odpiąć suwak kieszeni na bukłak i uzupełnić jego zawartość. Bardzo przyjemne jest również bieganie zimą z bukłakiem wypełnionym gorącym płynem, który wówczas ogrzewa okolice nerek.
Kieszeń na bukłak poziomy
Dziwnym z mojej perspektywy rozwiązaniem jest regulacja odległości pasów naramiennych od pleców plecaka. Mechanizm ten został ukryty wewnątrz głównej kieszeni, ale osobiście nie stwierdziłem, żeby miał on jakiekolwiek zastosowanie. Nietypowo zostało rozwiązane również mocowanie pasów naramiennych do pleców, które rozgałęziają się z mechanizmu regulującego. Początkowo wydawało mi się, że będzie to sprawiało problem w czasie biegu i uwierało w kark, ale po kilkukrotnym użyciu stwierdziłem, że nie wpływa to w żaden sposób na komfort użytkowania.
Regulacja odległości pasów naramiennych od pleców plecaka
Niestandardowe mocowanie pasów naramiennych
Z perspektywy osób szczupłych pewną niedogodnością mogą być długości pasów: biodrowego i piersiowego. W przypadku kiedy miałem na sobie nieco grubszy strój biegowy okazało się, że musiałem obydwa pasy zaciągać do granic możliwości, aby plecak stabilnie trzymał się na plecach w czasie biegu, a i tak, gdyby była taka możliwość, zaciągnąłbym je bardziej. Widać, że ich długość została zaprojektowana z myślą o osobach masywniejszych lub bardziej ubranych, co nieco dziwi.
Podsumowanie
Race Pro to plecak, który można wykorzystać zarówno podczas biegania, jazdy na rowerze, jak i dłuższych wypraw, czy rajdów. Bardzo wygodne usytuowanie bukłaka powinno zadowolić każdego, kto potrzebuje stałego nawadniania w czasie wysiłku. Nie jest to plecak radykalnie minimalistyczny, ponieważ nie powala na kolana małą wagą, ale do ciężkich również nie należy. Problem z jego wygodnym użytkowaniem mogą mieć co najwyżej osoby bardzo szczupłe, ale poza tym stanowi satysfakcjonujący kompromis pomiędzy ultralekkim, a pojemnym i wygodnym plecakiem.
Parametry
Pojemność: 10l
Waga: 510g
Wymiary: 53x23x15cm
Bukłak: sprzedawany w komplecie
Cena: 399PLN
Zostaw odpowiedź