Choć to nie oni stanęli na najwyższym stopniu podium, to uwaga fanów skyrunningu skupiła się na Emelie Forsberg i Kilianie Jornetcie, którzy zajęli 3. miejsce w klasyfikacji łącznej Monte Rosa SkyMarathon.

Wśród pań na 7. miejscu sklasyfikowana została polsko-brytyjska para Natalia Tomasiak i Katie Casper Kaars Sijpesteijn. W klasyfikacji generalnej były 81. Na 20. pozycji w generalce i 18. wśród mężczyzn pojawił się polski duet Ilya Marchuk, Łukasz Zdanowski (Ultimate Direction).

– Jestem zadowolony z wyniku, choć muszę przyznać, że do czołówki nie możemy się równać. Gdy zwycięzcy byli na mecie (Colle-Boffelli), my meldowaliśmy się na szczycie. Duże brawa należą się Łukaszowi, bo to on mocno ciągnął nas na podejściu) – relacjonuje Ilya Marchuk.

Łukasz Zdanowski/Ilya Marchuk (Ultimate Direction) © iancorless.com / AMA

Na 35-kilometrowej trasie wiodącej przez szczyt Monte Rosa przewyższenie wynosiło 7000 metrów! Mimo wszystko chętnych nie brakowało. Do najwyższego biegu w Europie zgłosiło się 300 zawodników z 23 krajów!

Niesamowite poruszenie wywołał bieg Emelie Forsberg i Kiliana Jorneta. Prywatnie tworzą parę. Sportowo… pobiegli przywiązani liną. Co ciekawe, to Amelie dyktowała tempo.

– Ja cały czas trzymałem się za nią. Chciałem, żeby to ona czułą, że nadaje tempo – opowiadał potem Jornet.

Mieszana para zajęła 3. miejsce w klasyfikacji generalnej! Forsberg uzyskała najlepszy czas w historii wśród pań (nie może zostać uznany za rekord, gdyż biegła z mężczyzną). Wszystko wskazuje jednak na to, że Kilian miał jej tylko nie przeszkadzać i żadna z pań na świecie nie byłaby w stanie dotrzymać jej kroku. Forsberg/Jornet zostali jednak sklasyfikowani wśród mężczyzn, gdyż nie było klasyfikacji par mieszanych.

Monte Rosa Sky Marathon zorganizowany rozegrany dokładnie na 25-lecie syrunningu. – Dzisiaj, skyrunning powrócił do swoich początków. Wszystko zaczęło się włąśnie na tej trasie, a dziś skyrunning jest globalnym sportem, także dzięki moim partnerom, takim jak Lauri van Houten – powiedział po biegu Włoch Marino Giacometti, który zapoczątkował na tejże górze skyrunning.

Wyniki

Mężczyźni/generalna
1. Franco Collé (ITA) William Boffelli (ITA) – 4h39’59”
2. Alberto Comazzi (ITA) Cristian Minoggio (ITA) – 5h03’26”
3. Kilian Jornet (ESP) Emelie Forsberg (SWE) – 5h03’56”
4. Tom Owens (GBR) Andy Symonds (GBR) – 05h18’57”
5. Vitaly Shkel (RUS) Shyngys Beikashev (KAZ) – 5h26’45”

20. Ilya Marchuk (POL) Łukasz Zdanowski (POL) – 6h18’25”

Kobiety
1. Hillary Gerardi (USA) Holly Page (GBR) – 5h51’32”
2. Tatiana Locatelli (ITA) Giudita Turini (ITA) – 6h26’37”
3. Nadezda Karolyatina (RUS) Oksana Stefanishina (RUS) – 6h58’56”
4. Laura Besseghini (ITA) Cristiana Follador (ITA) – 7h12’17”
5. Gisella Bendotti (ITA) Sabrina Bendotti (ITA) – 8h02’38”

7. Natalia Tomasiak (POL) Katie Casper Kaars Sijpesteijn (GBR) – 8h21’50”

O Autorze

Jestem autorem tysięcy artykułów w czołowych polskich dziennikach, tygodnikach, miesięcznikach i serwisach online. Pracowałem m.in. dla gazety “Polska The Times” i “Dziennika Polska Europa Świat”. Dzięki nim mogłem relacjonować lekkoatletykę podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie, spotykać się z zawodnikami i trenerami podczas mityngów w Polsce i za granicą oraz analizować zmagania podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata. Sporo nauczyłem się także pracując w miesięczniku „Bieganie”. Współpracowałem i współpracuję z www.magazynbieganie.pl, „Esquire„, Gazeta Wyborcza, gazeta.pl, Forum Trenera.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany