Królowa Niepogód, bo tak czasem nazywana jest Babia Góra, znów otwiera ramiona przed biegaczami. Ultramaraton Babia Góra zaplanowany jest 9 czerwca. Właśnie ruszyły zapisy. Jest kilka małych ale ważnych zmian. Najważniejsza dotyczy wymogów kwalifikacyjnych.
Babia stała się kultowym biegiem z kilku powodów. Po pierwsze skala trudności wyznaczona jest nie tylko przez solidne przewyższenia, ale i zaskakujące warunki pogodowe. Rano może Was ogrzewać czerwcowe słoneczko, godzinę później trzeba znosić zacinający deszcz lub bombardowanie lodowymi kuleczkami. Grad, zimno, mgła, wiatr – brzmi zachęcająco? Oczywiście.
Trasa jest zachwycająca. W zależności od dystansu Babią zdobywamy różnymi szlakami. Napisałem szlakami? No to nie do końca jest cała prawda. Drobne fragmenty wyprowadzone są nie tylko poza oficjalne szlaki, ale i poza jakiekolwiek ścieżki. Napieramy korytem górskiego potoku, przez gęste krzaczory, pod lub nad wiatrołomami, przez las. Szaleństwo! Fragmenty w skali całego biegu są krótkie, na tyle jednak niepowtarzalne, że dominują w wielu relacjach.
Babia przez pierwsze 4 lata nęciła też nieosiągalnym, zdawało się, wyzwaniem: ukończeniem 6xBabia (100km, +8000m) w czasie krótszym niż 17 godzin. W zeszłym roku w końcu dokonał tego Krzysztof Dołęgowski (dokładnie: 16:06:26)! Czy w tym roku, ktoś zbliży się do tego wyniku?
Zniesione kwalifikacje
Podczas najbliższej edycji będzie łatwiej… ale tylko zapisać się na bieg. Z okazji 5-lecia imprezy zniesiony został wymóg udziału w biegach kwalifikacyjnych i obowiązkowych treningach. Wciąż jednak warto przyjechać w maju na wspólne bieganie, żeby poznać trasę i ocenić swoje szanse w starciu choćby z Percią Akademików, którą pokonujemy w górę na dystansie 40 km, na każdym dłuższym trzeba ją zaliczyć w obu kierunkach.
– Jeśli ktoś nie zna Babiej, to powinien odpowiednio wcześniej się na niej pojawić. Trasa jest wymagająca fizycznie i technicznie. Treningi mają biegaczom uświadomić skalę wyzwania. Podpowiadamy jak się przygotować, ubrać, czego spodziewać w dniu biegu – tłumaczy Kinga Pachura, organizatorka zawodów.
Wyposażenie naprawdę obowiązkowe
Warto mieć także świadomość, że trasa jest wyzwaniem dla psychiki. Łatwo dać uwieść się pięknej przyrodzie, omamić majaczącym w oddali szczytem Babiej, zatracić w przygodzie na górskich bezdrożach. Doświadczyła tego większość redakcji napieraj.pl. Trzeba jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Dlatego organizatorzy surowo przestrzegają wyposażenia obowiązkowego. Jest ono sprawdzane przed startem, w trakcie biegu i na mecie. I nie jest to tylko deklaracja.
W ubiegłym roku półgodzinne kary za brak jakiejkolwiek części z listy (czołówka z bateriami, włączony i naładowany telefon komórkowy z roamingiem, dowód osobisty lub ważny paszport, folia NRC o wymiarach przynajmniej 140 x 200 cm, czapka, opaska lub chusta wielofunkcyjna, kurtka wiatroodporna, rękawiczki, kubek minimum 150ml lub inny pojemnik na wodę lub napój, mapa trasy – dostarczona w pakiecie startowym, numer startowy podczas biegu ma być zawsze dobrze widoczny z przodu) nie były rzadkością. Z własnego doświadczenia wiemy, że nie jest to kontrola wyrywkowa, tylko pełna i dotyczy każdego. Sędziowie sprawdzają każdą rzecz i może to potrwać nawet kilka minut (w zależności od tempa wydłubywania wszystkiego z plecaka lub nerki).
My już jesteśmy, ty też możesz
Nas Babia zachwyca swoją dzikością, nieprzewidywalnością i trudnością, dlatego w tym roku napieraj.pl został partnerem mediowym biegu. Na naszych stronach spodziewajcie się więc więcej wiadomości, teraz zapraszamy do zapisów i warto się pospieszyć. Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie tym razem pobiec to możesz napić się prawdziwej lemoniady z garścią liści świeżej mięty jako wolontariusz 🙂
Terminy zapisów:
- 9 stycznia 2018 r. godz. 20:00 – start zapisów na 1/2 Maraton Babia Góra
- 10 stycznia 2018 r. godz. 20:01 – start zapisów na Maraton Babia Góra
- 11 stycznia 2018 r. godz. 20:03 – start zapisów na Ultramaraton 3xBabia Góra
- 12 stycznia 2018 r. godz. 20:06 – start zapisów na Ultramaraton 6xBabia Góra
Zawodnicy zdecydowani na start w Ultramaratonie 4xBabia Góra oraz Ultramaratonie 5xBabia Góra zapisują się na dystans Ultramaratonu 6xBabia Góra.
Limity miejsc:
- 1/2 Maraton Babia Góra: 200 osób
- Maraton Babia Góra: 150 osób
- Ultramaraton 3xBabia Góra: 100 osób
- Ultramaraton 6xBabia Góra: 50 osób
Sponsorzy i partnerzy biegu
Ciekawe czy więcej jest biegów kultowych, czy tych, które kultowe nie są.
Kultowy, jedno ze znaczeń wg SJP: «popularny w jakiejś grupie społecznej» 😉
Więc pewnie takich biegów jest kilka 😀