Wschód słońca sączący w serca nadzieję na Lubaniu, budzące radość placki z blachy w Rzekach i zachwycający zachód słońca oglądany z Gorca. Za wszystko inne zapłacisz potem i zmęczonymi nogami. Gorce Ultra-Trail kuszą dystansem 102 kilometry.

Dobra wiadomość jest taka: są jeszcze miejsca na wszystkie dystansy Gorce Ultra-Trail. Trzeba się jednak spieszyć, bo pula się kończy, a tylko do końca czerwca można zdobyć tańsze pakiety startowe.
Gorce to impreza, która z roku na rok ewoluuje i przynosi coś nowego. Od 2017 roku został wprowadzony najdłuższy dystans: 102 kilometry o łącznej sumie przewyższeń 4320 metrów. Początkowo limit opiewał na 16 godzin. Biorąc pod uwagę biegowy charakter trasy, wydawało się to sensowne i zachęcało do żwawszego przebierania nogami. Niestety w limicie zmieściło się kilkanaście osób i teraz wynosi on 18 godzin. Problemy z DNF-ami niemalże zniknęły.

Warto więc spróbować, tym bardziej, że organizatorzy zachęcają: to jedyna możliwość żeby jednego dnia być na Lubaniu, Turbaczu, Kudłoniu, Mogielicy i Gorcu. Jedyna z naszych tras, która prowadzi Drogą 10 Polan od Turbacza do Rzek, wyznaczoną prawie 100 lat temu przez Walentego Godowskiego – twórcę Orlej Perci w Tatrach. Jedyna z tak długim limitem – możecie nawet 18 godzin być w górach i podziwiać piękne widoki z gorczańskich polan! We wszystkich kierunkach. A po drodze basen strażacki, wschód i zachód słońca (jak komuś nie będzie się spieszyć), trzy wieże widokowe (ale tylko jedna obowiązkowa), cisza gorczańskiej nocy i przeprawa przez rzekę na sam koniec.

Wschód słońca sączący w serca nadzieję na Lubaniu, budzące radość placki z blachy w Rzekach i zachwycający zachód słońca oglądany z Gorc. Za wszystko inne zapłacisz potem i zmęczonymi nogami. Gorce Ultra-Trail kuszą dystansem 102… Click To Tweet

Po kilku spotkaniach z organizatorami imprezy, czyli Violettą Domaradzką i Robertem Zakrzewskim skrót GUT kojarzy mi się z angielskim wyrazem „gut”, czyli jelita. Choć może bardziej z żołądkiem? W każdym razie z jedzeniem. Po raz pierwszy zetknąłem się z Violą i Robertem na Biegu Wegańskim w Warszawie, potem na warsztatach kulinarnych w Wierchomli. Za każdym razem bieganie było nierozerwalnie związane z pałaszowaniem pysznych potraw roślinnych. Oboje są bowiem weganami i orędownikami ekologii oraz zdrowego żywienia. Napisali kilka książek, w tym „Kuchnia dla biegaczy. Siła z roślin”. GUT to ich kolejne dziecko, które odżywiają roślinkami, ale w stylu gorczańskim. Pomysł mają smakowity. Zaprosili do współpracy panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Jeśli więc wbiegniesz na przepak i punkt żywieniowy do Rzek, spotkasz tam między innymi Paradne Gosposie z Kasinki Małej i zaradne babeczki ze Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich Olszówka. Nakarmią Cię jak własną córkę lub syna i jeszcze na drogę kanapkę z pastą z czosnkiem niedźwiedzim wcisną, żeby na głodniaka po górach nie latać. Ten przepyszny punkt będzie tylko dla osób o twardych stopach z dystansu 102 i 84 kilometry. Na uczestników biegów o długości 48 km i 20 km też czekają ludowe smakołyki.

– Naszym marzeniem, było zabranie biegaczy w Gorce z całym dobrodziejstwem przyrody i lokalnych atrakcji – tłumaczy Violetta Domaradzka.

Trasa dystansu 102 prowadzi przez wszystkie najważniejsze szczyty Gorców. Zatapiamy się więc w lesie, wbiegamy na szczyty i biegniemy odcinkami stworzonymi do podziwiania oszałamiającej panoramy gór. Poczujemy smak mocnych podejść i zdradliwie szybkich zbiegów. Żołądki wypełnią nam się wegańskimi delicjami a uszy lokalną muzyką wykonywaną na żywo przez górali. Trzeba się tylko odważyć na start, a potem zmęczyć, zakochać i zapragnąć wrócić po kolejne kilometry gorczańskiej magii. Nie ma co czekać!

 

Niezbędnik biegacza

Co: Gorce Ultra-Trail.

Kiedy: 3-4 sierpnia 2019

Gdzie: Ochotnica Dolna

Ile:
102 km, +4310 m (limit 18 godz.)
84 km, +4110 m (16 godz.)
48 km, +2580 m (10 godz.)
20 km, +870 m (5 godz.)
10 km, +350 m (3 godz.)

Za ile:

Dystans 1.03.2019 – 30.06.2019 1.07.2019 – 4.08.2019
GUT 102 km 220 zł 260 zł
GUT 84 km 190 zł 220 zł
GUT 48 km 170 zł 200 zł
OC 20 km 120 zł 140 zł
GUT 10 km 70 zł 90 zł

Zapisy na stronie biegu.

O Autorze

Jestem autorem tysięcy artykułów w czołowych polskich dziennikach, tygodnikach, miesięcznikach i serwisach online. Pracowałem m.in. dla gazety “Polska The Times” i “Dziennika Polska Europa Świat”. Dzięki nim mogłem relacjonować lekkoatletykę podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie, spotykać się z zawodnikami i trenerami podczas mityngów w Polsce i za granicą oraz analizować zmagania podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata. Sporo nauczyłem się także pracując w miesięczniku „Bieganie”. Współpracowałem i współpracuję z www.magazynbieganie.pl, „Esquire„, Gazeta Wyborcza, gazeta.pl, Forum Trenera.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany