Za siedmioma lasami i jednym morzem wśród licznych jezior leży sobie Finlandia.  Tak dla polskich teamów zaczyna się bajeczny rajd o długości ok. 650 km. Na starcie Endurance Quest 2012 zameldowały się dwa: Adidas Terrex (Jakub Wolski, Magda Ostrowska-Dołęgowska, Krzysztof Dołęgowski, Krzysztof Łakomiec) oraz Team 360⁰ (Ula Fuhrmann, Michał Kiełbasiński, Maciek Marcjanek,i Maciek Więcek). Wystartowali dziś o 7:00, a dzięki Live GPS Trackingowi możecie już na bieżąco śledzić zmagania wszystkich 22 zespołów. Mamy dla was też kilka ciekawostek i fotek z dnia przedstartowego.

 

Endurance Quest 2012

W Finlandii jak wiadomo w górach mają deficyt, ale na rajdzie płasko też nie będzie. Teren jest zdecydowanie pagórkowaty, z licznymi jeziorami a spora część rajdu przebiega po niezliczonych skalistych wysepkach na Bałtyku. Dyscypliny będą zmieniać się tak często, że nawet nikt nie próbował uczyć się schematu trasy na pamięć. W sumie prawie połowa rajdu to rower, prawie 150 km to kajak w większości po morzu, odcinki piesze to w wielu wypadkach tak naprawdę odcinki pieszo pływackie. Nie zabraknie też rolek, żeglarstwa, wiosłowania, hulajnogi, canoe i oczywiście zadań specjalnych. Do ogarnięcia 29 map w skali 1 : 30 000 (nie licząc 4 dodatkowych na odcinki specjalne).

Endurance Quest 2012

 

Zapowiada się tez sporo noszenia/wożenia sprzętu. Ciekawie zapowiada się 200 km odcinek rowerowy, przerwany w 2/3 kilkukilometrowym spływem rzeką na tratwach ze styropianu. Oczywiście z rowerami, oczywiście bez żadnego przepaku… zatem jeśli ktoś będzie chciał mieć na tej tratwie wiosło to będzie je sobie musiał podwieźć rowerkiem. Tak jak wielu rajdowców już przyzwyczaiło się do biegania w kaskach przez etapy piesze, tak tym razem przyjdzie zaprzyjaźnić się z kapokiem. Jest zakaz wchodzenia do wody bez niego, a jako się rzekło na odcinkach pieszych nawet jak nie jest to costaniering to i tak zdarzają się punkty na wyspach na jeziorze. Zapowiada się też odcinek gdzie trochę będzie trzeba powieźć kapok na rolkach, żeby potem miło w nim popływać z rolkami na plecach. Chyba jedyne na czym będą mogli zaoszczędzić to zapasowe baterie i akumulatory do latarek. Noce trwają tam teraz tylko ok 4 godzin. Podczas testów kajakowych (zespoły musiały się wywrócić w kajaku i potem same uratować) sprawdzili że woda w jeziorach 'nie jest taka zimna”. Ale cóż, skoro w powietrzu kilkanaście stopni to i woda chłodną może sienie wydawać. Większość odcinków kajakowych ma być (statystycznie) z wiatrem, nie dziwi zatem że sporo zespołów planuje wykorzystanie żagli. Adidas Terrex poszli w trochę inną stronę, będą próbowali się wspomagać czymś w rodzaju kajtów. Testy wspinaczkowe udało się przejść bez wodowania ;-).

 

Endurance Quest 2012

 

Serdecznie zapraszamy do kibicowania naszym zespołom. Przed nimi 4 dni rajdu – tyle wynosi limit, zwycięzcy spodziewani są po trzech dobach.
W miarę możliwości postaramy się podawać wam trochę informacji z pierwszej ręki oraz prezentować trochę zdjęć autorstwa Piotrka Dymusa.
Oczywiście zachęcamy do śledzenia strony zawodów i wspomnianego już Live GPS Trackingu.

A na koniec zapraszamy do małej zabawy. Kto pierwszy trafnie wytypuje miejsca naszych zespołów ten otrzyma koszulkę napieraj.pl. Do rozdania dwie koszulki, każda za trafienie w miejsce jednego zespołu. Typy przyjmujemy dziś do północy w komentarzach do tego newsa.

 

Foto: Piotr Dymus

 

Endurance Quest 2012

 

Testy kajakowe :

Endurance Quest 2012

 

Endurance Quest 2012

 

Endurance Quest 2012

 

Endurance Quest 2012

O Autorze

Nawigator napieraj.pl. Startował w pierwszym rajdzie zorganizowanym na polskiej ziemi. Poza AR trenuje głównie orientację: w biegach, na rowerze i na nartach. Pasjonuje się wspinaczką w skałach i górach, chodzeniem po jaskiniach, startuje również w maratonach rowerowych i rogainingach.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany