Po chwilowych kłopotach wraca temat najbardziej spektakularnego biegu sezonu. Biegu Granią Tatr. Zapisy ruszą o 12:00 w poniedziałek 18 marca. Pewnie potrwają z godzinę, mimo sporej opłaty startowej. Bo trasa jest rzeczywiście wyjątkowa.

Po różnych perypetiach z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, który wymyślił kosmiczne opłaty za wpuszczenie biegaczy na swój teren (ciekawi jesteśmy według jakiego paragrafu człowiek z numerem na piersi ma płacić za wejście w góry wielokrotnie więcej niż przysłowiowa pani na szpilkach), udało się dojść do konsensusu.

Czas startu? Pomiędzy 4:00. a 4:30 rano 17 sierpnia 2013. Zawodnicy zostaną puszczeni w czterech grupach po 50 osób, żeby uniknąć tworzenia się peletonu (jakby komuś mógł on przeszkadzać o tej porze i to w szerokiej Dolinie Chochołowskiej).

Zdjęcie z Biegu Marduły – również rozgrywanego na tatrzańskich szlakach


Ponieważ przepisy TPN nie pozwalają na przebywanie na szlakach po zmroku (czy ktoś kiedyś ganiał o to turystów?), wszyscy biegacze muszą zejść trasy zanim zrobi się ciemno. Dlatego też wprowadzono limit czasu wynoszący 17 godzin. To dosyć syty limit zważywszy, że do pokonania jest około 69km, z przewyższeniem pozytywnym w granicach 5000m. Dla porównania Bieg Siedmiu Dolin ma 4500m przewyższenia na 100km, w dużo łatwiejszym terenie.

Mówimy więc o prawdziwym wysokogórskim bieganiu, gdzie płasko będzie na początku, a potem już głównie góra-dół. Tutaj nawet zwycięzca będzie musiał część trasy przemaszerować.

 

Kliknij na profil by go powiększyć

 

Kliknij na mapę trasy by ją powiększyć

 

Po prawej Zadni Kościelec, w dole widać Dolinę Gąsienicową, którą pobiegną zawodnicy (około 40km trasy)

 

Widok około 35km trasy

 

Ze względu na trudność trasy, organizatorzy wprowadzili selekcję zawodników. Każdy musi mieć na koncie pokonany bieg górski przynajmniej 25km.

Limit startujących został ostatecznie ustalony na 200 osób (w tym 20 miejsc do dyspozycji organizatora).

Opłata startowa wynosi 225 zł. Sporo jak na polskie warunki, ale jak na bieg w tak niesamowitych warunkach – bez przesady. Osoby jeżdżące za granicę na alpejskie imprezy wiedzą jak potrafią wyglądać ceny.

 

 

Strona organizatora: http://www.graniatatr.pl/

 

O Autorze

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany