Niespełna doba została do startu, trzeciego już w tym roku w Polsce, festiwalu biegów górskich. Na czterech trasach Beskidy Ultra Trail zapisało się lekko ponad pół tysiąca truchtaczy, z czego aż połowa mierzyć się będzie z najdłuższymi dystansami 150 i 220 km.

 

butFani wielogodzinnych tortur na wcale niełatwych beskidzkich szlakach rozpoczną rywalizację w piątek z rana. O punkt 8:00 na pierwszy podbieg pod stok narciarski w Dębowcu ruszą amatorzy dużych liczb – 150 i 220km to czołówka najdłuższych biegów w Polsce. O ile najdłuższa trasa czerwcowego Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich w Kotlinie Kłodzkiej po podliczeniu liczyła sobie nieco więcej, bo prawie 235 km, to BUT, choć kapkę mniejszy, jest znacznie trudniejszy. Znikoma ilość asfaltu, techniczne, kamieniste szlaki i – przede wszystkim – przewyższenia. Organizatorzy naliczyli 11000m pozytywnego przewyższenia. Oj trzeba się namachać. Po drodze absolutna korona środkowych beskidów – Skrzyczne, Barania, Pilsko, Babia. Ta ostatnia debiutuje w biegach ultra, ale czy puści zawodników na swój wiecznie huczący wiatrem wierzchołek? Tego zawodnicy dowiedzą się dobiegając do schroniska w Markowych Szczawinach. Lista startowa najdłuższych tras wygląda imponująco. Żeby wymienić tylko kilka nazwisk, na które trzeba zwracać uwagę: Maciek Więcek, Artur Kurek, Kamil Leśniak, Michał Kiełbasiński, Tomek Kłodnicki, Piotr Kłosowicz czy Konrad Ciuraszkiewicz to prognozowana czołówka, ale przy tak długich dystansach przedstartowe szacunki można włożyć między bajki.

but1

W momencie gdy większość zawodników najdłuższych tras będzie już w okolicach granicznego szlaku między Pilskiem a Babia, do rywalizacji ruszą kolejne dwie trasy – 55 km i 85km. Cóż, sprinterów też nie brakuje, ale choć dystans – w porównaniu do wielkich liczb długich tras – specjalny nie jest, to już przewyższenia są znaczące: odpowiednio 3000 m dla 55km i 4500 dla 85km. Sporo. Start rywalizacji punkt północ z piątku na sobotę.

Postaramy się regularnie podsyłać foty i wiadomości z frontu najdłuższej trasy.

but

 

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany