Trzystu pięćdziesięciu śmiałków (a może szczęśliwców?) stanie na starcie czwartej edycji Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego. Jak co roku można się spodziewać śniegu po kolana, gęstej mgły, mroźnego wiatru, choć marcowa aura zaskakiwała również wiosennym powiewem. Start 11 marca 2017. A my mamy dla Was garść informacji.

Marcowe warunki pogodowe w Karkonoszach bardzo trudno przewidzieć. Mimo to limit uczestników (powiększony) jak co roku został wypełniony błyskawicznie. Chętnych było trzykrotnie więcej niż zakłada limit, niezbędne było losowanie. Niestety, nie można się już dostać na listę startową, ale warto spróbować za rok (zapisy odbędą się w listopadzie). Ten, kto raz wystartował, wywiózł z Karkonoszy niezapomniane przeżycia i zwykle – ma ochotę na więcej i więcej. Dystans może nie brzmi groźnie. Bo czym dla biegacza ultra są 53 kilometry? Dołóżcie jednak do tego prawdziwie zimową aurę na grani Karkonoszy, wiatr wymrażający szpik z kości, zaspy sięgające po… miejsce, gdzie spotykają się nogi, wilgoć, osadzającą się szadzią na brodach, rzęsach, brwiach. W takich warunkach przyjemniej ogląda się w domu filmy przyrodnicze, niż spotyka z przyrodą oko w oko.

Ci, których jeszcze nie przekonaliśmy, niech zestawią sobie te 53 km z limitem czasowym, wynoszącym… 10,5 godziny! I to wcale nie jest limit łaskawy dla wszystkich. W ubiegłym roku, w zimowych warunkach, najszybciej uwinął się Bartek Gorczyca w 5 godzin i 17 minut. Tak, to czas zwycięzcy! Następny zawodnik na mecie był pół godziny za nim. Najszybsza kobieta, Magda „Nie-do-zdarcia” Łączak, potrzebowała 6 godzin i 42 minut by pokonać dystans. Jedenastu osobom nie udało się ukończyć zawodów. W limicie zmieściło się 309 osób. Ostatni uczestnik przybiegł na metę po 11 godzinach i 17 minutach.

Trasa zaczyna się na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. Dalej wiedzie przez Szrenicę, Śnieżne Kotły, Przełęcz Karkonoską na Śnieżkę i dalej w kierunku Przełęczy Okraj. Uczestnicy (niestety tylko przy dobrej widoczności) mogą nacieszyć oczy biegnąc malowniczym grzbietem Karkonoszy. Na całym dystansie do pokonania jest ok. 1800 metrów pod górę i ok. 2000 metrów w dół. Meta znajduje się na deptaku w samym sercu Karpacza.

zuk3

Punkty odżywcze będą rozstawione co ok 10-15 km. Spragnieni i zmęczeni biegacze będą mogli uzupełnić płyny i choć minimalnie zregenerować siły. Organizatorzy odradzają postoje pomiędzy tymi punktami. „Choćby kilkunastominutowy przystanek na trasie bez schronienia, może wiązać się z szybkim wychłodzeniem i utratą woli ścigania”.

Dla wielu uczestników to ciężka próba charakteru. Nie ma tu miejsca na przypadkowych zawodników. Zgodnie z regulaminem w biegu mogą wystartować osoby, które mają na swoim koncie ukończone przynajmniej dwa biegi górskie na dystansie minimum maratonu.. którzy wiedzą z czym jest związane poruszanie się zimą w górach. Organizatorzy apelują: „Decydując się na start w zawodach podejmujecie już pierwsze ryzyko, bowiem zima w Karkonoszach jest całkowicie nieprzewidywalna i nie sposób ocenić jak ciężko będzie na trasie w marcu. (…) Zima w górach nie zna kompromisów. (…) Każdy biegacz biorący udział w zawodach powinien bardzo dobrze znać swój organizm, mieć pewność swoich umiejętności oraz być przygotowanym na walkę w trudnych warunkach”.

Bieg poświęcony pamięci himalaisty nie może być łatwy. Tomek Kowalski, bo o nim mowa, sam był ultramaratończykiem, zapalonym sportowcem, alpinistą. W górach trenował, wspinał się, tam został na zawsze. „Chcemy, żeby pamięć o Tomku nigdy nie zaginęła. Jego wysiłek i determinacja w dążeniu do realizacji marzeń mogą być dowodem dla innych, że wszystko jest możliwe. Trzeba tylko bardzo chcieć. Tomek kochał wyzwania, to one napędzały jego życie i pozwalały mu dokonywać rzeczy wyjątkowych. Organizujemy bieg, który będzie trudny i wymagający, tak jak cele, które sobie stawiał. Tomek po każdym wyczynie zwykł mawiać

Odwaliliśmy kawał dobrej, niewiarygodnej, nikomu niepotrzebnej roboty.

I tego życzymy Wam na mecie!”.

zuk2

Program zawodów

Piątek 10 marca 2017 r.

Biuro zawodów: Karpacz, Dom Wczasowy Mieszko ul. Mickiewicza 2, 58-540 Karpacz
Biuro zawodów otwarte będzie w piątek od godz: 14 – 22:00

Odprawa techniczna – godz. 20.00 (OBOWIĄZKOWA)
Przerwa
Wspomnienie Tomka Kowalskiego (film 30 min.) – godz. 21:00

Sobota 11.03.17 r.

godz. 5:45 – zbiórka, Karpacz
godz. 5:45-6:30 – sprawdzanie sprzętu obowiązkowego Zawodników przy wchodzeniu do autobusów
godz. 6:30 – wyjazd autobusów do Szklarskiej Poręby – Jakuszyc
(w przypadku spóźnienia Zawodnika na wyjazd autobusu, Zawodnik będzie musiał dotrzeć na start własnym środkiem transportu)
godz. 7:15 – zbiórka na Starcie Szklarska Poręba – Polana Jakuszycka
godz. 7:30 – START IV Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego
godz. 18:00 – Oficjalny limit czasu na mecie w Karpaczu
godz. 20:00 – Zakończenie, wręczenie nagród (nagrodzonych zostanie 6 pierwszych mężczyzn i 6 kobiet w kategorii OPEN).

Impreza integracyjna

Niedziela 12.03.17 r.

Dzień rezerwowy (UWAGA! W przypadku złej pogody zawody mogą zostać przesunięte na niedzielę)

Garść informacji

Dystans całkowity: około 53 km
Plik GPX do pobrania tutaj
Limit czasowy: 10,5 godziny

Przebieg trasy:

Szklarska Poręba, Polana Jakuszycka, zielony szlak z obejściem, Hala Szrenicka, Śnieżne Kotły, Przełęcz Karkonoska, Odrodzenie, czerwony szlak, Schronisko Dom Śląski, Śnieżka, Czarny Grzbiet (czerwony szlak), Jelenka, Sowia Przełęcz, Kowarski Grzbiet (czerwony szlak), Przełęcz Okraj, szlak zielony, potem żółty przez Jedlickie Kaskady, Jedlinki, szlak żółty, Budniki, zielony szlak pieszy, Szeroki Most, Wilcza Poręba, Stok Kolorowa, meta:  Deptak w Karpaczu.

zuk-2015-profil-1024x394

Punkty odżywcze:

Schronisko na Hali Szrenickiej 7. km
Schronisko Odrodzenie 19. km
Schronisko Śląski Dom – ciepły posiłek 27. km
Przełęcz Okraj 36. km
Meta – ciepły posiłek

Limity czasowe:

Na trasie obowiązują 4 limity czasowe. Po ich przekroczeniu Zawodnicy nie mogą kontynuować zawodów i są zobowiązani do oddania numeru startowego Sędziemu.
a) Hala Szrenicka: 11:00
b) Odrodzenie: 13:00
c) Śląski dom: 15:00
d) Przełęcz Okraj: 16:00

Zobacz film z ZUK 2016:

Ile to kosztuje?

– 280 zł (265 zł wpisowe + 15 zł opłata parkowa) do końca stycznia 2017
– 300 zł (285 zł wpisowe + 15 zł opłata parkowa) do końca lutego 2017

Wyposażenie obowiązkowe

– Ubiór dostosowany do zimowych warunków pogodowych (może być zimno, śnieżnie i wietrznie)
– Kurtka wodoodporna z długim rękawem
– 1 para rękawiczek (wodo- lub wiatroodporne)
– Czapka / chusta wielofunkcyjna
– Dodatkowa (schowana w plecaku) warstwa docieplająca z długim rękawem
– Plecak lub nerka biegowa mieszcząca CAŁY SPRZĘT OBOWIĄZKOWY
– Czołówka z naładowanymi bateriami
– Para ogrzewaczy chemicznych (zapakowanych)
– Pojemnik na wodę o pojemności przynajmniej 0,75 litra
– Włączony i naładowany telefon komórkowy (z roamingiem) z wgranymi numerami telefonu alarmowego (601 100 300) oraz do organizatora (607590756 lub 698741672)
– Dowód osobisty lub ważny paszport
– Folia NRC o wymiarach przynajmniej 140 x 200cm
– Gwizdek
– Czerwone światło migające (przyczepione do plecaka, nerki lub elementu ubioru na plecach)
– Numer startowy (przypięty w widocznym miejscu, na klatce piersiowej – dostarczony przez organizatora)
– Mapa trasy – dostarczona przez organizatora

BRAK którejkolwiek rzeczy z listy obowiązkowej w trakcie zawodów (od startu do mety) skutkować może dyskwalifikacją zawodnika lub przyznaniem kary czasowej (30 minut za każdą brakującą rzecz).

Wyposażenie zalecane:

– raczki (bardzo zalecane)
– rakiety śnieżne
– odbiornik GPS z wgraną trasą biegu
– raki
– buty z kolcami
– buty z membraną Gore-tex
– stuptuty
– wodoodporne, wiatroodporne spodnie
– kije trekkingowe – na starcie kije muszą być przymocowane do plecaka lub nerki, grotami na dół

Co w ramach opłaty startowej?

– start w zawodach, elektroniczny pomiar czasu, numery startowe oraz obsługa trasy
– transport z Karpacza na miejsce startu zawodów (Szklarska Poręba – Polana Jakuszycka)
– bilet wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego oraz specjalna opłata do KPN związana z organizacją imprezy sportowej na terenie Parku
– pamiątkowa koszulka
– dostęp do węzłów sanitarnych przed i po zawodach
– ubezpieczenie kosztów ratownictwa na czas zawodów (11-12.03) na terenie Polski i Czech
– zabezpieczenie medyczne
– zabezpieczenie ratownicze GOPR na trasie
– napoje (woda niegazowana, izotonik, kawa, herbata) oraz przekąski (owoce, słodycze) w czterech punktach odżywczych
– ciepły posiłek w jednym punkcie odżywczym na trasie oraz posiłek regeneracyjny na mecie
– worek na depozyt na metę
– medale dla wszystkich zawodników, którzy ukończą bieg
– puchary i nagrody rzeczowe dla najlepszych zawodników
– inne świadczenia w miarę możliwości Organizatora

Fot. Jacek Deneka/ Ultra Lovers

Fot. Jacek Deneka/ Ultra Lovers

Co jeszcze?

Na mecie dostępne będą sanitariaty, prysznic oraz depozyty, które zawodnicy mogą zdać wcześniej organizatorom.

Organizator zapewnia transport z Karpacza na Polanę Jakuszycką, miejsce Startu zawodów. Przed odjazdem odbędzie się kontrola sprzętu obowiązkowego. Uwaga! Sprzęt obowiązkowy może być sprawdzany na trasie i będzie szczególnie sprawdzany na Mecie zawodów.

Na Starcie będzie możliwość zostawienia jakiejś części odzieży (kurtki, polara), której zawodnik nie będzie potrzebował na trasie biegu. Obiór – w biurze zawodów, po biegu.

Nie zezwala się na rezygnację z udziału w biegu w innym miejscu niż punkt odżywczy lub miejsce przebywania sędziów lub ratowników GOPR. Jest to podyktowane kwestią bezpieczeństwa. Nie dopuszcza się schodzenia z trasy na własną rękę, nie informując o tym Sędziego, Organizatora lub Ratownika GOPR. Osoby, które nie zgłoszą swojego zejścia z trasy mogą zostać obciążone kosztami nieuzasadnionej akcji poszukiwawczej.

Ze względów bezpieczeństwa Organizator może zmienić, skrócić trasę lub przesunąć zawody na dzień rezerwowy, którym jest niedziela 12 marca 2017 roku. Decyzję o skróceniu trasy mogą podjąć organizatorzy wraz z zespołem ratowników GOPR dzień przed lub w trakcie zawodów.

Więcej informacji na stronie zawodów: ultramaratonkarkonoski.pl

O Autorze

Dziennikarz sportowy, przez lata redaktor naczelna magazynbieganie.pl, biegaczka, zawodniczka rajdów przygodowych. Ultramaratonka, która ma na swoim koncie udział w prestiżowych imprezach, m. in. Marathon des Sables, Transalpine Run, CCC, Transgrancanaria czy Marathon 7500. Jedyna Polka, która ukończyła słynną angielską rundę Bob Graham Round. Promotorka biegania ultra w Polsce i współautorka książki "Szczęśliwi biegają ULTRA".

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany