[size=x-large][b]New Balance 871[/b][/size]


waga: 360g (pojedynczy but rozm. 9,5)
bajery: SL-1 (odblaskowe światełko z tyłu, bardzo dobrze widoczne w ciemnościach – ślicznie wygląda na nocnych etapach)

systemy:
Stablity Web – zapewnia stabilność śródstopia i sztywność poprzeczną buta przy stosunkowo niewielkiej wadze
TRU-TRAK Outsole – podeszwa złożona z dużej ilości małych, twardych klocków; zapewnia dobrą przyczepność i trakcję buta
Abzorb – amortyzacja stopy na pięcie i palcach
C-CAP Midsole – element podeszwy zapewniający amortyzację i elastyczność przy niskiej wadze
N-Lock Midfoot Support – zapewnia dobre trzymanie i wyższe położenie śródstopia

[b]Pierwsze wrażenie[/b]
Ten but zwrócił na siebie moją uwagę ładnym, szaro-żółtym kolorem. Gdy wziąłem go do ręki, wydał mi się lekki. Ciekawym rozwiązaniem jest neoprenowy język, dzięki któremu można go szybko założyć. W połączeniu z karbowanymi sznurowadłami but nie spada z nogi nawet, gdy jest rozwiązany. Wydaje mi się, że sznurowadła spokojnie można by zastąpić zwykłymi gumkami, co pozwoliłoby odjąć na przepakach czas potrzebny na wiązanie buta.
Podoba mi się też system rozwiązania sznurowadeł. Dzięki zgrabnym paskom są one niejako „podłączone” wprost do podeszwy. Dzięki temu mocne zaciśnięcie butów nie naraża buta na powstanie w materiale naprężeń mogących skutkować jego rozerwaniem.
Już na początku but jest bardzo giętki – pozwala wyginać się na wszystkie strony. Podeszwa kiepsko trzyma na sklepowych kafelkach, ale wygląda na taką, która w lesie „nie puści”.
Bardzo miłą cechą butów firmy New Balance jest docenienie nieproporcjonalnej dwuwymiarowości stopy. Znaczy, że stopa dłuższa nie musi też od razu być szersza. I dzięki temu oprócz dopasowania na długość możemy też dopasować swoje buty do szerokości naszej stopy. Wydaje mi się to bardzo dogodną rzeczą i bardzo żałuję, że kupując moją parę butów nie wiedziałem o tej hecy ani że nikt ze sprzedających mnie nie poinformował.
Materiał, z którego wykonana jest większa część buta, wydaje się bardzo oddychający i przepuszczalny. Obszyty jest przy podeszwie materiałem będącym czymś pomiędzy skórą a gumą, który zapewne ma odpowiadać za lepszą wodoszczelność buta.
Na języku buta widać żółty napis „OFF ROAD”, co sugeruje jego zastosowanie. Cena również (w porównaniu ze słynnym Salomonem) dość przystępna – poniżej 300zł.
No to bierzemy!

[b]Już się trochę poznaliśmy[/b]
Pierwszy mój trening w tych butach skończył się po 2km. Okazało się, że buty straszliwie obcierają mi prawą piętę. Wtedy zrzucałem to na nowość buta (choć cecha ta nie ustępowała aż przez 3 miesiące po jego zakupie). Teraz zwaliłbym to raczej na niewiedzę o rozmiarówce szerokościowej buta. Zwłaszcza, że wszędzie spotkałem się z opinią, iż są to buty bardzo wygodne. Może po prostu nie pasują do moich stóp.
Rewelacyjną cechą tego buta jest niesamowita wręcz trakcja! Zwłaszcza na początku użytkowania biegnąc w tych butach odnosiłem wrażenie jakoby zrobienie w nich jednego kroku było wspaniałym powodem by za chwilę zrobić następny. Naprawdę miałem wrażenie, że te buty same niosą. Bardzo trudno mi było w nich utrzymać spokojne tempo.
Efektem wysokiej trakcji jest niestety bardzo słaba stabilność. But jest bardzo miękki. Pozwala to co prawda tak wygiąć stopę by „utrzymać się” w każdym terenie, ale przy długotrwałym używaniu to męczy i staje się wielką wadą. Stopa (przynajmniej moja) nie ma po prostu takiej siły by cały czas ostro pracować i zaczyna słabnąć i wpadać. Nawet na asfalcie niewiele jest odpoczynku.
But sprawdzał się na przeróżnych nawierzchniach. Najwięcej używałem go w lesie. Tam był idealny. Biegi po asfalcie jednak również dobrze do niego pasowały a i na tartanie się sprawdził. Nie maiłem też żadnych niedogodności związanych z brakiem amortyzacji w bucie trailowym, które podobno zwykle są dość odczuwalne (gdzieś wyczytałem, że to jeden z niewielu butów, które mimo przeznaczenia mają porządną amortyzację). Zauważyłem niestety spadek przyczepności na betonie. Twarda podeszwa nie bardzo chciała „łapać” zwykłe chodniki. Na tej podstawie wydaje mi się, że but ten niespecjalnie nadałby się na skaliste tereny. Bardzo kiepsko też wychodzi mu trzymanie na lodzie, aczkolwiek możliwym jest, że to dlatego iż lód przyszedł po mocnym już wcześniejszym wyeksploatowaniu podeszwy.
Był on też wyjątkowo przepuszczalny. Mimo gumopodobnej warstwy przy podeszwie przed zamoczeniem stopy w nawet niewielkiej kałuży chroniła mnie tylko grubsza skarpeta. Plusem tej cechy było zaś szybkie schnięcie – po godzinie ani śladu (mimo całkowitego zamoczenia). Pewną wadą był też czubek buta. Chociaż nigdy nie zszedł mi przez niego paznokieć – kilka razy aż się zgiąłem jak w ciemności przywaliłem ostro w jakąś muldę. Na jego usprawiedliwienie mam to, że jest wytrzymały – zachował się w dobrym stanie. Co prawda sterczą dwie niteczki, ale one wcale nie sugerują, że przez nie czubek miałby się rozpaść.

[b]Nasze rozstanie – przyszedł czas na wyciągnięcie wniosków[/b]
But ten traktuje jako dobrą alternatywę dla ludzi, których nie stać na pełnej krwi rajdowce Salomona czy podobnych firm (albo mających problemy z ich dostaniem). Po 7 miesiącach użytkowania buty wyglądają tak, że wolałbym sobie raczej kupić nowe. Pojawiło się już trochę dziurek – wina słabego materiału (szwy wykonane są dobrze). Jak na rajdy ten but, choć szybko schnący, jest chyba zbyt elastyczny. Bardzo miękka podeszwa zmuszała mnie do zmiany butów na etap rowerowy (mimo że jeżdżę w noskach). Na nią też zwalam kontuzję stopy, która nie pozwoliła mi na ukończenie pieszej trasy Próby Mamuta.
Osobiście wolałbym ten but stosować raczej do płaskich rajdów w niewymagającym technicznie terenie, na których dużo się biega (jak np. Orzeł Bielik). Są to też w moim odczuciu świetne buty treningowe i do „nierajdowych” startów. Sprawdzą się tak w przełajach jak na tartanie czy asfalcie. Polecam też ludziom, którzy mają awersję do Salomona lub chcą spróbować czegoś innego.

[i]z pozdrowieniami dla Michała Alenowicza
Damian Gruszecki[/i]

Zobacz również:


[b]
[url=http://biegajznami.pl/pokaz.php?id=682]opis butów NB 871 na biegajznami.pl[/url]

[url=http://www.newbalance.com/productbrowser/product_details.html?g11n.enc=ISO-8859-1&feature=Trail+Running&gender=Men&segment=&product=M871OR&product_type=shoe&sport=Running]Opis NB 871 na stronie producenta (po angielsku)[/url][/b]

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany