Na sklepowych półkach pojawił się kolejny odświeżona czołówka Petzla. Tikka Plus, została znacznie przeprojektowana względem swojego 3 ledowego pierwowzoru, zastosowanie leda mocy będącego dotychczas domeną wyższego modelu Tikki XP, znacznie poprawiło jej osiągi i zakres zastosowań. Powstaje pytanie, co wybrać gdy starą XP można dostać taniej od nowego Plusa ?

Tikka 2 Plus
[img]http://img199.imageshack.us/img199/2927/katalog.jpg[/img]
Tikka XP
[img]http://img199.imageshack.us/img199/8773/tikkaxp.jpg[/img]

[b]Trochę danych marketingowych [/b]

Latarka czołowa z 1 mocną diodą, 1 czerwoną i pięcioma poziomami oświetlenia (trzy ciągłe i dwa pulsujące)
Latarka czołowa TIKKA PLUS ® 2 ma dwa źródła światła: jedna biała, mocna, dioda i jedna dioda czerwona. Biała dioda emituje światło o natężeniu 50 lumenów i zasięgu 35 metrów. Czerwona dioda eliminuję efekt oślepiania lub w trybie pulsującym może służyć do sygnalizacji dla zwiększenia bezpieczeństwa np w terenie miejskim itd. TIKKA PLUS ® 2 może być używana z bateriami litowymi – dla lepszego działania w niskich temperaturach i/lub zmniejszenia ciężaru.

Parametry techniczne
Kolory: E97 PM: szary / E97 PP: pistacjowy
Zasilanie: 3 baterie AAA/R03 (dostarczane z czołówką)
Kompatybilna z bateriami litowymi
Stopień ochrony: IP X4 (wodoodporna)
Ciężar: 83 g z bateriami
Gwarancja: 3 lata
Cena: 145 zł

[b]Wrażenia[/b]

Zielony kolorek z daleka widać na półce, na szczęście nie jest to jaskrawozielony widoczny na zdjęciu katalogowym, ot taka wiosenna zieleń :).

Tikka 2 jest trochę mniejsza od Tikki XP – nie ma dyfuzora, a i obudowa jest bardziej filigranowa, lampka z kompletem baterii waży realnie 80g wobec 95g dla XP-ka.

Wielkim plusem dla nowej Tikki jest zmodyfikowane zamknięcie – odciągany zatrzask wobec wciskanego, na którym można było połamać paznokcie przy okazji zmiany baterii, znacznie ułatwia ten proces. Powiększono także przycisk – nie będzie problemu aby wcisnąć go w rękawiczkach.

Po otwarciu nie ma najmniejszego problemu z dostępem do baterii, przy okazji widać małą niespodziankę jaką Petzl sprawił użytkownikom chcącym dobrać się do wnętrza lampy – zamiast dotychczas stosowanych śrub z gniazdem Torx6 zastosowano Torx5 :P.

W porównaniu do Tikki XP nie widać żadnego uszczelnienia w miejscu styku części obudowy , co oznacza, że po wrzuceniu lampki do wody baterie zostaną zamoczone. W górnej części obudowy połówki obudowy są ze sobą ściśle spasowane, niestety po bokach zostaje całkiem spora szczelina. Oznaczenie IPX4 – co oznacza deszczoodporność – należy potraktować tu bardzo dosłownie.

Na szczęście z zabezpieczeniem przed wodą nie jest tak źle jak by się na początku wydawało – najbardziej wrażliwe na wilgoć części (włącznik i elektronika) są odizolowane od reszty obudowy za pomocą gumowej uszczelki przez którą przechodzą tylko blaszki doprowadzające zasilanie. Powinno to zapewnić działanie czołówki nawet w przypadku zalania części zawierającej baterie.

[b]Co na pcb piszczy ?[/b]

Niektórym czołówkom zdarza się piszczeć w niższych trybach – na szczęście w Ticce 2 nic nie piszczy :).

W odróżnieniu od XP-ka tutaj zastosowano sam emiter wlutowany na pcb – co uniemożliwia dokładną identyfikację led’a i jego łatwą wymianę na nowszą lub po prostu lepszą wersję. Za chłodzenie leda Tikka dostaje 0 punktów, jak by ktoś pytał – star nie stanowi elementu chłodzącego, tak więc w XP wcale nie jest lepiej.

Ponieważ Tikka 2 Plus ma prawie identyczną budowę i obudowę jak oczekiwana Tikka 2 XP – ze względów oszczędnościowych można spodziewać się tej samej elektroniki i tylko innych ustawień sterownika ;).

[b]Zasilanie[/b]

Tylko 50 lumenów, to nie jest wiele, gdy U bindy led SSC p4 daje ok. 90 lumenów przy 350mA – inną sprawą jest czas pracy dla 3 ogniw AAA. Według danych producenta zasięg światła spada o ponad 50% w ciągu 10 godzin użytkowania w trybie High, więc o żadnej stabilizacji nie ma mowy.
[code]
Tikka 2 plus – AAA
V-in I-In P-In V-led I-led P-led Eff.
high 4,46V 289mA 1,29W 3,15V 288mA 0,91W 70,4%
low 4,60V 104mA 0,48W 2,94V 104mA 0,31W 64,1%

Tikka 2 plus – Acu
V-in I-In P-In V-led I-led P-led Eff.
high 3,85V 183mA 0,70W 3,07V 175mA 0,54W 76,6%
low 3,91V 64mA 0,25W 2,86V 62mA 0,18W 70,3%
[/code]
Podsumowując, wynikami Tikka 2 nie odbiega od swoich poprzedników – bardzo mocny początek na świeżych bateriach, potem zgodnie ze specyfikacją przez około 5 godzin i słabnie. Z akumulatorków – słabo, ale Tikka XP zachowuje się dokładnie tak samo.

[b]Jak to świeci [/b]

Mając SSC P4 na pokładzie powinna świecić całkiem ładnie – tak to wygląda z boku :kwiaty:.

Tikka 2 Plus (SSC P4) vs Tikka XP (Luxeon I) – High

Tikka 2 Plus vs zmodowana Tikka XP (SSC P4 U-bin) – High

Na zewnątrz

Tikka 2 Plus (SSC P4) vs Tikka XP (Luxeon I) – High

Tikka 2 Plus vs zmodowana Tikka XP (SSC P4 U-bin) – High

Zdjęcia pozostałych trybów są na mojej stronie : http://www.light-test.info

[b]Podsumowanie[/b]

Mam wrażenie, że Petzl trochę oszczędził na selekcji ledów do Tikki 2 Plus – w sumie wymiana to żaden problem, ale czy o to chodzi przy zakupie nowej czołówki ? O ile 2-ka ma swoje plusy nad XP – jest lżejsza i lepiej leży na głowie, ma czerwonego leda przy którego świetle da się spokojnie poruszać w pomieszczeniach, czy czytać mapę, lub wykorzystać czołówkę jako tylną lampkę ostrzegawczą. Pomimo braku dyfuzora zdecydowanie bardziej równomiernie oświetla drogę – odbywa się to kosztem zasięgu ale coś za coś. 🙄

Ma też wady, co dla jednych będzie plusem – światło rozświetlające przeźroczystą obudowę, które poprawia widoczność piechura z boku, okularników będzie jednak denerwować świecąc im po okularach. Brak uszczelnienia pojemnika baterii, przy pozostawieniu zalanej czołówki na dłuższy czas może doprowadzić do zwarcia – raczej nie zniszczy to czołówki ale baterie/akumulatory będą do wyrzucenia.

Trudny wybór… Dla okazjonalnego użytkownika, który potrzebuje niewielkiej czołówki „na już” Tikka 2 Plus jest niewątpliwie dobrym wyborem, dla outdoorowca / napieracza wybrał bym jednak starego XP-ka z założeniem zmodowania zaraz po zakupie.8-)

Z niecierpliwością czekam na nową wersję XP-ka, o ile nie będzie to tylko Tikka 2 Plus z dyfuzorem, będzie ciekawie. Jeśli nie, to zmodowany brzydal nadal będzie królował w kategorii mini-czołówek :winko:.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany