W końcu, najbardziej oczekiwana czołówka w tym roku, już kilka razy miała być już za tydzień i w końcu jest. Następca sławnej Tikki XP -> [b]Tikka XP 2[/b]. Co nowego ? Znany już z Tikki 2 Plus odświeżony design, mały czerwony led w standardzie, nowy led mocy i gwizdek…

Tikka 2 Plus nie zrobiła na mnie specjalnego wrażenia w porównaniu ze zmodowaną Tikką XP, może nowa wersja XP-ka wypadnie lepiej. Czy właściciele starej Tikki XP powinni przymierzać się do wymiany ?

Tikka XP 2
[img]http://img193.imageshack.us/img193/7641/tikka2xp500.jpg[/img]

Tikka XP
[img]http://img199.imageshack.us/img199/8773/tikkaxp.jpg[/img]

[b]Trochę danych marketingowych 😉 [/b]

Latarka czołowa z 1 mocną diodą, 1 czerwoną i pięcioma poziomami oświetlenia (trzy ciągłe i dwa pulsujące), filtr rozpraszający
Latarka czołowa TIKKA XP ® 2 ma dwa źródła światła: jedna biała, mocna, dioda i jedna dioda czerwona oraz filtr rozpraszający, dzięki któremu użytkownik może wybrać pomiędzy skupioną wiązką dalekiego zasięgu a oświetleniem bliskiego zasięgu. Biała dioda emituje światło o natężeniu 60 lumenów i zasięgu 60 metrów. W trybie ekonomicznym czas świecenia wynosi 160 godzin. Czerwona dioda eliminuję efekt oślepiania lub w trybie pulsującym może służyć do sygnalizacji dla zwiększenia bezpieczeństwa np. w terenie miejskim itd. TIKKA XP ® 2 może być używana z bateriami litowymi – dla lepszego działania w niskich temperaturach i/lub zmniejszenia ciężaru.

Parametry techniczne
Kolory: E99 PG: szary / E99 PI: Irys
Zasilanie: 3 baterie AAA/R03 (dostarczane z czołówką)
Kompatybilna z bateriami litowymi
Stopień ochrony: IP X4 (wodoodporna)
Ciężar: 88 g z bateriami
Gwarancja: 3 lata
Cena: 185 zł

[b]Wrażenia[/b]

Tym razem z koloru niebieskiego widocznego na zdjęciu katalogowym zrobił się ciemno-fioletowy – może to i lepiej dla lampki, nie będzie tak świecić na wszystkie strony.

Jest mniejsza od swojego pierwowzoru, z kompletem baterii waży nawet mniej niż deklaruje producent, bo tylko 86 g, czyli prawie 10 gram mniej od starej XP. Schowany wewnątrz obudowy dyfuzor łatwo wyciągnąć i schować – trzyma się pewnie w obydwu pozycjach dzięki sprężynce. O ile producent pomyśli kiedyś o wprowadzeniu kolorowych filtrów znanych ze starej wersji, to wymiana będzie możliwa, ale będzie wymagała chwili zabawy ze strony użytkownika. Po lewej wspominany wcześniej gwizdek 😀

[img]http://img193.imageshack.us/img193/4361/tikka2xpbody2.jpg[/img]

Znane już powiększone zapięcie ułatwiające otwieranie i duży przycisk – nowa XP jest zdecydowanie bardziej przyjazna dla użytkownika od swojej poprzedniczki. Po otwarciu, dostęp do baterii jest bezproblemowy.

Niestety, jest też obciążona wadą całej serii Tikka 2 – brakiem uszczelnienia pojemnika baterii. Co prawda producent deklaruje, że czołówka będzie działać nawet po dostaniu się wody do jej wnętrza, jednak równocześnie zaleca wymianę baterii i wysuszenie lampki. Dzięki uszczelnieniu części zawierającej elektronikę i leda, lampka powinna przetrwać zalanie, ale nie przesadzajcie z testowaniem ;-). Nowa XP tak jak cała seria spełnia wymagania IPX4 i jest tylko deszczoodporna.

[b]Co na pcb piszczy ?[/b]

Emiter SSC P4 nieznanego binu i tintu, przyklejony bezpośrednio do pcb – chłodzenie 0 punktów 😕

Zgodnie z przewidywaniami zawartość czołówek Tikka 2 Plus i Tikka 2 XP prawie taka sama.

Jedyną ciekawą różnicą jest klasa wykonania samego pcb – w XP-ku wszystkie przelotki są cynowane, pcb równiej docięte, zamiast dorobionego mostka jest ścieżka – jakoś bardziej dopracowany projekt i lepsze wykonanie :).

[b]Zasilanie[/b]

Deklarowane 60 lumenów, tylko 10 więcej od Tikki Plus powiedział użytkownik lub aż 20% więcej powiedział pan z działu marketingu. Led SSC P4 z binu U1 potrzebuje około 200mA, aby wyemitować tą ilość światła – takie ledy są stosowane w Myo RXP, więc wynik jest jak najbardziej prawdopodobny.

Efektywny czas pracy jak to zwykle bywa u lampek zasilanych z ogniw w rozmiarze AAA – skromny. Po 30 minutach pracy zasięg spada o 30% a po 10 godzinach o 70%. Led Informujący o stanie baterii zapalający się w momencie, gdy zasięg ma spaść do 5m spełnia tu funkcję ostrzegawczą „lampka zaraz zgaśnie”, bo do normalnego użytkowania baterie trzeba wymienić znacznie wcześniej.

[code]
Tikka 2 XP – baterie alkaliczne
V-in I-In P-In V-led I-led P-led Eff.
High 4,34V 216mA 0,94W 3,10V 215mA 0,67W 71,4%
Low 4,56V 77mA 0,35W 2,92V 77mA 0,23W 64,2%
Red 4,56V 34mA 0,16W

Tikka 2 XP – akumulatorki NiMH
V-in I-In P-In V-led I-led P-led Eff.
High 3,75V 135mA 0,51W 2,98V 136mA 0,41W 80,1%
Low 3,85V 48mA 0,18W 2,85V 47mA 0,14W 74,0%
Red 3,85V 25mA 0,10W
[/code]
Mniejszy prąd niż w Ticce 2 Plus i ma być więcej światła ? W sumie, czemu nie, wystarczy zastosować ledy z lepszego binu a nie z niesortowanej masówki, jak to być może miało miejsce w Ticce Plus. Porównanie prawdę ci powie – a przynajmniej nie nałga za bardzo ;-).

[b]Jak to świeci [/b]

Tak jak w przypadku Tikki 2 Plus (ciemniejsza obudowa tu nic nie pomogła) – lampa świeci na wszystkie strony i o ile nie zakłada się jej na czapkę z daszkiem lub na kask będzie podświetlała okulary ewentualnego użytkownika.

Wewnątrz

Tikka XP 2 (SSC P4) vs Tikka XP (Luxeon I)

Tikka XP 2 do zmodowanej XP w high (SSC P4 U-bin)

Tikka XP 2 do Tikki 2 Plus – tak, to te „prawie identyczne” lampki 😛

No teraz to przynajmniej wiadomo za co się dopłaca prawie 50 pln :O.

Na zewnątrz

Tikka XP 2 (SSC P4) vs Tikka XP (Luxeon I)

Tikka XP 2 do zmodowanej XP w high (SSC P4 U-bin)

Tikka XP 2 do zmodowanej XP w trybie boost (SSC P4 U-bin)

Do tego trybu wielu użytkowników będzie tęskniło 😛

Czerwony led świeci wystarczająco jasno do czytania mapy czy poruszania się wewnątrz pomieszczeń – w innych przypadkach w trybie migającym może pełnić funkcję ostrzegawczą – przełączenie następuje przed dłuższe przytrzymanie wciśniętego przycisku.

[b] Q&A – czyli pytania i odpowiedzi…[/b] :sos:

Wymieniać starą XP ?
– niekoniecznie, co najwyżej leda na nowego, niewielkim kosztem lampka będzie znowu „na czasie”.
Kupić Tikę 2 Plus czy Tikke XP 2 ?
– na pewno lepiej dopłacić do wersji XP , ma lepszego leda – przez co daje więcej światła, większy zasięg i wbudowany dyfuzor.
Kupić starą i zmodować, czy kupić nową ?
– o ile nie nosisz okularów, nie potrzebujesz kolorowego filtra, nie zamierzasz całymi dniami łazić po deszczu lub mokrych jaskiniach, to możesz spokojnie kupić sobie XP 2.
Czy mogła by być lepsza ?
– na pewno, wystarczył by czarny nieprzeźroczysty panel frontowy i sterownik ze stabilizacją zasilania.

[b]Podsumowanie[/b]

[b]Pesymistycznie[/b] :
No cóż, po 2 latach prac projektowych nad rozwojem bardzo dobrej czołówki oczekiwałbym więcej. Czołówkę pozbawiono trybu boost – bardzo lubianego przez wielu użytkowników, którzy mogli sobie doświetlić czasem drogę – znikł też jeden z trybów pośrednich oświetlenia. Przy tej samej cenie, o ile wielkość i waga nie są głównymi kryteriami wyboru, zdecydowanie lepiej kupić Petzla Myo XP, który zapewni znacznie więcej światła i dłuższy czas pracy. 😛

[b]Optymistycznie[/b]:
W końcu Petzl wypuścił na rynek małą czołówkę, która naprawdę świeci. Pod względem ilości światła bije starą wersję na głowę. O ile cenisz sobie wygląd, jakość wykonania, prostotę obsługi oraz wielozadaniowość to ta czołówka jest dla ciebie. :ok:

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany