Warszawa NocąW najbliższą środę 28 listopada startuje już 2. edycja miejskich biegów na orientację, czyli Warszawa Nocą. Zawody składają się z pięciu etapów i są rozgrywane od listopada do marca w różnych lokalizacjach na terenie Warszawy. To, co wyróżnia je spośród innych tego typu zawodów to fakt, że rozgrywane są w nocy, więc dodatkowe emocje z tego tytułu są gwarantowane.

 

Pierwsza, zeszłoroczna edycja cyklu przyciągnęła na każdy etap około 200 zawodników. Poszczególne etapy były rozgrywane na terenie Ursynowa, Ochoty, Śródmieścia i na Mokotowie. W tym roku zawodnicy poznają inne ciekawe tereny w Warszawie:

  • 1. etap 28.11.2012: Dolinka Służewska (Ursynów/ Mokotów)
  • 2. etap 12.12.2012: Agrykola (Śródmieście)
  • 3. etap 16.01.2013: Fasolowa (Włochy)
  • 4. etap 20.02.2013: Solec (Śródmieście)
  • 5. etap 13.03.2013: Kazury (Ursynów)

Uczestnicy mają do wyboru cztery trasy zróżnicowane pod kątem długości i stopnia trudności. Dzieci to krótkie (około 1.5km) trasy dla dzieci. Początkujący (około 1.5km) to łatwe i krótkie trasy dla osób, które chcą spróbować biegu na orientację, Zuchwali to nieco dłuższe (2-3km) i trudniejsze trasy dla tych, którzy gotowi są na nieco bardziej skomplikowaną „zabawę z mapą”, natomiast Profesjonaliści to wersja najtrudniejsza i najdłuższa (3-4km) dla osób szukających prawdziwego wyzwania. Wszystkie biegi rozgrywane są na mapach w skali 1:4000 wykonanych według norm do sprinterskiego biegu na orientację (ISSOM 2007), co wbrew skomplikowanej nazwie nie stanowi dużej trudności, ponieważ symbolika, nawet dla osób początkujących jest dość intuicyjna. O podstawowych oznaczeniach na tych mapach można poczytać tutaj.

 

To, co stanowi dla uczestników prawdziwe wyzwanie to umiejętność szybkiej nawigacji przy jednocześnie dużej prędkości biegu. Na trasach Profesjonalistów zawodnicy mają zwykle do potwierdzenia około 20-30 punktów kontrolnych, co oznacza „zaliczanie” punktów na trasie co około minutę! Jest to doskonały trening dla osób, które chcą poćwiczyć nawigację i umiejętność szybkiej orientacji w terenie. Warto również zauważyć, że długości tras podawane w informacji o zawodach mierzone są w linii prostej między punktami, więc na przykład jeśli zawodnicy z kategorii Profesjonalistów mają trasę długości 3.6km, to w rzeczywistości przebiegną około 5km, co biorąc pod uwagę dużą prędkość biegu stanowi spore wyzwanie.

WN E4

Nie można również nie wspomnieć o różnych formach biegów, jakie rozgrywane są w ramach Warszawa Nocą. Podczas niektórych etapów zawodnicy startują interwałowo (co minutę lub 30 sekund), a w innych wszyscy razem. W takim wypadku najczęściej stosowany jest system separacji zawodników (przykład na mapie z zeszłorocznego 4. etapu powyżej), zwany „motylkami”, który ma zmusić zawodników do samodzielnego biegu i nawigacji. Innym jeszcze rodzajem biegu jest zmiana skali, czyli fragment trasy przedstawiony jest na mapie w dwukrotnie większej skali (mapa poniżej), co stanowi dla zawodników pewne utrudnienie i wymaga dodatkowego myślenia.

WN E5

Pierwszy etap tegorocznej edycji Warszawa Nocą już w najbliższą środę. Centrum zawodów zlokalizowane będzie w Gimnazjum nr 92 na ul. Koncertowej 4. Zgłoszenia preferowane są do najbliższej niedzieli (25.12) do godziny 24:00 (choć po terminie też można się zgłaszać) poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie UNTS Warszawa.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany