Po odbyciu orientacyjnych gonitw w masowych frekwencjach w Londynie i Rzymie Piotrek Pietroń przeszczepia ideę City Race do Polski. 26 lipca 2014 roku po raz pierwszy w naszym kraju zorganizowany zostanie bieg na dystansie klasycznym w miejskim krajobrazie. Kraków City Race zabierze uczestników do niezwykle ciekawego zakątka małopolskiej aglomeracji – zróżnicowanego, bo z jednego strony pełnego ciasnych uliczek zabytkowego Podgórza, pozostałości po Twierdzy Kraków,  z drugiej zaś z potężnym kamieniołomem i otaczającymi go terenami leśnymi, w końcu z jedną z ikon ex-stolicy – Kopcem Kraka. Dystans klasyczny – a więc liczący ok. 10 kilometrów – poprowadzi uczestników przez wszystkie wymiary tego miejsca.

 

 

 

Pisaliśmy już o tym, jak wygląda orientacyjne ściganie w europejskich metropoliach – Rzym i Londyn już od lat zapraszają nie tylko orientacyjną czołówkę do ścigania, ale też otwierają i promują zawody pośród miejskich truchtaczy, maratończyków czy w końcu osoby o ogólnej charakterystyce „aktywni fizycznie”. Podobna idea przyświeca Kraków City Race. Arena zmagań wpisuje się doskonale w pomysł szybkiego zwiedzania z mapą – Podgórze, w odróżnieniu od miażdżonego masową turystyką Starego Miasta, to przestrzeń pełna ciekawostek, stosunkowo mało znana, intrygująca, a i nawigacyjnie niełatwa.

 

kopiec

Punkt obowiązkowy na trasie Krakow City Race – Kopiec Kraka.

 

Kopiec Kraka, choć wcale nie najbardziej znany i ustępujący wysokością kopcom Kościuszki i Piłsudskiego oferuje jedną z najciekawszych panoram Krakowa. Tuż obok zielonego pagórka znajduję się nieczynny kamieniołom – potężna „dziura” zarasta sukcesywnie, ale wciąż jest to intrygujące miejsce, znane choćby z „Listy Schindlera”. Pozostałości po getcie krakowksim, ruiny Twierdzy Kraków, zabytkowe kamieniczki Podgórza – zawodnicy przemieszczać się będą raz po raz z typowo miejskiego krajobrazu do parkowego i leśnego, by znów gonić na ulicach.

 

mapa

Fragment mapy krakowskiego Podgórza.

Krakow City Race będzie jednym z etapów trzydniowych zawodów Limanowa Cup. Pozostałe dwa biegi tej imprezy odbędą się w typowym, leśnym terenie w okolicach Krakowa w dniach 25-27 lipca. Pamiętajcie, że warto spędzić ten cały weekend biegając na orientację!

Strona organizatora TUTAJ. Wieści z pierwszej ręki o zawodach na profilu FB Kraków City Race.

 

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany