Wczoraj wieczorem wystartowali uczestnicy trasy 100km w ramach Izerskiej Wielkiej Wyrypy. Są w tej chwili na trasie. O szóstej rano dołączyli do nich rowerzyści. Jednak najciekawsza rywalizacja zaczęła się o 7 rano, gdy ruszyły Mistrzostwa Polski w Maratonach Pieszych na Orientację na trasie 50km.

 

Na liście startowej jest ponad 180 osób. Wśród nich para, którą napieraj.pl obstawia jako faworytów – Wojtek Wanat i Kasia Panejko-Wanat.

Wkrótce poznamy zwycięzców!

Zawody na trasach pieszych będą się odbywać się w formule biegu, marszu na orientację z dowolną kolejnością potwierdzania punktów kontrolnych. Tegorocznymi budowniczymi tras są bracia Arkadiusz i Kornel Jaskuła. Budowniczowie przygotowali dla uczestników bardzo wymagające technicznie trasy odznaczające się sporą ilością punktów kontrolnych oraz dużą wielowariantowością przejścia pomiędzy poszczególnymi punktami. Trasy są wnikliwie sprawdzane w terenie przez organizatorów zarówno z punktu widzenia pieszego, biegacza oraz rowerzysty. Podczas rajdu zostanie użyty system śledzenia zawodników orientrack (dostaną go wybrani zawodnicy) . Po zawodach uczestnicy ‘’50” będą mogli porównać jakie warianty wybrali inni zawodnicy.

Zdaniem kierownika rajdu , który pokonywał w ramach testu trasę na dystansie 50 km jest to najlepsza trasa na orientację jako było mu się zmierzyć . Krótka relacja z rekonesansu:

‘’ Dostając mapę od budowniczego trasy na początku nie wiedziałem jaki wybrać wariant. W środku mapy było zagęszczenie punktów , które powodowało mnogość wyboru wariantów , które dodatkowo potęgował odcinek specjalny. Wybrałem wariant szybszy biegowo i z mniejszym przewyższeniem. Znalezienie wirtualnych punktów w większości nie sprawiało mi problemów , poza kilkoma (ok.8) trudniejszymi , ale popełniłem kilka błędów przy doborze wariantów i dystans mi się wydłużył . Moje błędy nawigacyjne rekompensowały piękne widoki, ciekawe miejsca spotykane po drodze oraz ciekawie umiejscowione punkty. Podsumowywujac nie wiem jaki jest optymalny wariant , bo nie sposób wybrać go ‘’gołym okiem’’. Punktów będzie ok. 27, minimum dwa punkty z uzupełnianiem wody oraz poczęstunkiem. Przewyższenie to ok. 2400 m n.p.m, w zależności od wariantu wybranego przez uczestnika może być więcej lub trochę mniej. Zdjęcia z rekonesansów znajdziecie na naszym fanpage na facebooku. ‘’

fot. Mod-x team (edycja 2011)

Organizatorzy zapewniają w ramach wpisowego komplet materiałów startowych ,dwa noclegi w warunkach turystycznych, zabezpieczenie ratownicze, ubezpieczenie NNW, bufet dla wszystkich tras, posiłek regeneracyjny na mecie. Każdy uczestnik będzie mógł także nabyć odpłatnie pamiątkową koszulkę. Najlepsi zawodnicy otrzymają trofea sportowe (medale lub puchary) oraz drobne upominki od sponsorów. Każdy uczestnik, który pokona całą trasę otrzyma pamiątkowy certyfikat, dla pozostałych uczestników będą przygotowane dyplomy.

Więcej informacji o rajdzie: zapisy, regulamin oraz galerie, relacje z poprzednich edycji imprezy znajdziecie na stronie internetowej imprezy:

www.izerskawyrypa.mcrace.pl

O Autorze

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany