Sporo złej krwi przelewa się przez fora i grupy dyskusyjne związane z bieganiem ultra. Ministerstwo Środowiska chciało zarżnąć Rzeźnika? Niestety sprawa nie jest wcale tak czarno-biała jak przedstawia to organizator i część komentatorów.
Tekst pochodzi z bloga badaniabiegania.pl.
Będę się trzymał żelaznej zasady, żeby we własnym serwisie nie pisać o polityce. Więc ten tekst nie dotyczy polityki tylko biegania. Głęboko nie zgadzam się z tym, żeby wciągać bieganie w walkę o stołki w Sejmie uprawiając ideologiczną wojnę z jakąkolwiek aktywnością fizyczną. A to rowerzyści i wegetarianie nie podobają się jednemu ministrowi, a to „bieganizm” mąci czyjąś wiarę, a teraz jeszcze z Rzeźnikiem walczą. Tymczasem w tym ostatnim przypadku sprawa nie jest jednoznaczna.
Rzeźnik to ikona polskich biegów ultra. Marzenie dla tysięcy ludzi w Polsce. I tysiące chcą tam być. Organizatorzy starają się odsiać część, ale jak tu nie powiększać czegoś, co tak świetnie działa? Nie jestem przyrodnikiem, geologiem więc nie będę wdawał się w to, czy nawet 3 tys. biegaczy może rozdeptać w ciągu kilku dni Bieszczadzki Park Narodowy (wydaje mi się jednak, że biegacz jest bardziej łaskawy dla przyrody i samej ścieżki niż zwykły turysta, bo ani nie dźwiga ciężkiego bagażu, ani nie zabiera ze sobą wielkiej wałówki, którą upycha potem w śmietnikach i krzakach, ani nie mówi nawet zbyt wiele na trasie, czym mógłby zdekoncentrować jakąś wiewiórkę czy kozicę).
Dobra. Wierzę w rozsądek biegaczy, bo to najczęściej ludzie którzy kochają góry i są w nich częściej niż przeciętni turyści (których również głęboko szanuję i nie chcę polaryzować ludzi na szlaku).
Jest jednak druga strona medalu. Komercyjna. A więc człowiek, który bierze na siebie odpowiedzialność i bierze za to od Was pieniądze także powinien być w porządku. Czy był?
Według dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego sprawa nie jest już taka oczywista.
Okazuje się, że Rzeźnik może się dobyć i dostał zgodę, ale w innych limitach:
Rzeźnik na Raty – maksimum 100 osób
Rzeźnik – maksimum 500 osób
Nie dla Rzeźnika Ultra
Organizator mówi teraz, że sprzedał więcej pakietów i co ci biedni ludzie mają zrobić. Rozumiem biednych ludzi. Bo mają prawo być wkurzeni. Tylko, że na kogo? Skoro płacę za start przed biegiem, to mam wrażenie, że za coś co jest ustalone. Tymczasem okazuje się, że nie jest. O czym uczestnicy nie wiedzieli.
Zapisy zaczęły się w grudniu 2015. Fundacja Bieg Rzeźnika wniosek o zgodę na imprezę na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego złożyła 4 marca 2016 r. Park twierdzi, że to jego pracownicy przypominali, że choć sprzedawane są miejsca startowe, to nie ma wniosku o zgodę. Czy z czysto biznesowego (a Rzeźnik jest biznesem) punktu widzenia wszystko tu jest OK? Nie potępiam organizatora, bo wiem, że i on nie ma lekko z dziesiątkami papierków do urzędników, zgód, wniosków, ustaleń, rachunków, pieczątek, próśb, wizyt itd. Parki, leśnicy, samorządy, wójtowie, sołtysi, pan Roman pasący krowy, wszyscy mają coś do powiedzenia.
No i polityka. Ministerstwo Środowiska nie tyle chciało zarżnąć Rzeźnika, co podtrzymało stanowisko BPN, które zostało sformułowane nie przez samych urzędników, ale przez Radę Naukową Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Choć nie rozumiem niektórych decyzji MŚ, to czy nie byłoby skandalem dla wielu także to, że w ciągu jednego czy dwóch dni jakiś urzędnik w Warszawie przekreśla decyzję Rady Naukowej pracującej od lat w Bieszczadach? Być może ta Rada nie ma racji, ale to także należy rzeczowo udowodnić. Prawda?
Nie chcę rozstrzygać kto ma rację. Nie wiem jak to jest w rzeczywistości. Piszę tylko swoją opinię. Rzeźnik to ikona i niesamowita promocja Bieszczad. Fajnie byłoby, żeby po tegorocznej zmianie trasy i organizatorzy i władze Parku a także przedstawiciele lokalnych władz i biznesów (dla hotelarzy to także wielkie żniwa) usiedli i wreszcie się dogadali na dłużej. Dla biegaczy oznacza to, że albo już nigdy nie wrócą do Parku, albo jeśli wrócą to w okrojonym składzie, co też może wyjść na zdrowie samej legendzie biegu. Zamiast walczyć między sobą lepiej walczyć o fajną imprezę.
Przeczytaj również informację organizatora Biegu Rzeźnika o zmianie tras:
Z przykrością informuję, że po latach partnerskich układów z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym w tym roku nie otrzymaliśmy zgody na organizację Biegu Rzeźnika w takim kształcie jak dotychczas. Dzisiaj po południu otrzymaliśmy informację, że minister Andrzej Szweda-Lewandowski podtrzymał decyzję wice-dyrektora BdPN, pana Tomasza Winnickiego. Wygrały argumenty, że turyści, którzy w tych dniach wyruszą na wędrówki górskie, oczekując spokoju i kontaktu z dziką przyrodą, będą zmuszeni wymijać się na wąskich ścieżkach z przebiegającymi lub przechodzącymi co chwilę zawodnikami co jest dla wielu nie do zaakceptowania. Poza tym (…) biegacze generalnie mniejszą uwagę zwracają na nawierzchnię szlaku i jego otoczenie (…) a opłata za bilety nie jest w stanie zrekompensować zniszczeń, jakich dokonują biegacze [w Parku]. Zamiast biegać, Park zachęca turystów do spokojnych wędrówek po wyznaczonych ścieżkach , zwiedzania poznawczego i edukacyjnego służącego obserwacji przyrody i kontemplacji naturalnych krajobrazów.
Na szczęście Bieszczady to coś więcej niż Bieszczadzki Park Narodowy. Jutro opublikujemy zmienione trasy tegorocznych biegów (Rzeźnika Ultra, Rzeźnika na Raty i Rzeźnika/Rzeźnika HC. Rzeźniczek pozostaje bez zmian) . Na pewno będą one równie atrakcyjne jak te, do których się przyzwyczailiśmy. Zadbamy także o to, żeby charakteryzował je podobny stopień trudności. Tyle. Myślałem, żeby nagrać ten komunikat w formie filmu, ale za bardzo mi się głos łamie gdy o tym mówię.
Dziękujemy za pomoc wszystkim tym, którzy wstawili się za nami w Parku i u Ministra Środowiska. Z naszej strony zapewniamy, że zrobimy wszystko co w naszej mocy, żebyście wyjechali z Bieszczad zmęczeni ale i zadowoleni z biegów, w których weźmiecie udział.
Z poważaniem
Mirosław Bieniecki
_____________________________________________
A poniżej znajdziecie tracki Biegu Rzeźnika Ultra. Szczegóły
dotyczące umiejscowienia punktów kontrolnych pojawią się
wkrótce. Punkty będą umieszczone w podobnych odległościach
jak w ubiegłym roku.
Bieg Rzeźnika 2016 – Ultra 100
Bieg Rzeźnika 2016 – Ultra 140
Zostaw odpowiedź