Już w przyszłym roku na rynek trafią pierwsze buty biegowe z grafenu. Na pomysł połączenia super wytrzymałego rodzaju węgla z gumą i trasami ultra wpadłą firma Inov-8.

Gruby news! W zasadzie bardzo cienki. Cieńszego nie można sobie wyobrazić. Przynajmniej na razie. Grafen to taki materiał, który ma grubość… jednego atomu węgla. Można więc powiedzieć, że ma dwa wymiary: długość i szerokość, bo grubość… sami wiecie. Pomimo swojej „cienkości” grafen jest jednak bardzo wytrzymały. Jest 200 razy silniejszy od stali! Można go przy tym zginać i skręcać, składać i rozciągać.

Czy zatem grafenowe buty będą niewidzialne? Nie! Na pierwszy rzut oka mają przypominać tradycyjne obuwie do zadań specjalnych na bezdrożach, choć w charakterystycznej stylistyce, do której przyzwyczaili nas brytyjscy projektanci z Inov-8. Niezwykły materiał został połączony z gumą.

G-Series photo 2

But z serii „G” Fot. Inov-8

– Kauczuk wzmocniony grafenem można efektywniej zginać, dzięki temu nie zużywa się szybko. To połączenie poprawia także przyczepność podeszwy. Po dodaniu do gumy użytej w butach z serii Inov-8, grafen nadaje wszystkie swoje właściwości, łącznie z wytrzymałością. Formuła sprawia, że te podeszwy są o 50% mocniejsze, 50% bardziej rozciągliwe i 50% bardziej odporne na zużycie – deklaruje dr Aravind Vijayaraghavan z Uniwersytetu w Manchesterze.

Nie jest przypadkiem, że akurat uczenia z Manchesteru pomagała w stworzeniu nowych butów. To tam Andre Geim i Konstantin Novoselov odkryli grafen w 2004 r., za co 6 lat później otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Placówka ta ma ponadto ogromne doświadczenie w w projektach samochodów sportowych, urządzeń medycznych i samolotów ulepszonych grafenem.

Nie znamy jeszcze ceny butów z serii „G”. Prawdopodobnie będzie ona oscylowała w okolicy 200 dolarów. Dobra wiadomość jest taka, że w przyszłości ceny powinny spadać, bo produkcja grafenu jest coraz bardziej powszechna. Jeszcze kilka lat temu płatek grafenu wielkości główki od szpilki był wyceniany na blisko 3 miliony dolarów… Ogromny wkład w minimalizowaniu kosztów mają polscy naukowcy z warszawskiego Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME).

Jak się dowiedzieliśmy buty nie są tylko prototypem (jak to czasem zdarza się przy promocji futurystycznych aut), ale są gotowe do masowej produkcji i zakończyły się testy terenowe.

–  A to dopiero początek, ponieważ potencjał grafenu jest naprawdę nieograniczony. Jesteśmy bardzo podekscytowani widząc, dokąd nas ta podróż zabierze – cieszy się  Ian Bailey, CEO Inov-8.

Ciekawostki:

  • Grafen jest ściśle związany z grafitem, który składa się z milionów warstw grafenu ułożonych jeden na drugim.
  • Grafit został po raz pierwszy odkryty i wydobywany w dolinie Borrowdale (Anglia) w 1555 roku. Miejscowi rolnicy uznali go za przydatny do znakowania owiec. Wydobywano go tam do końca XIX wieku.
  • Grafen został wyizolowany z grafitu po raz pierwszy na Uniwersytecie w Manchesterze w 2004 roku. Dwóch naukowców, którzy to zrobili, Andre Geim i Konstantin Novoselov, otrzymało nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2010 roku.
  • Jest 200 razy silniejszy od stali. Jest również niezwykle elastyczny, można go zginać i skręcać, składać i rozciągać bez żadnych uszkodzeń.
  • Grafen dodany do gumy wyprodukowanej dl Inov-8 nadaje jej wytrzymałość. Dzięki temu jest jest o 50% mocniejsza, 50% bardziej rozciągliwa i 50% bardziej odporna na zużycie.
G-Series photo 3

But z serii „G” Fot. Inov-8

Nie jest to tekst sponsorowany. Powstał dzięki pomocy Lee Proctera z Inov-8.

O Autorze

Jestem autorem tysięcy artykułów w czołowych polskich dziennikach, tygodnikach, miesięcznikach i serwisach online. Pracowałem m.in. dla gazety “Polska The Times” i “Dziennika Polska Europa Świat”. Dzięki nim mogłem relacjonować lekkoatletykę podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie, spotykać się z zawodnikami i trenerami podczas mityngów w Polsce i za granicą oraz analizować zmagania podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata. Sporo nauczyłem się także pracując w miesięczniku „Bieganie”. Współpracowałem i współpracuję z www.magazynbieganie.pl, „Esquire„, Gazeta Wyborcza, gazeta.pl, Forum Trenera.

Podobne Posty

5 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany