Człowiek od zawsze walczył o przetrwanie w trudnym terenie, pokonywał duże odległości wykorzystując najrozmaitsze środki transportu. W dzisiejszych czasach ta pierwotna walka o przetrwanie straciła swoje znaczenie. Jednak jest ogromna rzesza ludzi, którym brakuje dawnych emocji.

Poszukują sportów trudnych i wyczerpujących, wymagających zarówno ogromnej siły fizycznej, odporności psychicznej jak i współpracy w grupie – to właśnie dzięki nim powstała ta nowa dyscyplina sportu. Rajdy przygodowe wywodzą się ze sportów wielodyscyplinarnych.

W 1978 roku kilku amerykańskich żołnierzy postanowiło sprawdzić, który z uprawianych przez nich sportów jest najtrudniejszy. Tak narodził się triatlon – Ironman. Ten całodniowy wyścig łączył w sobie trzy dyscypliny: pływanie, bieganie i jazdę na rowerze.

Następnego roku w Nowej Zelandii rozpoczęła się pierwsza edycja górskiej wersji Ironmana zorganizowana przez Robina Judkins’a. Trasa pokonywana była na nartach, biegiem oraz na kajakach górskich. Następnie w 1983 roku Judkins zorganizował rajd „Coast to Coast”. Były to pierwsze zawody, w których startowało się drużynowo. Rajd trwał nieprzerwanie przez dwa dni. Zawodnicy pokonywali dystans od morza Tasmańskiego do Pacyfiku na rowerze, biegnąc oraz kajakiem górskim.
Kolejny rajd zorganizował w 1989 roku francuski dziennikarz Gerard Fusil. Zorganizował on swoją wersję wielodyscyplinarnego, wielodniowego rajdu – tak powstał Raid Gauloises. W rajdzie startowały zespoły pięcioosobowe, w składzie których musiała być przynajmniej jedna kobieta (rajd dopuszczał zespoły złożone z samych kobiet!). Drużyny musiały pokonać cały wyścig w komplecie. Trasa zawodów poprowadzona była w zróżnicowanym terenie. Zawodnicy mieli do pokonania kilkaset kilometrów po trasie wyznaczonej punktami kontrolnymi. Rajd ten jest uważany za pierwszy Rajd Przygodowy (Adventure Race), a Gerard Fusil został nazwany ojcem tej dyscypliny.
Początkowo tylko garstka entuzjastów z Europy wiedziała o istnieniu rajdu, aż do 1990 roku kiedy grupa dziennikarzy została zaproszona do udziału w zawodach. Zaowocowało to serią artykułów, dzięki którym wiele osób dowiedziało się o tego typu imprezach. Jedną z nich był Mark Burnett twórca Eco Challenge. Po starcie w Raid Gauloises jako członek drużyny „American Pride” Burnett zorganizował pierwszy rajd Eco Challenge w 1995 roku w Utah. W 1996 roku rajd przeniósł się do Kolumbii Brytyjskiej. Od 1997 telewizja Discovery Channel filmowała kolejne rajdy w Australii, Maroku i Patagonii. Dzięki tym filmom Eco Cahllenge i idea rajdów przygodowych została rozpropagowana i stały się one popularne na świecie.

Do dzisiaj powstały setki mniejszych i większych rajdów, w których z roku na rok bierze udział coraz więcej ludzi.

Ideą rajdów nie jest tylko wyścig i rywalizacja, ale również różne projekty proekologiczne, pomoc miejscowej ludności, propagowanie zdrowego trybu życia czy ochrona środowiska.
Również w Polsce z roku na rok przybywa* rajdów przygodowych, oraz powiększa się liczba startujących osób. Miejmy nadzieję, że również i u nas dziennikarze zainteresują się tą dyscypliną i pomogą w popularyzacji rajdów przygodowych.

* tekst został napisany w 2003 roku.

O Autorze

Ojciec portalu napieraj.pl, zawodnik rajdów przygodowych, biegacz ultra, kajakarz. Startował kilkukrotnie w prestiżowym Marathon des Sables, ma na koncie wynik poniżej trzech godzin w maratonie i udział w wielu zagranicznych rajdach, między innymi w Czechach, Słowenii i Kostaryce.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany