Rajdy przygodowe (ang. Adventure Racing) to sport wielodyscyplinarny. Wymaga umiejętności współdziałania w zespole, siły zarówno fizycznej jak i psychicznej, odporności na zmęczenie, długotrwały wysiłek, brak snu. W zawodach startują drużyny najczęściej złożone z 2,3 lub 4 osób, obojga płci.

Celem jest pokonanie trasy wyznaczonej przez punkty kontrolne. Drużyna musi ukończyć rajd w komplecie – odpadnięcie jednego członka dyskwalifikuje cały zespół. Najczęściej zawodnicy muszą sami nieść całe potrzebne wyposażenie, jedzenie i picie. Niedozwolone jest korzystanie z pomocy z zewnątrz. Są jednak rajdy, które dopuszczają ekipy wspomagające (support crew). W wyznaczonych punktach kontrolnych mogą oni pomagać swojej drużynie – przygotowywać im sprzęt, posiłki, dokonywać napraw wyposażenia itp.


Zawody różnią się długością trasy, co za tym idzie również czasem trwania: od krótkich sprinterskich imprez jednodniowych (od kilku do 24 godzin) do wielkich dwutygodniowych ekspedycji.
Przeważnie rajd trwa nieprzerwanie, a zawodnicy sami wyznaczają sobie czas na odpoczynek. Ten czas nie jest odejmowany od całkowitego czasu drużyny na mecie. Trasa wyznaczona jest na mapie dostarczanej przez organizatorów. Drużyny poruszają się dowolnie wybraną przez siebie trasą, chyba że szczegółowe przepisy mówią inaczej.

Podstawowe zasady

Zasady poszczególnych zawodów różnią się od siebie. Wszelkie reguły należy traktować bardzo poważnie gdyż niezastosowanie się do nich grozi nawet dyskwalifikacją.
Oto podstawowe zasady stosowane w większości rajdów:

1. Zawodnicy muszą posiadać wymagane wyposażenie oraz umiejętności/certyfikaty
2. Rajd ma wyznaczoną trasę – w większości zawodnicy sami decydują jak dotrzeć do punktu kontrolnego, jednak są odcinki, które wymagają poruszania się wyznaczonym szlakiem. Czasami zabronione jest korzystanie z niektórych dróg.
3. Punkty kontrolne muszą być zaliczane we wskazanej kolejności
4. Zawodnicy muszą trzymać się razem – jeżeli członkowie drużyny są w zbyt dużych odległościach od siebie mogą zostać zdyskwalifikowani.
5. Zabronione jest korzystanie z pomocy zewnętrznej i innych środków transportu niż przewidziane w regulaminie.
6. Zawodnicy sami niosą swoje wyposażenie, co jakiś czas mają dostęp do swoich skrzyń z wyposażeniem i jedzeniem.
7. Wycofanie się lub niezdolność do kontynuowania rajdu przez chociaż jednego zawodnika równoznaczne jest z dyskwalifikacją całego zespołu
8. Zespół musi składać się z przynajmniej jednej osoby przeciwnej płci.

Dyscypliny

Podstawowymi dyscyplinami tworzącymi rajd przygodowy są: jazda rowerem górskim, kajakarstwo lub inna dyscyplina wioślarska, wspinanie się i zjazdy po linach przy użyciu sprzętu wspinaczkowego (liny przygotowywane są przez organizatorów rajdu), marszobieg. Wszystko to odbywa się w bardzo zróżnicowanym terenie – bagna, góry, pustynie, dżungla, las. Dotarcie do poszczególnych punktów kontrolnych wymaga umiejętności nawigacynych. Najczęściej wolno posługiwać się mapą (dostarczoną przez organizatorów), kompasem, wysokościomierzem, rzadko GPS-em.
W wielu rajdach dodawane są do tego również inne dyscypliny: jazda konna, żeglarstwo, narty biegowe itp.
Duże rajdy, które co roku odbywają się w innym kraju, często wykorzystują specyficzne dla danego regionu dyscypliny: jazda na wielbłądzie, pływanie miejscowymi łodziami itp.

Typy rajdów

Rajdy ekspedycyjne – zawody trwające kilka do kilkunastu dni. Zawodnicy mają do pokonania kilkaset kilometrów w trudnym terenie i często rozgrywane w najdalszych zakątkach świata: Himalaje, Borneo, Fidżi czy Maroko.

Rajdy weekendowe – trwają jeden, dwa lub trzy dni. Na całym świecie są setki tego typu rajdów. Również w Polsce z roku na rok przybywa imprez Adventure Racing.

Rajdy etapowe (stage races) – trwają kilka dni, są podzielone na etapy rozgrywane w ciągu dnia. W nocy zawodnicy maja przerwę na sen.

Przeczytaj również: Historia Rajdów Przygodowych.

O Autorze

Ojciec portalu napieraj.pl, zawodnik rajdów przygodowych, biegacz ultra, kajakarz. Startował kilkukrotnie w prestiżowym Marathon des Sables, ma na koncie wynik poniżej trzech godzin w maratonie i udział w wielu zagranicznych rajdach, między innymi w Czechach, Słowenii i Kostaryce.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany