Serwis napieraj.pl razem z ITRA prezentuje: w Polsce biega ponad 22 tysiące zawodników na trasach ultra. Większość stanowią panowie. Jest ich 17 703. W ciągu ostatnich trzech lat w zawodach startowało z kolei 4 550 kobiet. Polską liderką w światowym rankingu jest Ewa Majer (Solgar Polska) – 734 punkty ITRA. Wśród panów najwyżej sklasyfikowany jest Marcin Świerc (od niedawna Buff Team), który ma na koncie 872 pkt.

Jak policzyć polskich ultrasów? Zadanie nie jest łatwe. Aby startować w zawodach nie trzeba być nigdzie zrzeszonym, nie ma żadnej ogólnopolskiej bazy aktywnych zawodników. O pomoc poprosiliśmy więc ITRA (International Trail-Running Association). Stowarzyszenie zbiera od 2013 roku dane o zawodach na całym świecie. Obecnie w naszym kraju jest 114 biegów, które wysyłają wyniki do ITRA i na ich podstawie uczestnicy otrzymują punkty. Punkty z danego biegu są ważne w rankingu przez 3 lata. Oznacza to, że jeśli zawodnik jest sklasyfikowany, to ukończył zawody w ciągu ostatnich trzech lat. Przeanalizowaliśmy najważniejsze krajowe imprezy. Wszystkie są autoryzowane przez ITRA, więc dane międzynarodowego stowarzyszenia są w tej chwili najbardziej miarodajnym wskaźnikiem, choć w sumie imprez na Wisłą jest więcej niż tych zarejestrowanych w międzynarodowej bazie (teoretycznie więcej może być także zawodników). Następnie skontaktowaliśmy się z Loïcem Lescouffem z International Trail-Running Association i przedstawiliśmy mu nasz pomysł. W końcu udało się!

Ze statystyk, które posiadamy wynika, że biało-czerwoni stanowią 2,04% z całej światowej stawki (22 253 z 1 091 216 zarejestrowanych na świecie). Więcej biega panów (17 703) niż pań (4 550) i jest to zgodne ze światowymi trendami.

Świerc i Majer najlepsi

Spośród biało-czerwonych ultrasów najwięcej punktów zdobył Marcin Świerc (Buff Team) ma ich 872. Daje mu to pierwsze miejsce w Polsce, 47 w Europie i 77 na świecie. Do elity (zawodnicy powyżej 800 pkt) zaliczany jest jeszcze Bartlomiej Przedwojewski (Salomon Suunto, 838 pkt), Bartosz Gorczyca (Salco Garmin, 823 pkt), Andrzej Długosz (813) i Artur Jabłoński (Dream Run, 806).

Wśród pań krajowym numerem 1. jest Ewa Majer (Solgar Polska). Dzięki 734 punktom jest 80. na świecie i 36. w Europie. Do elity zaliczana (powyżej 700 pkt) jest jeszcze Magdalena Łączak (Salomon Suunto, 727 pkt) i Dominika Stelmach (RK Athletics Warszawa, 712 pkt).

Na świecie prowadzi Amerykanin Jim Walmsley (946 pkt) przed Hiszpanem Kilianem Jornetem (927) i Luisem-Alberto Hernando (921). Wśród kobiet liderką listy jest Francuzka Caroline Chaverot (806) przed Amerykankami: Megan Kimmel (797) i Camille Herron (796).

O Autorze

Jestem autorem tysięcy artykułów w czołowych polskich dziennikach, tygodnikach, miesięcznikach i serwisach online. Pracowałem m.in. dla gazety “Polska The Times” i “Dziennika Polska Europa Świat”. Dzięki nim mogłem relacjonować lekkoatletykę podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie, spotykać się z zawodnikami i trenerami podczas mityngów w Polsce i za granicą oraz analizować zmagania podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata. Sporo nauczyłem się także pracując w miesięczniku „Bieganie”. Współpracowałem i współpracuję z www.magazynbieganie.pl, „Esquire„, Gazeta Wyborcza, gazeta.pl, Forum Trenera.

Podobne Posty

2 komentarze

  1. Dariusz

    22 tysiące w samym ITRA? W takim razie jest nas dużo więcej. Jest cała masa biegów które nie są ujęte w tym rankingu. Wiem, że ludzie startują w wielu imprezach po całej Polsce, ale jednak nie wszyscy.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany