Zapowiada nam się gorący weekend, ale nie tylko z perspektywy meteorologicznych wróżbitów, ale również napieraczy, którzy powalczą w kilku ciekawych imprezach zarówno w kraju jak i za granicą.

W sobotę w Zermatt, w Szwajcarii, odbędą się Mistrzostwa Świata w maratonie górskim, gdzie liczymy na dobry występ zawodnika teamu inov-8 – Kamila Leśniaka, który kilka dni temu startował treningowo w Lavaredo Ultra Trail.

Zermatt Marathon startuje w St. Niklaus (1116 m n.p.m.), najniżej położonej górskiej dolinie w Szwajcarii, a kończy się w Rifferberg na wysokości 2585 m n.p.m., co jest najwyżej położoną metą w Europie. W ramach tej imprezy odbędzie się również półmaraton, maratońska sztafeta oraz ultra maraton na tej samej trasie, ale z dodatkowym wbiegnięciem na szczyt Gornergrat (3089 m n.p.m.). Kamil, niechaj łydka podaje!

Z imprez krajowych warto wymienić organizowany przez Piotra Hercoga i Marcina Sokołowskiego VI Supermaraton Gór Stołowych, który wystartuje w sobotę o 9 ze schroniska PTTK Pasterka. Biegacze do pokonania będą mieli dystans ok. 50 km oraz 2200 m w górę i 2000 m w dół.

Oprócz tego, również 4 lipca, odbędzie się ciekawy bieg, którego nazwa mówi sama za siebie – 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc. Zawodnicy startują z centrum Karpacza, a ze Śnieżką mogą zmierzyć się raz, dwa lub trzy razy, co daje odpowiednio dystans 17, 34 i 51 kilometrów, a każda pętla to mniej więcej 1000 metrów przewyższenia co łatwo sobie przemnożyć.

Miłośnicy orienteeringu w najbliższy weekend również znajdą coś dla siebie. W sobotę odbędzie się Azymut Orient w Serocku, który jest zaliczany do pucharu polski w rajdach pieszych na orientację oraz trzecia edycja wyszkowskiego rajdu Szwenda – dwie trasy piesze (7 i 20 km) i dwie rowerowe (20 i 50 km) do pokonania indywidualnie, w parach albo trójkami. Oprócz tego odbędzie się również VI runda Pucharu Warszawy i Mazowsza z cyklu rowerowej jazdy na orientację, tym razem o fantazyjnej nazwie „Runda mleczna” – w sobotę sprint i dystans średni, a w niedzielę klasyk.

A już w kolejny weekend, czyli 10-12 lipca zapraszamy na Maraton na Orientację Szaga w Mosinie – długodystansowa impreza na orientację rozgrywana na 6 trasach.


Trasy piesze:
– 100 km, limit 24 h
– 50 km, limit 12 h
– 25 km, limit 8 h

Trasy rowerowe:
– 150 km, limit 15 h
– 100 km, limit 10 h
– 50 km, limit 8 h


Zdjęcie z trasy Maratonu Szaga

Zdjęcie z trasy Maratonu Szaga

Przypominamy również, że ciągle jeszcze można zarejestrować się na odbywający się w dniach 16-19 lipca Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, w ramach którego szereg dystansów do wyboru – od 240-kilometrowego Biegu 7 Szczytów do dyszki Trojak Trail. Podczas festiwalu będzie okazja pogadać i pobiegać z wieloma wyśmienitymi zawodnikami jak chociażby Marcin Świerc, Paweł Dybek i Magda Łączka czy Jokin Lizeaga – świetny baskijski góral. Oprócz tego można spodziewać się wielu podróżników oraz reprezentantów innych dyscyplin jak na przykład utytułowany judoka Rafał Kubacki.

Startujemy i kibicujemy!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany