UTMB to najważniejsza impreza ultra w roku. Kultowy bieg jest tak popularny, że organizatorzy od lat zastanawiają się, jak wyłaniać uczestników. Tym razem postanowili… obniżyć wymagania. Przynajmniej teoretycznie, bo w praktyce wiąże się to z większymi wydatkami i podróżami do Omanu, Patagonii i Chin.
Ultra-Trail du Mont-Blanc (UTMB) przez Francję, Włochy i Szwajcarię od lat przyciąga nie tylko najważniejszych ultrasów na świecie. Start w nim dla wielu biegaczy spełnieniem marzeń, ukoronowaniem przygody w górach. To także perła w koronie cyklu Ultra Trail World Tour (UTWT). Właśnie partnerstwo z tym cyklem sprawiło, że Francuzi postanowili zrewidować swoje wymagania w stosunku do chętnych, gotowych stanąć na starcie w Chamonix.
Obecnie sito UTMB jest dwuetapowe:
1. Zawodnicy muszą ukończyć określoną liczbę biegów kwalifikacyjnych w wyznaczonym czasie. Podczas określonych zawodów mogą zdobyć punkty.
2. Gdy biegacze zdobędą punkty kwalifikacyjne, mogą wstępnie zarejestrować się do wybranego przez siebie wyścigu. Z nich losowani są uczestnicy poszczególnych biegów w ramach weekendu UTMB. Jeśli komuś się nie uda, zyskuje przewagę podczas loterii w następnym roku.
UTMB zapowiada jednak, że w najbliższych latach sposób zdobywania, oraz liczba punktów ulegną zmianie:
Zasady zdobywania punktów UTMB od 2020 roku:
UTMB: 10 punktów w 2 biegach (obecnie 15 pkt. w 3 biegach) w ciągu 2 lat,
TDS: 8 punktów w 2 biegach (bez zmian) w ciągu 2 lat,
CCC: 6 pkt. w 2 biegach (obecnie 8 pkt. w 2 biegach) w ciągu 2 lat,
OCC: 4 pkt. w 2 biegach (obecnie 6 pkt. w 2 biegach) w ciągu 2 lat.
PTL: 0 punktów
MCC: 0 punktów dla wolontariuszy, lokalnych biegaczy i partnerów
Biegacze, którzy nie zostali wylosowani w 2019 r., podwoją swoje szanse na wyłonienie w loterii 2020 na ten sam wyścig. Jeśli nadal nie zostaną wybrani w loterii do 2020 r., otrzymają bezpośrednie wejście na 2021 r. W przyszłości będzie można także zmienić bieg, w którym chce się wystartować, oraz zniknie konieczność aplikowania rok po roku, by zachować.
Jest też dodatkowa furtka: biegi organizowane przez UTMB w innych krajach. Osoby, które ukończą imprezy Ushuaia, Gaoligong i Oman będą mieli zagwarantowane bezpośredni awans do UTMB w 2020 roku.
Kamienie UTMB od 2021
Od 20121 roku system losowania pozostanie, ale… wprowadzony zostanie dodatkowy, dosyć skomplikowany, system „kamieni”, który pozwala uniknąć zdawania się na łut szczęścia.
Okazuje się, że od początku 2020 roku „kamienie” będą przyznawane wyłącznie za ukończenie imprez organizowanych przez UTMB (Gaoligong w Chinach, Ushuaia w Patagonii i Oman na Półwyspie Arabskim) lub podczas biegów partnerskich.
Gwarancję startu bez losowania na wybranym dystansie zdobędzie biegacz, który zdobędzie w ciągu najwyżej 4 lat:
UTMB: 18 Running Stones,
CCC i TDS: 15 Running Stones,
OCC: 12 Running Stones.
Jak zdobyć Running Stones:
Za ukończenie wyścigu wg UTMB: 1 punkt ITRA = 3 Running Stones
Za ukończenie wyścigu cyklu UTWT: 1 punkt ITRA = 1 Running Stone
Running Stones mają być ważne przez 4 lata. Potem będzie można jeszcze wymienić je na dodatkowy los w losowaniu.
W praktyce nadal imprezy organizowane przez UTMB będą niemal pewną furtką do biegu we Francji.
Ukończenie zawodów Oman, Gaoligong lub Ushuaia premiowane jest 6 punktami ITRA. Czyli 18 „kamieniami”, a to oznacza wstęp na dowolny bieg weekendu UTMB. Mało tego „kamienie” są ważne przez 3 lata, a według nowych przepisów okres ten może być wydłużony do 4 lat!
Imprezy partnerskie UTMB, w których będzie można gromadzić Running Stones, to wszystkie biegi należące do cyklu UTWT (Ultra-Trail World Tour). Ukończenie biegu UTWT wzbogaci konto zawodnika o tyle Running Stones, ile punktów ITRA mają dane zawody.
W praktyce zwiastuje to kolejne zamieszanie. Ciekawi jesteśmy co stanie się, gdy finiszerzy wszystkich Omanów, Ushuai i Gaoligong zgłoszą się do UTMB, do tego dojdzie pula zawodników z topu rankingu ITRA i część tych, którzy mają „gwarancję” wynikającą z innych „kamieni”. Ile zostanie miejsc do wylosowania? Czy nie stanie się to zamkniętą, komercyjną, imprezą dla wąskiego grona najbogatszych, których będzie stać na podróżowanie do egzotycznych części świata po „kamienie”? Ci bogaci będą mieli w pakiecie jeszcze uczestnictwo w imprezie z gwiazdami wybranymi przez ITRA. Jakie jest Wasze zdanie?
Zostaw odpowiedź