Czasem zdarza się ta chwila, gdy po 10 minutach kręcenia sie w kółko dochodzimy do wniosku, że albo trzeba wrócić do ostatniego pewnego punktu i zacząć nawigację od nowa, albo mapa w tym miejscu może i obrazowała okolicę w której się znajdujemy, ale to było z xx lat temu, a teraz nic nam nie pasuje, no może by i pasowało, ale jest noc i widzimy tylko to co jest w zasięgu czołówki… :sos:

[img]http://img706.imageshack.us/img706/3299/obrazeki.jpg[/img]

W takich przypadkach często przychodzi do głowy myśl „a gdyby tak mieć gps” i to nie jakiegoś byle jakiego, ale najlepiej z dokładnie tą mapą z której obecnie korzystamy. Z racji dostępności map danych terenów i kosztów ich pozyskania dla potrzeb imprezy najpopularniejsze mapy to popularne „50-ki” i lepsze z GUGiK- dobra jakość za rozsądną cenę i nawet często są aktualne. 😮

[b]Problem 1[/b] – jak taką 50-ke zapakować do GPS’a ?

[b]Problem 2 [/b] – skąd ją wziąć, aby nie trzeba jej było samodzielnie skanować i kalibrować?

GPS… Urządzonko z ekranem, paroma klawiszami, generalnie 150-200g, które gdzieś trzeba upchnąć i ze sobą nosić + zapasowe baterie. To 2 rzeczy o których można zapomnieć :P. Dodatkowo zakup GPS’a dla kogoś, kto go potrzebuj go raz czy dwa razy w roku i to niekoniecznie, nie wydaje się najlepszą inwestycją. Za to na większości imprez wymaganym elementem wyposażenia jest telefon komórkowy – zewnętrzny moduł gps do telefonu to tylko 60-70g, ale także trzeba pamiętać o jego zabraniu i naładowaniu przed wyjazdem. I tak na placu boju pozostają telefony ze zintegrowanym modułem GPS :-D.

Na chwilę wracamy do [b]problemu 1[/b]- telefon musi mieć możliwość wgrania programu obsługującego mapy rastrowe i spory zapas pamięci. Mamy 5 dostępnych platform programowych Windows Mobile, Symbian, Java, Android i iFone. Aaa czy wspominałem o [b]problemie 0[/b] ?

[b]Problem 0[/b] – Wydać tyle, aby jeszcze zostało na jakieś wyjazdy w tym sezonie.

[img]http://img267.imageshack.us/img267/2268/e52.jpg[/img]

Po dłuższym przekopywaniu się przez zasoby Internetu wpadła mi w oko Nokia E52 – nie jest to najnowszy model, ale obecnie jej cena jest na tyle rozsądna, aby zacząć ją brać pod uwagę. Jej główne zalety to pojemny akumulator i wbudowany GPS, oraz to, że działa w oparciu o system Symbian OS v9.3 s60v3.2.

Po kilku dniach meczenia się z przeróżnymi programami, przekonwertowaniu map do różnych formatów, zabawy z wersjami, ustawieniami itd… Udało mi się osiągnąć zadowalający efekt stosując jeden z najstarszych dostępnych programów na rynku [b]SmartComGPS v1.56[/b] (program ma swoje lata bo ostatnia wersja została wydana w 2006 roku) ale ma swoje niezaprzeczalne zalety – działa na wszystkim, ma polską wersję językową i co najważniejsze wielkość mapy nie robi na nim żadnego wrażenia. Będziecie musieli zapolować na wersję zmodyfikowaną, która działała z wbudowanymi GPS-ami, najprawdopodobniej konieczne będzie także jej „podpisanie” przy użyciu programu [b]RootSiGN[/b] przed instalacją. Po podpisaniu odpalamy pliczek SmartComGPS.1.56.sis i instalujemy program na telefonie – w ustawieniach programu zmieniamy gps na wbudowany w telefonie”, czekamy chwilę na ustalenie położenia (przy okazji można wyłączyć tryb „Auto rotate map” bo totalnie rozmazuje obraz) i mamy swoją pozycję zaznaczoną na mapie. Jeśli program będzie się ślimaczył z ustaleniem pozycji należy wyskoczyć z programu do menu i odpalić ustalanie położenia w Aplikacje\Dane GPS.

No i jesteśmy w domu – albo przed, bo przy dokładności +/-10m to tak różnie bywa 😉
[img]http://img571.imageshack.us/img571/1526/domeq.jpg[/img]

[b]Rozwiązanie problemu 1 i 2[/b]

Wszystko wyglądało by super, ale wcześniej trzeba sobie taką mapkę przygotować :roll:. Albo zadowalamy się najpopularniejszym w sieci zestawem sztabówek 1:50K, albo musimy trochę popracować nad tym tematem. Jednym z najlepszych źródeł map w sieci jest serwis http://maps.geoportal.gov.pl – mają jedne z najlepszych i najbardziej aktualne mapy rastrowe dla terytorium Polski.

[b]Przygotowanie własnych map.[/b]

Do pobierania map z geoportalu stosujemy program MapoTero (v. 0.0.2.2) ze strony :
http://forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=10&t=15196&st=0&sk=t&sd=a

Jak program nie odpalił to najprawdopodobniej brakuje ci Microsoft .NET Framework 3.5 :).
=> http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=pl&FamilyID=333325fd-ae52-4e35-b531-508d977d32a6

Wybieramy interesująca nas warstwę mapy : np. Topo_25_65 – co oznacza ni mniej ni więcej, że źródłem mapy była mapa papierowa w skali 1:25 000 zaktualizowana w układzie odniesienia 1965 (przy okazji określa aktualność danej warstwy +/- 5 lat zwykle) [Pod adresem http://212.244.179.168/przegladowka/defaultExp.htm jest dostępny [b]spis arkuszy[/b] razem z opisami]. O ile do lasu i w teren są całkiem fajne o tyle w okolicach wsi i miast można się nieźle zdziwić po prawie 50 latach ;).

Kolejnymi parametrami są:
[b]*[/b] Ilość metrów na piksel – dla map 1:10k dla pełnego odwzorowania stosujemy 1 lub 2, dla 1:25k wystarczą 4, dla 50k spokojnie 5.
[b]*[/b] Bok segmentu [pix] – wielkość jednego segmentu mapki, ze względu na obciążenie serwera, w celu uniknięcia niewygenerowanych kawałków sugeruje wpisać 2000.

W Ustawieniach mamy jeszcze 3 parametry :
[b]*[/b] Rozszerzenie segmentu – sugerowane png w celu uniknięcia strat na kompresji mapy na tym etapie
[b]*[/b] Kalibruj segmenty – mapy będziemy łączyć w Oziiem więc wybieramy „pliki .map/OzieExplorer”.
[b]*[/b] nazwa segmentu – jak będą się nazywały nasze pliki

Wchodzimy na stronę geoportalu i w lewym dolnym rogu odczytujemy koordynaty interesujących nas punktów ograniczających pobierany obszar mapy (x/y zmieniają się zależnie od położenia kursora nad mapą) a następnie wprowadzamy je do MapoTero:
Lewy dolny róg : X i Y
Prawy Górny Róg : X i Y

Z menu „Sesja pobierania” wybieramy „Zapisz” plik przyda nam się gdybyśmy chcieli pobrać ten sam fragment, ale z innej warstwy.

Klikamy pobierz i czekamy – pobranie całego Dolnego Śląska w skali 1:25k zajmuje 5 godzin, Polski ok. 24 godzin + 1/2 dnia na poprawki :pint: .

[b]Łączenie i kontrola.[/b]
Gdy program powoli zbliża się do końca zadania możemy odpalić program Map Merge for OziExplorer – pozwoli on na połączenie pobranych kawałków w większe mapy i weryfikację czy wszystko się prawidłowo pobrało.

W zakładce „Source Maps” klikamy „Add” i wybieramy folder, w którym mamy zgromadzone nasze kawałki.

Jeśli w środku poskładanej mapy zobaczymy białe lub czarne plamy możliwości są dwie : nie ma map dla wybranej przez nas warstwy (patrz link do spisu dostępnych arkuszy) lub jak to najczęściej się zdarza program na serwerze geoportalu wysypał się przy generowaniu danego kawałka. Po najechaniu myszą na dany kawałek zostanie nam podana jego nazwa, wracamy do pliku koordynaty.txt znajdujemy odpowiedni fragment np. :
[code]
244791
395421
260791
Polska_1467
http://sdi.geoportal.gov.pl/wms_topo/wmservice.aspx?service=WMS&request=
GetMap&version=1.3.0&CRS=EPSG:2180&layers=TOPO_25_65,TOPO_50_92
&bbox=395421,244791,411421,260791&format=image/png&styles=&width=4000&height=4000
395421
244791
411421
260791
[/code]

I ręcznie pobieramy dany kawałek wklejając link do przeglądarki, w tym przykładzie podkładem jest mapa topo 25k_65 z nałożoną 50k_92 w 2 miejscach zdarzyło mi się, że musiałem sobie podłożyć pod spód jeszcze 50K_65 ręcznie ją dopisując „layers=TOPO_50_95,TOPO_25_65,TOPO_50_92”aby nie mieć białych pól na mapie. Po pobraniu brakujących fragmentów i wgraniu ich do odpowiedniego katalogu uruchamiamy ponownie MapMerge i klikamy Refresh.

Po zakończeniu pobierania i sprawdzeniu, że wszystkie fragmenty pobrały się poprawnie w MapoTero wybieramy z menu „Sesja pobierania” „usuń puste segmenty” – przy granicy państwa może być tego całkiem sporo (pustaki mają zwykle do 130 kb) i usuwamy zbędne kawałki.

[b]Wracamy do sklejania…[/b]

Trzeba to jeszcze trochę poustawiać : w zakładce „Destination Map” uzupełniamy parametry
[b]*[/b] Pixel Scale – ta sama co „Ilość metrów na pixel” z MapoTero
[b]*[/b] Map Datum – WGS 84
[b]*[/b] Map Projection – Transverse Mercator
[b]*[/b] Central Meridian – 19
[b]*[/b] Scale Factor – 0,999300000
[b]*[/b] False Easting – 500000,00
[b]*[/b] False Northing – -5300000,00

Teraz albo łączymy wszystkie kawałki, albo musimy trochę poklikać… O ile palm z OziExplorerCE na pokładzie przyjmie mapkę w formacie „.ozfx3” tak żaden program dla telefonów z symbianem współpracować z tym nie będzie. Trafiamy tutaj na problem konwersji otrzymanego pliku na format graficzny png/jpg/bmp etc. – Oziee nie chce eksportować plików map łączonych przy zastosowaniu Map Merge, z kolei Demapper wywala się na plikach większych jak 200 mb – tak, że musimy podzielić mapkę na kawałki strawne dla Demappera – ja zastosowałem metodę cięcia 5×5 lub co pięć wierszy – akurat się udało :hammer:.

Mamy teraz kilka par plików duże *.ozfx3 i małe *.map – teraz z ozfx3 trzeba by zrobić *.png – odpalamy Demappera wybieramy „Choose Maps” a następnie „Decode Maps” po chwili otrzymujemy pliczek *.png (program na koniec wygeneruje błąd i się zamknie, ale można się tym nie przejmować).

Niestety *.png jest nadal niestrawne dla SmartComGPS, więc musimy je przekonwertować do *.ogf2 przy użyciu programiku SmartCom OGF2 converter. Odpalamy OGF2 Converter wyszukujemy katalog w kórym znajdują np. nasze pliczki *.png i po kolei konwertujemy je do do *.ogf2 zaznaczając plik i klikając „Create OGF2 files”.

Teraz trochę manualnej roboty – otwieramy w notatniku plik *.map i modyfikujemy wpisy w 2 i 3 linii zmieniając rozszerzenia plików z *.ozfx3 na *.ogf2 i zapisujemy zmiany, ew w bardziej rozbudowanym programie zamieniamy wszystko za jednym razem .

Gotowe pary plików kopiujemy na telefon do katalogu \Data\SmartComGPS\Maps

[b]Inne źródła map.[/b]

Innym źródłem map mogą być skany map sztabowych 50k dostępne w sieci, np. :
http://www.3fun.pl/mapa//index.php

Czy dla fanów starszych mapek : Archiwum Map Zachodniej Polski
http://mapy.amzp.pl/maps.shtml

Pobieramy plik *.jpg i plik kalibracyjny – wystarczy przekonwertować plik *.jpg do *.ogf2, zmienić ścieżkę w pliku *.map i mamy gotową mapkę do telefonu.

[b]Testy terenowe.[/b]

Przy okazji Pucharu Artemisu w czasie przygotowań i samych zawodów przeprowadziłem testy terenowe Nokii i całego systemu – telefon pracował z drobnymi przerwami, jako GPS przez ok. 7-8 godzin a następnie jeszcze jako telefon dociągnął do 7 dni przed następnym ładowaniem.
Jak zauważył JasiekP mapki do BNO bardzo często niezbyt trzymają się koordynatów GPS – jest na to dosyć prosty sposób. W MapoTero pobieramy sobie mapkę topo interesującej nas okolicy w odpowiedniej skali z mapką BNO a następnie w programie graficznym nakładamy mapę BNO na podkład naciągając ją i skalując etc. tak, aby „siadła” na podkładzie. Generujemy na tej podstawie plik dla SmartComGPS i do lasu ;).

Tutaj link do zdjęć z imprezy gdzie bawiłem się gps-em : http://picasaweb.google.com/Dominik.WRO/PucharArtemisu2930052010#

[b]Dlaczego mapy rastrowe ?[/b]
Poniżej porównanie 3 widoków tego samego miejsca, pierwszy to OviMaps (mapa wektorowa dostarczana przez Nokię), następnie mapa Topo _25_65 i podkład topo_10_65 z nałożoną mapką do BNO.

O ile wektorówka w terenie nie jest zbyt przydatna, o tyle 25-ka pozwala nawet na potwierdzenie swojej pozycji na podstawie punktu charakterystycznego w terenie (spora dziura po prawej). Wgrana biegowa 10-ka pozwala odnaleźć bez specjalnego problemu nawet charakterystyczne drzewa – przy okazji widać, że mapka bno leży „tak sobie” na podkładzie.

W przypadku posiadania mapy 1:10k swojego województwa (zajmuje to około 3 gb), gdy trafimy w nieznany teren, można bardzo precyzyjnie określić swoją pozycję i zaplanować dalszą trasę.

[img]http://img412.imageshack.us/img412/5781/walq.jpg[/img]

[img]http://img412.imageshack.us/img412/9124/wal2.jpg[/img]

Przygotowana mapa Polski 25/50k (stara mapa 1:25000 jako podkład i nowa 1:50000 jako górna warstwa, w miejscach gdzie jest dostępna) zajmuje 8,5gb – czyli posiadając kartę 16gb akurat mamy zawsze sucho i pewnie w każdym miejscu Polski + dokładna mapka swojej okolicy :ok:.

Pewnie ktoś się zapyta dlaczego nie przekonwertować ściągniętych kafelków z MapoTero bez łączenia ? Niestety telefon dławi się przy 1000 plików, które musi zindeksować – o ile jeden z 50 średnio 200mb plików Mapy Polski otwiera ot tak, pokazując pozycję na mapie, o tyle 1400 mniejszych plików + drugie tyle plików kalibracyjnych było nie do przejścia, podobnie jak w przypadku TrekkBuddy. 😕

[b]Działanie telefonu.[/b]

Telefon łapie koordynaty bardzo szybko – trwa to ok. 10-15 sekund, jest to spowodowane wykorzystaniem usługi AGPS (czyli wspomaganiem się siecią naziemną). Telefon za każdym razem łączy się z internetem pobierając 2-3 kb danych i jest w stanie złapać w miarę dokładną pozycję nawet w pomieszczeniach, co dla większości tanich urządzeń GPS jest prawie niemożliwe. Dla kogoś kto nie ma wykupionego pakietu internetowego jedno połączenie może kosztować nawet kilkanaście groszy – dla posiadających nielimitowany dostęp do sieci jest to pomijalne. Niestety miejscach gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej złapanie pozycji może zająć około półtorej minuty co jest wynikiem porównywalnym z innymi urządzeniami tej klasy.

[b]Podsumowanie.[/b]

Telefon – 560 zł, karta 16gb – 150 zł, mapy – za darmo, oprogramowanie – do znalezienia w sieci, wsparcie duchowe – bezcenne. GPS i tak nie wybierze za nas optymalnego wariantu miedzy punktami a wpatrując się w ekran na trasie, co najwyżej można nabić sobie guza. Ale ten obowiązkowy element wyposażenia na większości zawodów AR może okazać się w niektórych sytuacjach nieocenionym wsparciem dla nawigatora w opałach. :Super:

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany