Bull of Africa, jeden z największych rajdów w tym roku na świecie kończy się, niestety skąpe informacje docierają do nas o zespołach będących jeszcze na trasie. Młody szwedzki zespół Cross Sportswear (zwycięzcy Explore Sweden 05) uzupełnił podium tegorocznego Bull of Africa, za nimi dojechali poza klasyfikacją Balance Vector prowadzony przez Nathana Faav’a z Nowej Zelandii.

Szwedzi wyglądali na bardzo szczęśliwych. Petri Forsman z Team Finland (dawna Nokia Adventure), który uzupełnił skład Szwedów, wyglądał na mocno zmęczonego. Petri jest jednak niezwykle walecznym zawodnikiem. Widząc go na rajdzie można ulec wrażeniu, że za chwilę padnie, on zaś potrafi wtedy przetrwać w walce o podium 8-10 godzin!

Jako piąty zespół zawitali na metę faworyci Cyanosis z RPA. Razem z Mazda Salomon i Merrel/Wigwam prowadzili stawce, ale nieszczęśliwie podczas jednego z etapów rowerowych Clinton Mackintosh poturbował się tak mocno, że mimo kilku godzin odpoczynku nie dał rady kontynuować rajdu. Zespół podjął trudną decyzję i kontynuował rajd dalej w trójkę poza klasyfikacją (sukcesem jest ukończyć rajd, do zwycięstwa trzeba jednak czegoś więcej…).
W oficjalnej klasyfikacji na czwartym miejscu rajd ukończyli Brytyjczycy z The North Face, dwukrotni zwycięzcy Adrenalin Rush w 2001 i 2003 r. Piąte miejsce zajęli Szwedzi z zespołu Halti, którzy podczas ostatnich Mistrzostw Świata w Kanadzie zajęli 6 miejsce. Szóste miejsce w Bull of Africa przypadło dzielnie walczącej ekipie DueSouth z RPA. Różnice między 4, 5 i 6 zespołem wyniosły zaledwie półtorej godziny.
Kolejne zespoły przybędą z większą stratą z powodu dark zone, która złapała je w czwartkowy wieczór. Korespondenci z RPA i sleepmonsters.com nie mają żadnych informacji o tych zespołach twierdzą jednak, że brak info to dobre info, a to oznacza, że Martin & Scheepers / Pinegold, South Africa, Maciek z Nike ACG Endure, 180˚ Adventures, Piotrek ze Speleo Explorer Salomon, Osiguranje Zagreb i Sterling Hilfiger nadal zmierzają do mety.

Dzień 5. i 6.

Pod koniec piątego dnia zawodów na mecie pojawił się zwycięzki zespół Merrell/Wigwam Adventure, USA/Nowa Zelandia. Jako drugi zameldował się Mazda Salomon z Południowej Afryki.
Walka między nimi trwała do samego końca. W pewnym momencie przewaga Mazdy nad zespołem Merrel wynosiła 50 minut.

Merrel uznał, że nie ma szans walki o pierwsze miejsce i postanowił zrobić przerwę na jedzenie i zwolnić trochę tempa. Jakie było zdziwienie obu zespołów, kiedy wpadły w tym momencie na siebie. I tu walka zaczęła się od nowa. W Merrell/Wigwam Adventure wstąpiły nowe siły, dalszą część pieszą pokonali biegiem i zyskali sporą przewagę. Do mety pozostał im tylko 80 km odcinek rowerowy.

Merrell/Wigwam Adventure pewnie wygrał zawody z 4-godzinną przewagą.

Tymczasem Speleo spadło na 11 miejsce, a Nike ACG Endure utrzymuje 8 pozycję.

Dzień 3.

Niestety nie mamy bezpośrednich informacji z afryki i cała nasza wiedza opiera się na relacjach na stronie sleepmonsters.com, która niestety o Polakach nic nie wspomina.
Ostatnia wiadomośc pochodzi z poniedziałku, z PK 12 gdzie Speleo z 10 lokatą, dotarło po 2 dniach 19 godzinach i 42 minutach.

Maciek Olesiński z zespołem Nike ACG Endure (UK/Finland) zajmuje 8 miejsce wyprzedzając Speleo o 9 godzin.

Tymczasem w czołówce po 76 godzinach dwa pierwsze zespoły poruszają się razem: prowadzący do tej pory samotnie Merrell/Wigwam Adventure (US/NZ) i Mazda Salomon (SA). Zapowiada się ciekawa walka w końcówce.
Z rywalizacji odpadło już 5 zespołów, a 7 idzie poza klasyfikacją.
W wyścigu pozostało 13 ekip.

Piątek 24.06.2005

Dziś (24.06) wieczorem wystartuje The Bull of Africa – jeden z największych i najbardziej spektakularnych rajdów tego roku. Jego trasa została poprowadzona przez suche górskie tereny RPA w dorzeczu Oranje. Na starcie nie zabraknie Polaków: Speleo Explorer Salomon – międzynarodowy skład poprowadzi Piotr Kosmala, a w Nike ACG Endure wystąpi gościnnie Maciek Olesiński.


Garść faktów:
start: piątek 24 czerwca przed zachodem słońca.
spodziewany czas pierwszego zespołu: 5 dni
dystans: 580 km
Region zmagań: Richtersveld, Northern Cape
warunki: półpustynne
rodzaj rajdu: non-stop, drużyny 4-osobowe, mieszane

Dyscypliny: 330 km na rowerach górskich, 60 km w wodzie (wpław, canoe), 190 km pieszo, zadania linowe.


Żeby nie było nudno ekipy kilkakrotnie będą musiały przekraczać rzekę Oranje – jedną z większych w tej części Afryki.
Start pierwotnie miał się odbyć w sobotę rano, jednak organizatorzy obawiając się o słabsze drużyny, wydłużyli nieco czas rywalizacji.
W ostatnim czasie wystąpiły opady deszczu, więc tereny, które zwykle są suche jak pieprz pokryły się kwitnącymi kwiatami, więc można spodziewać się naprawdę kiczowatych obrazków z trasy 🙂

Speleo wystąpi w mocno międzynarodowym składzie. Jedynym polskim elementem będzie Piotr Kosmala. Obok niego stanie Anna Medvedeva, która w Speleo startowała już na X-Adventure Maroko i Mistrzostwach Świata w Patagonii. Jako trzeci Neal Radford, który z Kosmalą zaliczył już Subaru Primal Quest, a czwartym członkiem ekipy będzie – Rolf Johannes (po raz pierwszy w barwach Speleo).

Maciek Olesiński – dołączy do Nike ACG Endure – mocnej międzynarodowej ekipy dowodzonej przez Annę McCormack – doświadczoną napieraczkę i autorkę wielu artykułów na rajdowym portalu www.planetfear.com

Trzymamy kciuki i będziemy starali się informować na bieżąco jak radzą sobie polscy napieracze.

Zobacz również (po angielsku):

Info o Nike ACG Endure – drużynie Maćka Olesińskiego
Info o składzie Speleo Explorer Salomon
Oficjalna strona rajdu

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany