Ian Adamson jest jednym z najlepszych i najbardziej doświadczonych zawodników na świecie. Od wielu lat jego zespół dominuje w zawodach AR.

Ian jest trzykrotnym zwycięzcą rajdu Eco-Challenge, a w sumie sześciokrotnie stawał w nim na podium. Raz zajął czwarte miejsce będąc jedynym mężczyzną w zespole. Zwyciężał w zawodach Primal Quest, Raid Gauloises, Raid World Cup, Southern Traverse, w serii 24 godzinnych zawodów Balance Bar i HiTec oraz w ESPN X-Games. Jest rekordzistą świata w ilości przepłyniętych kilometrów na kajaku w ciągu 24 godzin. Zanim zajął się profesjonalnie Rajdami Przygodowymi brał udział w międzynarodowych zawodach triatlonowych, wind surfingowych, kajakowych, biegach na orientacje, w regatach. Określa siebie jako znającego się na wielu rzeczach, ale nie będącego mistrzem w niczym – to określenie po zdobyciu tytułu Mistrza Świata w AR w 2004 roku jest już chyba nieaktualne? Oprócz tego wszystkiego Ian uprawia narciarstwo alpejskie, wspinaczkę sportową, znakomicie jeździ konno, nurkuje i robi jeszcze wiele innych rzeczy, które nie sposób tu opisać. Ian skończył z wyróżnieniem studia na uniwersytecie w Sydney, a następnie wydział Medycyny Sportowej w Kalifornii.
Współzałożyciel zespołu Eco-Internet, następnie GoLite, a obecnie Nike ACG/Balance Bar.


Osiągnięcia:
Eco-Challenge – I miejsce 2001, 2000 & 1996,
II miejsce 2002 & 1997, III miejsce 1995, IV miejsce 1999 (3 kobiety w drużynie)
Southern Traverse – I miejsce 1996, II miejsce 1998,
III 2000
Raid the North Extreme – I 1999 & 2001
Primal Quest I 2003 & 2004, III 2002
Raid Gauloises I 1998, IV 2000
Raid World Cup I USA 2003, II USA 2000
Extreme Adv. Hidalgo I 2002
Hi Tec I 1999, III 2001
ESPN X-Games I 1997, II 1996, III 1995
Adv. Xtreme, I 2003, II 2001, III 2002
Gorge Games II 2001
MSOQ II 1999 &, 1997, IV 1998
Elf Authentic Adventure II 1999
Discovery Channel AR III 2001


Fot. Tony Zino

Fot. Tony Di Zinno

 

Jakie były Twoje pierwsze doświadczenia rajdowe i jakie sporty uprawiałeś wcześniej?

Moim pierwszym rajdem był Winter Classic w Australii w połowie lat osiemdziesiątych. Wcześniej ścigałem się na rowerach szosowych, w maratonach kajakowych, biegach przełajowych, grałem w piłkę nożną i żeglowałem.

Czy myślisz, że możemy już mówić o zawodowych drużynach AR? W jakim kierunku rozwinie się według Ciebie ten sport?

Myślę że zwiększy się liczba krótkich rajdów przygodowych (takich , które można ukonczyć w ciągu jednego weekendu) W tej chwili jest bardzo niewiele profesjonalnych zespołów, a jeszcze mniej takich, których członkowie zajmują się tylko startami w AR. Nasz zespół Nike ACG / Balance Bar jest zespołem profesjonalnym, ale Mike Kloser i ja pracujemy na cały etat a Michael Tobin i Danelle również mają inną pracę.

Istnieje wiele czynników, takich jak: wytrzymałość, siła fizyczna, doświadczenie, współpraca w zespole, nawigacja, szczęście, które wpływają na powodzenie w rajdach. Czy możesz wskazać według Ciebie najważniejsze z wymienionych, ewentualnie wymienić inne według Ciebie ważne?

Aby odnieść sukces w AR bardzo ważne są umiejętności, których używamy w życiu codziennym. Są to: łatwość w komunikowaniu się z innymi ludźmi, bezkonfliktowość, praca w zespole i wykorzystanie siły którą ona daje, zaufanie i zrozumienie, czyli ogólne umiejętności przydatne we współżyciu z innymi ludźmi. Ważne jest również to abyśmy naprawdę lubili i doceniali naszych towarzyszy z zespołu.

Co jest Waszym kluczem do zwycięstwa? Na czym według Ciebie polega wyjątkowość Waszego teamu?

Moi partnerzy z zespołu są wyjątkowymi sportowcami, którzy wielokrotnie zdobywali mistrzostwo świata w wielu dyscyplinach, wszyscy mamy bardzo dużą motywacje i profesjonalne podejście do sportu. Ważne jest to, aby każdy członek z zespołu miał zaufanie do innych oraz to abyśmy w drodze do sukcesu zauważali również innych, a nie tylko siebie. Naszym głównym atutem jest doświadczenie, ponieważ wszyscy startujemy w zawodach międzynarodowych od 10 czy 15 lat.

Czy jest dla Was istotne, w jakim terenie jest rozgrywany rajd? Jakie warunki Wam najbardziej odpowiadają?

Lubimy rajdy górskie, ponieważ są spektakularne, odbywają się na obszarach dzikich i nieskażonych działalnością człowieka. Wszyscy mieszkamy w górach lub w ich pobliżu i posiadamy wiele umiejętności przydatnych w takim terenie. Ogólnie można powiedzieć, że im jest to dziksze i bardziej odległe miejsce tym lepiej.

Który z rajdów najbardziej zapadł Ci w pamięć?

Rajd Gauloises w Ekwadorze w 1998 roku. To było prawie 10 dni od Niziny Amazońskiej do wybrzeża Pacyfiku przez Cotopaxi (6000 m). Ścigaliśmy się do końca ze Spie Batignol wygrywając o niecałe 2 godz.

Jaki był Twój najgorszy kryzys?

W Ekwadorze zapomnieliśmy zabrać jedzenie na końcowe trzy dni wiosłowania. W końcu udało nam się znaleźć trochę niedojrzałych papai i ryżu, ale ostatecznie straciliśmy po 10 kg wagi.

Jak radzicie sobie z brakiem snu w czasie zawodów?

Staramy się mieć 4 godz. snu każdej nocy na długich rajdach (ponad 3 dni), na rajdach krótkich mniej.

Jak wspominasz swoje starty z Johnem Howardem? Czy wiesz, czemu wycofał się z rajdów?

John zaczął startować już w 1981 r. w alpejskim zawodach IronMan (wygral je 7 razy) i ostatecznie mial dość rajdów i wycofał się. Zmienił swoje priorytety, ożenił się, ma syna. Obecnie pracujemy razem organizując rajdy i ustalając ich trasy.

Kto nawiguje w waszym zespole?

Wszyscy nawigujemy i dzielimy się tym zadaniem w czasie każdego rajdu. Mike i Michael wygrali mistrzostwa świata w rogainingu* w tym roku, więc są bardzo dobrzy, ale wszyscy trenujemy orientacje w terenie.

Jak by wyglądał rajd przygodowy Twoich marzeń?

Bardzo bym chciał wystartować w rajdzie na Antarktydzie gdzie byłyby w równych proporcjach kajaki, wspinanie w górach, narty, sanie i rower górski.

Czy planujesz wystartować w Europie Środkowej?

Bardzo chciałbym wystartować w Europie Środkowej, ale obecnie jesteśmy zobowiązani przez naszych sponsorów do startów w rajdach, z których oni mogą odnieść korzyści, które będą miały rozgłos w mediach amerykańskich i duże nagrody pieniężne.

Jakie są Twoje plany na przyszłość?

Będę poświęcał więcej czasu na przygotowywanie rajdów. Od 2000 roku jestem odpowiedzialny za trasę Mild Seven Outdoor Quest, a w tym roku zająłem się organizacją cyklu Four Deserts. Jest to seria czterech sześcioetapowych i trwających po siedem dni rajdów na pustyni Gobi (Chiny), Atacama (Chile), Sahara (Egipt), i Last Desert (Antarktyda).
Do 2007 roku będę głównie prowadził imprezy, pisał ( pracuję dla Adventure Sports Magazine), prowadził wykłady.

* Rogaining – bieg na orientację, zwykle 24-godzinny, startują w nim drużyny dwuosobowe.

Ian Adamson Fot. Dan Campbell Photograpfy

Ian Adamson Fot. Dan Campbell Photography


Zobacz również:

Wywiad z Ianem Adamsonem

O Autorze

Biegacz, ultramaratończyk, zawodnik rajdów przygodowych. Przez lata zastępca redaktora naczelnego magazynu Bieganie. Współautor książki "Szczęśliwi biegają ULTRA:, promotor biegania ultra, organizator imprez (m. in. Chudego Wawrzyńca, Monte Kazury i Wilczych Groni). Jako pierwszy Polak pokonał słynną angielską Bob Graham Round, był w pierwszej 50. na Marathon Des Sables, zajął wysokie miejsce w UTMB. Wielokrotny zwycięzca Kieratu - setki na orientację.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany