QuickRoute to program komputerowy umożliwiający w prosty i szybki sposób wyświetlanie trasy z urządzenia GPS na mapie do biegów na orientację (lub zwykłej).
Program działa pod systemem Windows i jest darmowy (darowizny na rozwój programu mile widziane). Aplikację dedykowano nie tylko profesjonalnym zawodnikom, lecz także początkującym adeptom orienteeringu. Skorzystają z niej również zwykli biegacze śledzący swoje treningi w terenie za pomocą urządzeń GPS.

Po szwedzku lub norwesku

Program jest dostępny w kilku wersjach językowych, ale nie jest to jeszcze niestety wersja polska. Może kiedyś ktoś się pokusi o pomoc autorom w przygotowaniu odmiany nadwislańskiej. Tymczasem możecie sobie ściągnąć aplikację w języku angielskim, niemieckim, francuskim, szwedzkim, rosyjskim lub norweskim. Na szczęście obsługa programu jest dość intuicyjna i nawet bardzo podstawowa znajomość któregoś z powyższych języków pozwala na jej opanowanie. Ściągamy i instalujemy (całe 1,5 MB).

Jak zacząć?

Do korzystania z programu potrzebujemy dwóch rzeczy:
Po pierwsze musimy mieć mapę zapisaną w jednym z określonych formatów (.jpg, .png, .gif albo .tiff).
Wielu orgów udostępnia mapy po zawodach najczęściej w formacie .jpg. Możemy również zeskanować mapę, którą posiadamy (rozdzielczość 200 dpi powinna wystarczyć), lub importować ją z programu OCAD. Autorzy dopuszczają również zwykłe zdjęcie mapy zrobione cyfrowym aparatem fotograficznym, ale tej opcji nie sprawdzałem.
Drugą niezbędną rzeczą jest nasza trasa GPS, którą możemy zgrać na kilka sposobów. Program jest kompatybilny z urządzeniami Garmina z serii Forerunner. Ja zrzucałem dane bezpośrednio z modelu 305 i działa. W przypadku serii 405 można dokonać załadunku danych bezprzewodowo za pomocą Garmin ANT Agent.
Dla tych, którzy wykasowali swoje trasy z urządzenia, źródłem danych może być Garmin Training Center. Możemy z niego zgrać historyczne trasy w formacie .tcx. Kolejnym źródłem danych jest spersonalizowana strona www.connect.garmin.com, skąd możemy wygenerować pliki w formatach .tcx oraz .gpx. Wszystko zadziała pod warunkiem, że kiedyś zgraliśmy dane z urządzenia 🙂
Ten ostatni format pliku to bardzo popularny format zapisu danych geograficznych i jest używany w innych urządzeniach GPS (niegarminowskich)

.

Ładowanie ładowanie danych GPS

 

Jak to działa?

Po załadowaniu pliku z mapą oraz danych GPS przechodzimy do rzeczy najtrudniejszej. Musimy ręcznie dopasować naszą linię przebiegu do mapy, używając kursora Adjust Route. Teoretycznie powinny wystarczyć trzy charakterystyczne punkty naszego śladu GPS dopasowane do odpowiednich miejsc na mapie. W rzeczywistości to nie wystarcza i dla dokładności warto dopasować trasę kilkoma dodatkowymi punktami. Szczególnie w miejscach, gdzie trasa GPS nie pokrywa się z drogami, którymi na pewno się przemieszczaliśmy.

Widok mapy i niedopasowanej jeszcze ścieżki GPS

Niebieskie punkty dopasowania ścieżki GPS do charakterystycznych punktów na mapie

Często zdarza się, że dysponujemy mapą mniejszego obszaru niż teren obejmujący nasz bieg lub zawody obywają się na terenie ujętym na kilku mapach, a my mamy tylko jedną trasę GPS dla całych zawodów. W takiej sytuacji po dopasowaniu trasy do mapy odcinamy fragmenty ścieżki, które nie dotyczą naszej mapy (funkcja Crop Route). Zaznaczamy kursorem odpowiednie miejsce i wybieramy, czy chcemy wykasować ślad przed czy za tym miejscem.

Odcinanie nie potrzebnego fragmentu trasy

Międzyczasy

Na tak przygotowaną mapę możemy ręcznie nanieść (lub usunąć z niej) międzyczasy w interesujących nas punktach (funkcja Add Split Time). Jeśli dane pobieramy z Forerunnera, międzyczasy załadują się automatycznie. Ich lista wyświetla się po prawej stronie, a przy każdym podane jest też tempo, dystans, jaki przebiegliśmy w rzeczywistości, i odległość w linii prostej między punktami.
Przesuwając kursorem po trasie przebiegu, w dowolnym punkcie możemy odczytać przebyty dystans, czas, szybkość, tempo, tętno, a nawet wysokość n.p.m. Dodatkowo zmiany w tempie przemieszczania na całej trasie są pokazane na kolorowym wykresie poniżej mapy.

Oznaczenie międzyczasów na mapie (mniejsze okręgi) oraz dane z tych punktów w tabelce po prawej

Kolorowo

Linia naszej trasy przybiera różne kolory, które odzwierciedlają wielkość wybranego parametru. Zielony to najniższa wartość, żółty i pomarańczowy pośrednia, a czerwony – najwyższa. Parametry, które możemy przedstawić za pomocą kolorów to szybkość, tempo, tętno oraz wysokość n.p.m. Co istotne, można indywidualnie przypisać zakres i wartości parametrów odpowiednim kolorom (istotne dla najwolniejszych i najszybszych).

Archiwizuj, analizuj lub podziel się z innymi

Tak przygotowane mapy możemy zapisać do późniejszej edycji i poprawek. Możemy też wyeksportować do plików w kilku formatach (m.in. .jpg i .tiff) a co za tym idzie opublikować lub wydrukować.

Twój bieg na Google Earth

Program jest również zintegrowany z Google Earth (wersja minimum 5.0) i umożliwia nałożenie mapy z zawodów i/lub Twojej trasy GPS na satelitarne zdjęcia Google Earth, również te 3D. Niestety większość zawodów na orientację odbywa się na płaskich terenach leśnych, do których Google nie przywiązuje takiej uwagi i udostępnia zdjęcia w słabej rozdzielczości. Fajny efekt uzyskujemy dopiero wrzucając dane z zawodów odbywających się na terenach miejskich (wysoka jakość zdjęć) lub górskich (widoczne ukształtowanie terenu).

Podsumowując, jest to bardzo fajny i prosty w obsłudze program, szczególnie dla tych napieraczy, którzy lubią analizować swoje starty. Aplikacja pozwala prześledzić nasz przebieg i wszystkie związane z tym parametry. Widzimy błędy nawigacyjne, spadające tempo i narastające zmęczenie.

W końcu zrozumiałem, dlaczego przebiegłem 68 km na pięćdziesięciokilometrowej trasie

Program można pobrać ze strony: www.matstroeng.se/quickroute

O Autorze

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany