Historia, bieganie i Irlandia – projekt Bartka Zugaja, doświadczonego ultrasa, łączy w jednym trzy pasje, z których wynikł przeszło 400 kilometrowy trawers wyspy. Startując z Dublina Bartek planuje w siedem dni pokonać trasę ze wschodu na zachód wyspy, tropem słynnego Powstania Wielkanocnego – potężnego zrywu Irlandczyków przeciwko angielskiej okupacji.

Bieganie to jednak nie wszystko – biegowi towarzyszyć ma powstanie filmu dokumentalnego. To oczywiście rodzi koszty, więc zachęcamy Was do wsparcia biegu za pomocą platformy PolakPotrafi.pl.

irlandia

Standardowe wyzwania biegowe ograniczają się głównie do tego, by daną trasę bądź szlak pokonać jak najszybciej – po prostu. Projekt Bartka nie aspiruje, by bić rekordy. Ba – nie prowadzi najwyższymi szczytami zielonej wyspy, nie prowadzi najtrudniejszym możliwym szlakiem. Jego idea opiera się na połączeniu pasji do biegania oraz do poznawania i podróżowania. W opisie projektu na portalu Polak Potrafi Bartek wyjaśnia, na czym mu zależy:

W swoim projekcie chciałbym złożyć hołd powstańcom irlandzkim, którzy w 1916 roku stawili krwawy, dramatyczny opór przeciw angielskiej „okupacji” Wyspy, poprzez przebiegnięcie pierwszego tego rodzaju biegu rocznicowego, oraz udokumentowanie tego wydarzenia reportażem filmowym. Powstanie, znane w historii jako Wielkanocne, rozpoczęło się 24 kwietnia. Trwało tylko tydzień. Wszystkich przywódców stracono. Bieg pragnę rozpocząć w rocznicę wybuchu powstania w Dublinie i zakończyć 1 maja na najwyższej górze wyspy – malowniczo położonej Carrantuohill. Dystans podzielony zostanie na etapy, z których każdy kończyłby się w miejscu odpowiednim do poprowadzenia narracji filmowej i przybliżenia podstawowych faktów dotyczących kultury i historii irlandzkiej, w oparciu o opowieść o Powstaniu Wielkanocnym i nie tylko, nawiązując do wydarzeń i faktów, które dla Irlandczyków zajmują ważne miejsce w kształtowaniu ich świadomości narodowej.

Realizacja filmu dokumentalnego rodzi sporo kosztów, stąd pomysł zbiórki na portalu crowdfundingowym. By projekt ruszył z kopyta potrzeba 8000 polskich złotych. Zachęcamy też do odwiedzenia strony facebookowej projektu.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany