Ekipie PTTK’u ze Strzelina możemy zawdzięczać fakt, że rogaining w Polsce w ogóle jest. Po tym, jak w 2010 roku w ciężkim, górskim terenie pogranicza polsko – czeskiego na Trójstyku zorganizowano wspólne Mistrzostwa Polski i Czech, palmę pierwszeństwa w organizacji tej wyjątkowo ciekawej formy orientacji przejął właśnie podwrocławski PTTK. Szlakiem Opadłych Liści to już szósta impreza w tej formule, organizowana tym razem w okolicach Wzgórz Niemczańskich w terminie 16-17 listopada 2013.

 

 

 

Tradycyjnie rogaining kojarzył się z imprezami dobowymi, ale to nie oznacza, że te o mniejszym kalibrze są mniej ciekawe. Organizowane na Pogórzu Sudeckim imprezy, sygnowane przez PTTK Strzelin, są zawsze przynajmniej o połowę krótsze. Szlakiem Opadłych Liści będzie dziesięciogodzinną, orientacyjną ucztą w bardzo ciekawym kontekście – Wzgórza Niemczańskie może wysokie nie są, bo sięgają maksymalnie 400 mnpm, ale ich rzeźba, pełna głęboko wciętych rzeczułek, jarów, kanalików i interwałowych podejść stanowi świetne tło dla wielogodzinnej orientacji. Start punktualnie o 20, meta najpóźniej o szóstej rano.

rogo1

Rogaining – ale o co chodzi?

Najprościej – o to, że najszybciej nie zawsze znaczy najefektywniej. Punkty kontrolne posiadają różną wartość punktową w zależności od poziomu trudności.(im trudniej jest go znależć, tym więcej punktów za jego potwierdzenie) i są oddalone od siebie o około 2 km. Przed startem zespoły decydują się, które i w jakiej kolejności próbować potwierdzić – każdy zespół opracowuje swój wariant trasy.  Spójrzcie na czystą mapę z letnich zawodów – Siapuli:

mapa1

A tak wyglądają obrane przez zespoły warianty:

slady

Dla tej formuły orientacji kluczowa jest taktyka – w większości imprez organizator ustawia tyle punktów, by nie sposób było ich zaliczyć w regulaminowym czasie. O tym, jak ważny jest ten element doskonale mówi relacja Adama Folanda z wspominanych Mistrzostw Polski i Czech. Zespoły poruszają się wyłącznie pieszo, używając mapy i kompasu do orientacji w terenie.

Rogaining – zawody dla każdego

Zawody są otwarte dla uczestników w różnym wieku, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Rogaining jest wspaniałą imprezą na orientację o charakterze turystyczno-sportowym, zarówno dla „wyrypiarzy”, jak i dla osób startujących rekreacyjnie – ciekawa forma zabawy również dla rodzin. Po otrzymaniu mapy każdy zespół ustala które i w jakiej kolejności punkty potwierdzać. Można opracować swój wariant o dowolnej długości – zarówno na 5 km, jak i na 70 km – i zmieniać go w trakcie pokonywania trasy. Tak więc to nie tylko sport dla elity pasjonatów, ale dla każdego, kto kocha naturę i chce odpocząć od miasta, pracy, ludzi i innych zwykłych rzeczy codziennego życia. Więcej informacji o zawodach dostępnych jest na stronie: www.rogaining.pl

roga4

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany