„Maraton z blatu” to książka na temat maratonów rowerowych mtb. To pionierska pozycja na naszym rynku – książki o tematyce kolarskiej wydane w Polsce można policzyć na palcach obu rąk, nie wspominając już w ogóle o kolarstwie górskim.

Maratony w kolarstwie górskim zdobywają coraz większą popularność. Jeszcze cztery lata temu można było doliczyć się jednego maratonu z prawdziwego zdarzenia w granicach naszego kraju. W roku 2003 odbyło się ponad 20 takich imprez z czego większość była zgrupowana w dwóch cyklach. W ramach Bike Maratonu odbyło się osiem wyścigów, a w ramach ligi bikeBoardu, która zresztą miała rangę pierwszego w historii oficjalnego Pucharu Polski w Maratonach MTB siedem imprez. W 2003 roku po raz pierwszy w historii rozegrano również Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB w Świeradowie, a w 2004 roku ta dyscyplina sportu po raz pierwszy zagości na Olimpiadzie.
Również w 2004 roku w Wałbrzychu odbędą się Mistrzostwa Europy. Maratony – ze względu na liczbę uczestników (tylko w cyklu Bike Maraton wzięło udział ponad 2000 kolarzy amatorów), wygrywają w naszym kraju z pozostałymi dyscyplinami „rowerowymi”. Nie ma drugiej takiej dyscypliny kolarskiej, która by przyciągała takie tłumy uczestników.
Trasa maratonu wiedzie zwykle w terenie górzystym, po szlakach, drogach gruntowych, wąskich ścieżkach, bardzo rzadko zahaczając o asfalty. Największą siłą maratonów jest to, że może w nich wziąć udział każdy: i profesjonalnie trenujący zawodnik, i kompletny amator na nienajlepszym sprzęcie. Walka toczy się nie tylko o miejsce na podium, ale również o samo dojechanie do mety.
”Maraton z blatu” jest pomyślany jako praktyczny poradnik dla kolarzy, którzy chcą się specjalizować w maratonach mtb. Książka zawiera wywiady z pięcioma czołowymi zawodnikami m.in. pierwszym w historii Mistrzem Polski oraz dwoma zwycięzcami dwóch cykli maratonów rozgrywanych w naszym kraju. Bohaterowie odpowiadają na te same pytania, a odpowiedzi te są zgrupowane obok siebie. Dzięki porównaniu pięciu różnych wypowiedzi czytelnik uzyskuje pełną informację na temat treningu, odżywiania, taktyki, przygotowania psychicznego do maratonu, a także sprzętu.

Książka zawiera 160 str. w formacie B5. Miękka oprawa. Całość opatrzona jest czarno-białymi artystycznymi fotografiami o tematyce rowerowej.
Więcej szczegółów na www.bukrower.com.pl

O Autorze

Gaweł Boguta

Ojciec portalu napieraj.pl, zawodnik rajdów przygodowych, biegacz ultra, kajakarz. Startował kilkukrotnie w prestiżowym Marathon des Sables, ma na koncie wynik poniżej trzech godzin w maratonie i udział w wielu zagranicznych rajdach, między innymi w Czechach, Słowenii i Kostaryce.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany