Górskie Ekstremalne Zawody na Orientację, czyli GEZnO, to odbywająca się od kilkunastu lat (XIV edycja) ciekawa impreza sportowa – pomieszanie górskiego biegania, ultra, etapówki i orienteeringu. Brzmi groźnie, ale tak naprawdę dzięki swojej formule są to zawody przystępne dla większości biegaczy.

Ideą, która przyświeca GEZnO, jest odkrywanie ciekawych, ale wymagających zakątków polskich gór. Oczywiście biegów górskich w Polsce nie brakuje, ale przy okazji biegania z mapą w ręku można odkryć zakątki, które zazwyczaj omijamy. Trasy co roku są inne, więc nie ma obaw, że komuś krajobrazy się opatrzą a szlaki znudzą i udepczą. W tym roku bazą jest Beskid Sądecki – Piwniczna-Zdrój i Kosarzyska.

GEZnO przyciąga bardzo dużą liczbę zawodników między innymi dzięki szerokiej „ofercie” kategorii, w których można startować. Biegniemy w dwuosobowych drużynach, a dozwolone są różne układy według płci i wieku. W sumie siedem kategorii plus kategoria „rekreacyjna”, czyli krótsza i prostsza pod względem nawigacyjnym. Z pewnością pikanterii całej rywalizacji dodaje fakt, że konkurować ze sobą będą także ekipy mieszane, a jak ostatnio często można się przekonać – kobiety w górach wcale nie są słabszą płcią 😉

Tegoroczne kategorie to:

KK – kobiety, wiek dowolny;

MM – mężczyźni, wiek dowolny;

MMX – mężczyźni, wiek dowolny, trasa skrócona;

MIX – kobieta i mężczyzna, wiek dowolny;

VMM1 – weterani, 2 mężczyzn, których suma wieku to min. 90 lat;

VMM2 – weterani, 2 mężczyzn, których suma wieku to min. 110 lat;

VMIX – weterani, co najmniej jednak kobieta, suma wieku to min. 90 lat;

R – wspomniana wcześniej kategoria rekreacyjna;

Cała impreza podzielona jest na dwa etapy odbywające się w sobotę i niedzielę. W sobotę o 8:00 wszystkie drużyny startują wspólnie na trasę wyznaczoną punktami kontrolnymi. W niedzielę start jest „handicapowy”, tzn. najpierw startują drużyny najszybsze. Co ważne, w sobotę punkty kontrolne można zaliczać w dowolnej kolejności, więc można pokombinować coś taktycznie, ale w niedzielę należy trzymać się już zadanej kolejności.

W tym roku Górskie Ekstremalne Zawody na Orientację to również memoriał Jana Gracjasza – znanego zawodnika, który brał udział w GEZnO od samego początku. Startował w zawodach na orientację od wielu lat i odnosił w tej dyscyplinie sukcesy, między innymi tytuł Mistrza Europy w rogainingu. Na trasie łatwo rozpoznawalny dzięki swojej charakterystycznej kolorowej kurtce. W pierwszej edycji imprezy, w 2002 roku, zwyciężył w parze z Wacławem Kuchcińskim, a jeszcze rok temu zajął drugie miejsce w kategorii VMM2 wspólnie z Piotrem Niessnerem. Jan Gracjasz zmarł w styczniu tego roku.

O Autorze

Biegacz-amator z zamiłowaniem do biegania minimalistycznego. Z zapałem testuje buty do biegania naturalnego, startówki, jak i innego rodzaju sprzęt biegowy. Jego recenzje można znaleźć na blogu heavyrunslight.wordpress.com.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany